A mai nap folyamán a szociális szférában dolgozóknál indul a tesztelés, hétfőtől pedig már az iskolákban folytatódik tovább az akció. A tesztelésről az államtitkár elmondta, hogy kettős célt szolgál, egyrészt a lakosság védelmét, másrészt teljesebb képet kaphatunk ezáltal arról, hogy az érintett intézményekben menyi a fertőzöttek száma és aránya.
A tesztelésre az operatív törzs által meghatározott rendben és ütemezésben kerül majd sor.
Összesen 16691 helyszínen 37 ezer embert tesztelnek, a vizsgálatokat pedig antigén gyorstesztekkel végzik.
A részvétel önkéntes, ugyanakkor György István minden érintettet arra kért, hogy a tesztelésen jelenjen meg, a távolmaradást pedig a kitöltendő adatlapon meg kell indokolni.
Az egészségügyi és szociális létesítmények saját erőforrásaikkal végzik majd a a munkatársak vizsgálatait, az oktatási és nevelési intézményekben pedig hétfőtől a fővárosi és megyei védelmi bizottságok, kormányhivatalok szervezésében fog mindez megtörténni, melyek mintavevő egységeket hoznak létre, számuk megközelíti az ezret.
A mintavételbe bevonják az orvosegyetemi hallgatókat is, harmad és negyedéves orvos- és fogorvos hallgatókra, ötödéves gyógyszerész-hallgatókra, valamint első- és másodéves egészségtudományi hallgatókra számítanak.
Az orvosegyetemi hallgatók a kormányrendelet szerint a velük létesített hallgatói munkaszerződés alapján vesznek részt az akcióban, díjazásuk hétköznap 5000, míg hétvégén 7000 forint, mindez pedig adómentesen, a kéthetes gyakorlat pedig kreditként beszámításra kerül a tanulmányaikba. A hallgatókat a megyei és fővárosi kormányhivatalok rendelik majd ki, értesítést pedig a Neptun rendszeren keresztül kaptak már a tegnapi nap folyamán.
Egy mintavételi egység egy nap alatt legalább 3 intézménybe jut el, így a felállítandó ezer egység 5 nap alatt 15 ezer helyszínre fog eljutni. Az egységek védőfelszerelését a kormányhivatalok biztosítják, mely arcvédő pajzsból, FFP2 maszkból és kesztyűből áll, hiszen most egy olyan népesség szűrése történik, melyről az feltételezhető, hogy egészséges.
A tesztelésekre hétköznap kerül sor, ám a szociális és egészségügyi intézményekben a hétvégén is folyhat tesztelés értelemszerűen; mindenkit ott tesztelnek, ahol dolgozik, ez a főszabály, ám kistelepülések esetén ettől lehetnek majd eltérések.
A tesztelésben résztvevőket is rendszeresen tesztelni fogják.
Akinek pozitív lesz az eredménye, annak ezt a háziorvossal azonnal közölnie kell, és innentől beindul a szokásos eljárásrend; a pozitív személynek azonnal házi karanténba kell vonulnia.
Kedvezőbb számok
Müller Cecília a mai fertőzöttségi adatokról beszámolva (4440 új fertőzött) úgy fogalmazott, hogy ezek a korábbiaknál kedvezőbbnek tűnnek, az okát pedig az országos tiszti főorvos abban látja, hogy a lakosság nagyon fegyelmezetten betartja a szabályokat.
Ezekből az adatokból azonban nem lehet következtetést levonni, hiszen tudjuk, hogy az intézkedés bevezetésétől számítva 2 hétre van szükség, hogy az eredményeket egyáltalán láthassuk – fogalmazott.
Az elhunytak száma azonban továbbra is változatlanul magas – tette hozzá.
Az elhunytak átlagéletkora továbbra is magas, 76 év, az elmúlt napon viszont egy 30, egy 31 és egy 34 éves férfi is meghalt koronavírus-fertőzöttként, ugyanakkor mindannyiuknak volt valamilyen súlyos alapbetegsége.
Müller Cecília ismételten felhívta a figyelmet arra, hogy a krónikus betegeknek kiemelten figyelniük kell magukra, mert „nagyon magas kockázatnak vannak kitéve, elsősorban a szövődmények vonatkozásában."
A The Lancet folyóiratban megjelent tanulmány szerint a cukorbetegnek kétszer akkora esélye van a megfertőződésre, mint annak, aki nem az, és ugyanez igaz a súlyos szövődmények kialakulására is. „Ugyanakkor ha ez a betegség karbantartott, jól kezelt, akkor ez a kockázat jelentősen csökkenthető" – mondta Müller.
Egyértelműen növekvő tendenciát mutat a kórházban kezeltek száma, ez az a szám, ami miatt minden nap kérjük Önöket, hogy figyeljenek oda magukra, egymásra, tartsák be a higiénés szabályokat - fogalmazott Müller.
7512 főt ápolnak korházban és 604-en vannak lélegeztető gépen. Ezek a számok egyáltalán nem kedvezőek – hívta fel a figyelmet Müller Cecília.
A mai nappal induló, a szociális és egészségügyi, valamint az oktatási és nevelési intézményekben dolgozók csoportos és célzott tesztelésével kapcsolatban Müller Cecília ismertette ezen intézmények járványadatait.
Eddig a szociális otthonok 26 százalékában találtak fertőzötteket. Jelenleg országosan 417 szociális intézmény érintett, ezek közül hat olyan van, amely a járvány első hullámában is érintett volt. Ha a gondozottaknak az arányát és számát vesszük figyelembe, akkor csak 6 százalékról beszélhetünk. 5940 pozitív személyt tartunk nyilván a járvány kezdete óta, ez 6 százalékát teszi ki az összes gondozott személynek. 94 százalékuk nem érintett. 1175 fő szorult kórházi ellátására innen, és 586 fő hunyt el. A gondozó-ápoló személyzet eddig 1 százaléka kapta el a koronavírus, ez 976 dolgozót jelent, közülük 21-en szorultak kórházi ellátásra.
Végezetül a tisztifőorvos felhívta a figyelmet a közelgő ünnepekre, arra, hogy rövidesen érdemes elkezdeni a karácsonyi ajándékok beszerzését, hogy elkerülhessük a zsúfoltságot az üzletekben.
Friss rendőri felderítés
Kiss Róbert rendőr alezredes ismertetve az elmúlt 24 óra rendőri intézkedéseinek számait, elmondta, maszkviselési kötelezettség megszegése miatt 345 esetben jártak el a hatóságok, a kijárási tilalom megszegőivel szemben pedig 327 alkalommal léptek fel. Az országba beutazókkal szemben 66 esetben intézkedtek.
Kiss Róbert beszámolt egy friss rendőri felderítésről is: Veszprém megyében eljárás indult csalás bűntette miatt 3 személy ellen, akik 10 millió forint értékben adtak el védőfelszereléseket, maszkokat, ám a vételár kifizetése után már nem szállították le azokat.
Újságírói kérdések
A ma induló csoportos, célzott teszteléssel kapcsolatban érkezett kérdés, hogy mi történik, ha pozitív a teszt eredménye. Müller Cecília elmondta, hogy ilyenkor elindul az érintett személlyel kapcsolatban a szokásos járványügyi eljárás. A Heves Megyei Hirlap az iránt érdeklődött, hogy terveznek-e országos óvodabezárást. Az országos tisztifőorvos elmondta, hogy csak helyileg hozhatnak az illetékesek ilyen döntést.
Kérdések hangzottak el arról hogy mi a teendő, ha valaki koronavírus fertőzött, akkor oltható-e influenza ellen. Nem, volt Müller Cecília válasza.
Az RTL Klub pedig az iránt érdeklődött, hogy változott-e a protokoll abban a tekintetben, hogy ki számít a Covid áldozatának. Müller Cecília elmondta, hogy az a személy, akit bármikor diagnosztizáltak koronavírus-fertőzéssel, a koronavírus áldozatának számít.