Józsa Vilmos, a Halászati és Öntözési Kutatóintézet tudományos főmunkatársa kecsegéket enged a Dunába az állami haltelepítési programban, a budapesti Carl Lutz rakparton 2016. június 29-én. MTI Fotó: Marjai János |
Néhány héten belül több mint 6 tonna kecsegét telepítenek a Dunába és a Tiszába - mondta a Földművelésügyi Minisztérium állami földekért felelős államtitkára a Duna parton, a haltelepítési akció első állomásán.
Bitay Márton, a Nemzetközi Duna nap szakmai konferenciát követő sajtótájékoztatóján kiemelte: a dunai haltelepítési program első állomásán 600 kilogramm kecsegét engedtek a folyóba. Hozzátette: a programot a kormány több mint 60 millió forinttal támogatta.
Kárász is lesz
A kecsege mellett széles kárászt is telepítenek, nem a folyókba, hanem mocsaras, nádas területeken fekvő élővizekbe.
Az őshonos halfajták telepítésére az ökoszisztéma gyengülése miatt van szükség, a haltelepítések hozzájárulnak az egyedi fajták fenntartásához és az élővizek biodiverzitásának megőrzéséhez – fogalmazott az államtitkár.
Bitay Márton elmondta: a kormány célja, hogy a halfogyasztás a mindennapi étkezés része legyen, emellett támogatja, hogy hal a prémium kategóriájú fogások között is helyet kapjon. Példaként említette a Bocuse d’Or nemzetközi szakácsversenyt, ahol a résztvevőknek az egyik fogás elkészítéséhez kecsegét kellett felhasználniuk.