Mi történik akkor, ha a kikölcsönzött kerékpárt nem sikerül határidőben visszavinni? Ha a bicikli rögzítése nem megfelelően történt meg? Felszámolhat-e a közlekedési társaság ilyen esetben használati díjat?
A Budapesti Békéltető Testületnél lévő ügyekben a fogyasztók többször tették fel a fenti kérdéseiket, mely jól mutatja, hogy nincsenek tisztában azzal, mit tehetnek, vagy nem tehetnek meg, ha probléma adódik.
Tipikus probléma, hogy a kibérelt bicikliket vagy rosszul zárják le a dokkolókban, vagy a rendszer nem érzékeli azt. Ilyenkor a fogyasztóval túlhasználtai díjat fizettetnének, mivel a vállalkozás szerint a rosszul vagy nem lezárt kerékpárt bárki elvihette volna.
Ezekben az esetekben olyan speciális fogyasztói szerződésről van szó, amikor a fogyasztó a BKK Zrt-vel köt az Általános Szerződési Feltételek mellett bérleti szerződést a közbringa kölcsönzésére. A MOL Bubi közbringarendszert jeggyel vagy bérlettel lehet igénybe venni. A honlapon történő tájékoztatás szerint létezik 24 órás, 72 órás vagy heti jegy. Ha a fogyasztó jegyet használ a kerékpár kivételéhez, akkor meg kell adnia a felhasználói azonosítót és PIN kódot a kiválasztott kerékpár hátulján található érzékelőnél.
MOL Bubi kártya használata esetén a kártyát a kerékpár hátulján található érzékelőhöz kell érinteni. A dokkolón villogó zöld fény és sípszó jelzi, amint a kerékpár kivehető. A kerékpár visszaadásával és a használattal kapcsolatban a részletes szabályokat a honlapon lehet elérni.
Kié a felelősség?
A bérleti szerződés maximális időtartama 6 óra, eddig az időig tarthatja szerződésszerűen birtokában valaki a kerékpárt, utána a közlekedési társaság már túl használati díjra tarthat igényt, melynek mértéke szintén az ÁSZF szerint szabályozott.
Ha a felhasználó leparkolja a kerékpárt (pl. megáll egy boltnál), a kerékpárt lezárja, majd egy időre otthagyja, és eközben a jármű eltűnik vagy megrongálják, a felelősséget természetesen a felhasználónak kell vállalnia. Ilyen esetben ugyanis a BKK nem tudja ellenőrizni, hogy a használó a kellő körültekintéssel járt-e el, pl. a megfelelő módon zárta-e le a járművet. Ilyen esetekben pedig a túl használatért több tízezreket számolhat fel a közlekedési társaság – írja közleményében a Budapesti Békéltető Testület.
Mire figyelj oda?
1. A későbbi kellemetlen meglepetések elkerülése érdekében alaposan győződj meg arról, hogy a kerékpár visszaadását érzékeli-e a rendszer!
2. A biciklibérlésekkel és a fizetési feltételekkel kapcsolatos részletes szabályokat a MOL BUBI honlapján, a molbubi.bkk.hu oldalon találhatod meg. Mielőtt kölcsönöznél, ne felejtsd el átnézni ezeket!
3. Ha a bérléssel kapcsolatosan bármilyen problémád van, akkor azt először a BKK ügyfélszolgálatán személyesen vagy telefonon illetve a molbubi.bkk.hu weboldalon jelentsd be!