4p
A múltban számos olyan könyv és film született, amelyekben egy halálos organizmus veszélybe sodorja az emberiséget. Egy nyolcvanas évekbeli sci-fiben feltűnő vírus pedig arról a kínai városról, Vuhanról kapta a nevét, ahonnan a jelenlegi koronavírus kiindult. De mi a hasonlóság a negyven évvel ezelőtti fikció és a jelenkori valóság között?
Dean Koontz a nyolcvanas években írt egy Wuhan-400 nevű vírusról. Forrás: Depositphotos

Gyermekkorunkból halványan még emlékezhetünk az Androméda-törzs című, hetvenes évekbeli sci-fi-re: egy műhold magával hoz az űrből egy fertőző organizmust, amely csaknem teljesen kipusztít egy poros amerikai kisvárost.

Vírus az űrből

A ma már meglehetősen avíttnak tűnő filmben szkafanderes tudósok futkároznak fel-alá, az áldozatok megőrülnek és öngyilkosok lesznek, vérük porrá válik, az amerikai elnök pedig azt fontolgatja, hogy atommal likvidálja a vírust. (Ebből persze nem lesz semmi, mert akkor mit szólnának az oroszok, de ez most mellékes.)

Mindez persze csak fikció, és aligha állítható párhuzamba a koronavírussal – maximum egyes pánikreakciók idézik olykor a film hangulatát. Vannak azonban olyan sci-fi-k, amelyek első blikkre közelebb állnak a jelenkori valósághoz. (A brit Guardian nemrég számba is vette a pusztító vírusokról született műveket.)     

Jóslat a 80-as évekből

Sőt, Dean Koontz amerikai író A sötétség szemei című könyve egyenesen megjósolni látszik a mostani történéseket. A nyolcvanas évekbeli műben ugyanis feltűnik egy Wuhan-400 nevű kínai vírus – ez annak a kínai városnak a neve, amelyből a koronavírus is elindult. (Az 1981-es kiadásban a vírust még Gorki-400-nak hívták egy orosz település után – akkor még egy szovjet biológiai fegyverről volt szó –, és csak a hidegháború végén, nyolc évvel később megjelent új kiadásban változott a neve Wuhan-400-ra.)

A Reuters elemzése szerint ugyanakkor ezzel véget is ér a párhuzam: a könyvbeli fertőzés neve ugyan valóban a kínai városra (magyarul: Vuhan) utal, de más köze nincs a koronavírushoz jelenlegi ismereteink szerint.

Ha elkapod, meghalsz

Nézzük akkor a különbségeket!

A Wuhan-400-at Koontz Kína legfontosabb és legveszélyesebb új biológiai fegyvereként emlegeti, amelyet a Vuhan környéki laboratóriumokban fejlesztettek ki. Ezzel szemben a koronavírus egészségügyi szakemberek szerint a denevérektől származik, és különböző állatok útján, valószínűleg egy illegális vadhúst áruló vuhani piacon terjedt át az emberre.

A Wuhan-400-nak a lappangási ideje négy óra, halálozási rátája pedig száz százalék.

A fertőzöttek közül senki sem él tovább 24 óránál. A legtöbben már tizenkét órán belül meghalnak.

Ezzel szemben a koronavírus lappangási ideje 1-től14 napig terjed – átlagosan öt nap –,  halálozási rátája pedig 2-4 százalék Vuhanban, illetve 0,7 százalék Vuhanon kívül.

A Wuhan-400 következtében az áldozat elveszíti kontrollját testfunkciói felett, megszűnik a pulzusa, szervműködése és légzése leáll. A koronavírus viszont kezdetben „csak” lázzal, köhögéssel, légzési nehézségekkel jár, és csupán súlyos esetben okoz tüdőgyulladást, akut légzőszervi betegséget, veseelégtelenséget, majd halált.

A Wuhan-400 sokkal rosszabb az ebolánál, a koronavírus sokkal enyhébb – az ebola halálozási rátája átlagosan 50 százalék, azaz minden második fertőzött belehal.

Beteljesült idézet

A közösségi médiában elterjedt egy, állítólag a könyvből vett idézet is, amely szintén beteljesült jóslatnak tűnhet.

2020 körül egy komoly, tüdőgyulladáshoz hasonló betegség fog elterjedni a világon, amely megtámadja a tüdőt és a hörgőcsöveket, és ellenáll minden ismert kezelésnek.

A Reuters szerint az idézet valójában nem a Sötétség szemeiből, hanem Sylvia Browne Az idők végezete: jóslatok és jövendölések a világvégéről című könyvéből származik, amely 2008-ban jelent meg. (Ezzel együtt maga a "jóslat" egyezni látszik a jelenkori valósággal.)

Összességében tehát Dean Koontz valóban egy Wuhan-400 nevű kínai vírusról ír könyvének 1989-es kiadásában, azonban ennek keletkezése, szimptómái és hatásai nem egyeznek meg a koronavíruséval, a 2020-ra vonatkozó idézet pedig egy másik könyvből való.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Kultúra Önnek mennyit ér a kultúra? És fizetne is érte?
Privátbankár.hu | 2024. április 12. 08:55
Egyre több kulturális szolgáltató dönt úgy, hogy közösségi finanszírozás keretében próbálja megvalósítani egy-egy projektjét. Laptársunk, az Mfor azt nézte meg három példán keresztül, hogy ez a gyakorlat milyen formákban működik itthon. 
Kultúra Miben tér el egy kísérleti jelleggel létrehozott oktatási intézmény az államiaktól?
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 06:51
Interjú Halácsy Péterrel, a Budapest School egyik alapítójával.
Kultúra Hihetetlen áron kelt el egy festmény a Sotheby’s árverésén
Kenessei András | 2024. március 10. 14:38
A világ két legnagyobb árverőháza közül a Sotheby’s (a másik a Christie’s) március 6-án tartotta az évad elejének egyik legfontosabb árverését, mint hangsúlyos évnyitót.
Kultúra Párhuzamok a Kádár-kori második nyilvánosság és a mai független média között - Klasszis podcast Haraszti Miklóssal és Danyi Gáborral
Szarvas György | 2024. január 20. 18:07
A napokban jelent meg Danyi Gábor Az írógép és az utazótáska című monográfiája a magyarországi szamizdat irodalom történetéről. Bár az 1980-as években, és annak főleg a második felében már gyakorlatilag nagyüzemi módszerekkel, gyakran állami nyomdákban, feketén folyt a hazai illegális  könyvek és folyóiratok nyomtatása, a szamizdatok kiadása és annak gyökerei az 1950-es évekre nyúlnak vissza. Ennek szerteágazó történetét, illetve a nagyon is sokszínű résztvevői kört idézi meg Danyi Gábor most megjelent munkájában. A Klasszis podcast adásában vele és a szamizdat Beszélő korabeli szerkesztőjével, Haraszti Miklóssal közösen azt kutattuk, miféle hasonlóságot lehet felfedezni a kádári és a mai Magyarország nyilvánosságában.
Kultúra A nap képe: újabb elképesztő tiltás a magyar könyvesboltokban
Kormos Olga | 2024. január 17. 10:03
Az Alexandra egyik könyvesboltjában olyan tájékoztató táblát tettek ki, amely már a fóliázáson is túlmutat. 
Kultúra Matrózpulcsi 500 dollárért - itt az új, nemzeti orosz divat
Elek Lenke | 2024. január 1. 18:15
Nem járja, hogy az oroszok a hanyatló Nyugat termékeiben parádézzanak. Ezen változtatna többek közt a Nina Donis divatház is - a cári és a nyugati kulturális panelek kevergetésével.
Kultúra Willy Wonka – a nagy csokiüzlet és filmbiznisz
Elek Lenke | 2023. december 17. 18:41
Mese és csokoládé – gyerekeknek biztos recept, de már évtizedek óta tudjuk, hogy nemcsak nekik. Mintha a XXI. században menekülnének a valóság elől a felnőttek, lásd a Harry Potter őrületet, meg a különféle fantasy-k és animációk sikerét.
Kultúra A legnagyobb karácsonyi sikerre Gyurcsány Ferenc is táncolt
Elek Lenke | 2023. december 16. 18:23
Mi a töretlen siker titka, és hányféle módon hoz pénzt máig is a karácsonyi romkomok koronázatlan királya?
Kultúra A botránymúzeum: miért áll a bál a világ egyik leghíresebb intézménye körül?
Kollár Dóra | 2023. december 10. 15:08
A British Museum jelentősége nem kérdéses, ám az intézmény így is problematikus több szempontból is.  
Kultúra A kölni nemcsak szagos víz, hanem színes árverés is
Kenessei András | 2023. november 19. 18:31
A november elején, Kölnben tartott árverésen Közép- és Kelet-Európa számos országából érkezett művek vártak a licitálókra. Megnéztük, hogyan szerepeltek a magyar művészek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG