A Wiener Staatsoper hagyományosan a világ egyik legnívósabb operaszínháza, köszönhető ez Bécs imponáló zenei tradícióinak valamint a ház színházművészeti nyitottságának, újító szellemének. Aki valóban érteni szeretné az operát, az nem hagyhatja ki a bécsi állami operaház előadásait.
Richard, aki nem Johann
Richard Strauss amellett hogy rendkívül izgalmas zenét írt, zenetörténeti szempontból is kiemelt jelentőségű. Őt nevezhetjük a modern, kortárs zene atyjának. Ő volt az, aki először szétválasztotta a zenei és az énekesi szólamokat. (Laikusok kedvéért: nem ugyanazt énekli a művész, mint amit a zenekar játszik.)
Richard Strauss (aki még véletlenül sem keverendő össze a keringőkirállyal, Johann Strauss-szal) gyakorlatilag csak zseniálisat alkotott. A Till Eulenspiegel - aki nagyjából a Lúdas Matyi holland megfelelője - legendáját feldolgozó zeneműve kiváló aláfestője lehet egy vasárnap délelőtti reggelinek:
Az operairodalom egyik legnehezebb szerepe
Az Elektra mégis valahogy több, mint az összes többi. Monumentális műről van szó. Ez a darab dolgozik az összes opera közül a legnagyobb apparátussal, több mint 110 hangszer szólal meg benne. Élőben hallgatni vérfagyasztó – és valljuk be, az egész mű is az: vérfagyasztó.
Ráadásul a címszerep az operairodalom egyik legnehezebb szerepe, az Agamemnon-áriáról nem is beszelve. Az Agamemnon-ária mind színészileg mind hangilag végtelenül megterhelő, keveseknek sikerül csak megbirkóznia vele - azonban ha sikerül, akkor a néző igazi színházi katarzist élhet át.
Íme az ária egy másik feldolgozásban, Leonie Rysanektől:
A Bécsi előadás kétséget kizárólag mind zenei mind színházi szempontból a legjobb Elektra ma a világon. A prózai rendezőként is alkotó, de Bayreuthban is dolgozó Uwe Eric Laufenberg agresszíven, zsigerien kifejező rendezése igazán kiváló kulcsod ad Strauss operájához.
Modern képekkel merészen élő produkció, a klasszikus historizáló operai realizmus helyett Strauss és a librettót jegyző Hofmansthal tradícióit figyelembe véve, de örök tragédiaként teszi színpadra az előadást. A címszerepet a világhírű svéd szoprán, Nina Stemme játsza, s vele a darab sikere biztosított, hiszen jelenleg a világ első számú Elektrájaként tartják számon.
Az előadást a kiváló Peter Schneider dirigálja.
Az előadás trailere:
Richard Strauss: Elektra
Wiener Staatsoper
Előadások: 2015 november 13., 17., 21., 25.
Jegyárak: 13-196 EUR, kedvezmények nélkül.
Színházi ajánló sorozatunk korábbi része: War Horse - egy ló, a világháború hőse >>