4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csütörtöktől október 5-éig tekinthető meg Vinkler László (1912-1980) festő- és grafikusművész kiállítása a BÁV Szent István körúti kiállítótermének emeleti részén. 

Vinkler László Szabadkán született, de az I. világháborút követően a szüleivel Szegedre költözött és ott is járt iskolába. Gimnáziumi tanulmányai után a budapesti Képzőművészeti Főiskolára nyert felvételt és a tehetségesnek ítélt fiatalembert a Benczúr- és Munkácsy-tanítvány Karlovszky Bertalan, valamint Glatz Oszkár vette maga mellé. Még főiskolásként Balló Ede-díjat kapott, majd az ifjú festőművészek legnagyobb megbecsüléseként római ösztöndíjas lett. Együtt élt és dolgozott a Római Iskola nagyjaival (1935-37), akik abban az időben alkottak ott és nagy hatást gyakoroltak a hazai modern festészetre. Hogy csak néhányat említsünk közülük: Aba Novák Vilmos, Domanovszky Endre, Hincz Gyula, Molnár C. Pál, Patkó Károly, Pátzay Pál, Szőnyi István – kivétel nélkül a két háború közti magyar festészet színe-java. Nem véletlenül gyakoroltak a római évek olyan nagy hatást Vinklerre. 

Visszatérve, Szegeden telepedett le, ott folytatta alkotói tevékenységét, 1944-től a szegedi színház díszlettervezőjeként, majd 1947-től a szegedi Tanárképző Főiskola tanáraként. Megbízást kapott a főiskola rajz- és művészettörténet tanszékének megszervezésére és vezetésére. Közben természetesen a festői munkásságával sem hagyott fel, az ötvenes évek elejéig született alkotásai rokoníthatók az itthoni Európai Iskola festőművészeinek (Bálint Endre, Gyarmathy Tihamér, Kassák Lajos, Korniss Dezső, Lossonczy Tamás, Martyn Ferenc, Szántó Piroska) gondolkodásához, festői stílusához, megjelenítéséhez. Azután, ahogy a többiekre, akként rá is szűk esztendők köszöntöttek, de szerencsésen túlélte, mind személyesen, mind pedig művészileg. 

Vinkler László: Gráciák a tengerparton
Vinkler László: Gráciák a tengerparton
Fotó: Móra Múzeum

A hatvanas évektől kezdődően külföldi, főként nyugat-európai tanulmányutakon járt és mohón magába szívta az ott látottakat, hazatérve pedig beillesztette a saját életművébe, amit látott, és ami megérintette. Annak az évtizednek a végén már bontogatták a szárnyaikat az ifjú generációk legjobbjai, Kondor Béla, Lakner László, Molnár Sándor, valamint a még fiatalabbak, az Iparterv generáció tagjai: Bak Imre, Hencze Tamás, Keserü Ilona, Nádler István.

A most látható Vinkler kiállítás festményei és grafikái főként az 1960-70-es években készültek és az akkori képzőművészeti mozgalmak (meg persze a hazai fiatal anvantgard művészeinek) stílusával rokoníthatók. Ami akkor pillanatnyilag modernnek, korszerűnek hatott, az mára klasszikussá érett. Úgy kell ezekre az alkotásokra tekintenünk, mint egy elmúlt korszak máig megőrzött lenyomataira, amelyek az idő múlásával korszerű modernből klasszikussá nemesedtek. Nem véletlen, hogy a kortárs, és a II. világháború utáni magyar festészettel foglalkozó hazai nagy árverőházak azokkal az alkotásokkal érik el a legnagyobb sikereiket (üzletileg fogalmazva: a legmagasabb leütési árakat), amelyeket a felsorolt művészek és társaik alkotásai képviselnek. Vinkler László művei ugyancsak közéjük tartozhatnának, de úgyszólván rejtély, hogy miért nem sorolja közéjük (mármint művészeti érték alapján) a hazai művészettörténet és a képzőművészeti piac. Pedig a művek gondolati mélysége, színvonala, kivitelezése alapján ott lenne a helye Vinkler festészetének. 

A BÁV most, megalapítása 250. évének záró kiállítási eseményeként prezentálja ezeket a műveket a szakmának és a közönségnek. Természetes, hogyha egy műkereskedelmi intézmény szervez festészeti kiállítást, akkor az ott látható művek megvásárolhatók. Kérdés, hogy a kiállítás sikerének következményeképp vajon feltűnnek-e majd a közeljövőben Vinkler-alkotások a következő BÁV-árveréseken (és esetleg a többi aukciós ház árverésein is). Mindenesetre érdemes lesz figyelemmel követni az eseményeket.

A kiállítás október 5-ig megtekinthető a Szent István körúti kiállítóteremben, a szokásos nyitvatartási időben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Kultúra A Los Angeles-i tűzvész átírta az Oscer-menetrendet
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 10:07
Pár nappal ismét elhalasztotta hétfőn az amerikai filmakadémia az Oscar-jelölések bejelentését a Los Angelesben és környékén pusztító tüzek miatt.
Kultúra A Beatles örök: hisztéria, titkok és a legenda újraéledése
Elek Lenke | 2025. január 5. 14:06
A Beatles nemcsak zenekar, hanem korszakalkotó világnézet is volt, ami máig hat. Dokumentumfilm, turizmus és új filmek is őrzik a legendát – a Fab Four örök!
Kultúra Királyi családok a változó világban: mítoszból valóság
Elek Lenke | 2025. január 4. 17:08
Hogyan formálódnak át a hercegek a monarchiák élő szimbólumaiból a modern kor elvárásaihoz igazodva? Tradíciók és úttörő változások találkozása.
Kultúra Így mulat az orosz elit szilveszterkor: döbbenetes összegek
Elek Lenke | 2024. december 29. 17:31
Csajkovszkij Diótörője presztízskérdés Oroszországban. Nem annyira a művészet a meghatározó.
Kultúra Újabb aukciósház húzott hasznot Magyar Péter pártjának népszerűségéből
Kenessei András | 2024. december 24. 16:35
Az idén negyvenéves Nagyházi Galéria az egyetlen a magyar aukciós piacon, amely felveheti a verseny az idén 250 éves BÁV-val, noha csak harminc éve lépett be a hazai aukciós piacra. A verseny természetesen az árverési műfajok sokféleségére is értendő, nemcsak az elért árakra és csúcsárakra.      
Kultúra Ferenc pápa ezért falat bontatott
Privátbankár.hu | 2024. december 24. 11:45
Az egyházfő szenteste megnyitja a Szent Péter-bazilika szent kapuját és ünnepi misét vezet.
Kultúra Mi lehet a baj a nagy művész meghalt kishúgát ábrázoló képpel?
Kenessei András | 2024. december 22. 11:08
Zsolnay, Csontváry, Munkácsy – akárhogy is nézzük, ez a három név határozta meg a Virág Judit Galéria (VJG) 77. árverését és természetesen az aukció sikerét. Semmit sem veszélyeztetett az a tény, hogy a VJG a négy, legnagyobb hazai művészeti aukciós ház közül sorrendben utolsóként lépett a karácsonyi árverések sorába.
Kultúra Ma is tarol a népi demokráciában kissé túlértékelt festő
Kenessei András | 2024. december 21. 16:56
A Kieselbach-festményárverések mindig nagyon tartalmasak, a kalapács alá vitt darabok értékesek, a leütési árak pedig (néha szinte váratlanul) magasak. Az idei karácsonyi árverésen 266 tétel volt az árverőház ajánlata, közülük 213 talált vevőre, ami 80 százalékos elkelési arány.
Kultúra Hatalmas kasszasiker a Tisza név
Kenessei András | 2024. december 14. 19:18
Ahogy tavaly, úgy az idén is a BÁV kezdte a legkorábban a karácsonyi árverések sorozatát  – már ami a legnagyobb árverőházakat illeti.
Kultúra Lehet, hogy Önnél is rejtőzködik egy milliókat érő Zsolnay-kerámia?
Kenessei András | 2024. november 24. 17:46
November közepén negyedik alkalommal tartott árverést a Virág Judit Galéria (VJG). Ezen csak és kizárólag Zsolnay kerámiákat vittek kalapács alá, két, külföldi tulajdonos gyűjteményéből. Azonban nemcsak ez volt újdonság, hanem az árverés helyszíne és egy megváltozott árverési szabály is. Ezek ellenére (vagy talán éppen ezért) az aukció nagy sikerrel zárult.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG