Fotó: warhorseonstage.com / Brinkhoff/Mögenburg |
A legjelentősebb színház
A Londoni Nemzeti Színház napjaink legerősebb, legfontosabb prózai játszóhelye. A prózai klasszikus színjátszást új szintre emelték. Jelenleg a legszigorúbb művészeti rendszerrel dolgoznak, csak a legjobb alkotók dolgozhatnak velük, akiket világszerte kutatnak. Saját társulattal dolgoznak, ami nyugaton nem túl gyakori, a legnevesebb angol színművészeket alkalmazzák.
Előadásaikat világszerte közvetítik a mozik, s rendszeresen vendégeskednek a Broadway-n. Kétségkívül a legjelentősebb színház jelenleg, előadásaik annyira sikeresek, hogy folyton újabb és újabb színházépületeket bérelnek ki, ugyanis a bemutatott darabokra akkora az érdeklődés, hogy nem tudják őket levenni a műsorról.
Az állatoknak nincs választása
A War Horse (Csatamén) egy újszerű színházi nyelven beszél egy olyan témáról, melyet rendszerint elfelejtünk. „Az állatoknak nincs választása.” – áll a világ egyetlen, az első világháborúban elpusztult állatok emlékére állított szobrán Londonban. Az első világháborúban Európában nyolcmillió ló pusztult el a harcok során. Ez a szám felfoghatatlanul nagy, rendkívül kegyetlen sors jutott ezeknek az állatoknak. Csataménekből hiány volt, így még a mezőgazdasági állatokat is harcra fogták - miközben idomítani őket nem volt idő.
Remény a reménytelenségben
A War Horse egy Joey nevű fiatal ló életét követi nyomon a háborúban, akinek gazdája fiatal kora ellenére bevonul a hadseregbe, hogy felkutassa az állatot. Joey-n keresztül láthatjuk a háború legfontosabb momentumait, a csatalovak sorsát, az emberek elkeseredettségét.
Mindennek ellenére a darab reményt ad, az újrakezdés reményét. Zseniális mű, mely Angliában és Amerikában is elnyerte a legfontosabb díjakat (legjobb dráma, legjobb rendezés, legjobb társulat, stb.)
Hogy kerülnek lovak a színpadra?
A darabban nem sok szó hangzik el. A lovakat bábok elevenítik meg – bábok, melyeket több éves munkával, eszméletlen költségvetéssel terveztek meg, és olyan valóságosak, hogy még az igazi lovakat is becsapják. Anatómiailag tökéletesek, úgy mozognak, mint a valódi lovak. A színházi nyelvezethez hűen azonban vasból és szíjakból készültek. Egyetlen ló mozgatása három művész feladata, melyre másfél éven át tartó tréningen keresztül készülnek fel.
Íme az előadás előzetese:
(Tévés műfajban jártas olvasóink kedvéért: igen, az előadás premierjén Kitt Harington, a Trónok Harca sorozat Havas Johnja játszotta Joey gazdáját.)
A darabot 2007 októberében mutatták be, és közel 9 év után márciusban egy időre leveszik a műsorról.
A War Horse sok szakértő szerint jelenleg minden színházi előadást felülmúl. Nem teátrális, nem olcsó utakat keres, nem sok - jelenleg biztosan az egyik legmeghatározóbb színdarab.
A jegyek kedvezmények nélkül 15 - 95 font közötti áron kaphatóak.