Az évről évre fogyatkozó állami támogatás miatt a független előadó-művészeti szervezetek kénytelenek alternatív forrásokból pótolni a költségvetésükből hiányzó, fennmaradásukhoz és alapműködésükhöz szükséges összeget. Ez azonban nem olyan egyszerű, ugyanis a közösségi gyűjtés vagy a mecenatúra, mint finasnzírozási forma hosszú távon nem jelent megoldást - hívja fel a figyelmet a függetlenek egyre reménytelenebbnek tűnő helyzetére laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfor.
Április 30-tól elérhető a döntési lista, amiből egyebek mellett az is kiderül, hogy a Kulturális és Innovációs Minisztérium nyílt pályázatának keretében odaítélt 286 millió forintból melyik független budapesti színház kap. Laptársunk, az Mfor három érintettet kérdezett: a Pintér Béla és Társulatát, a befogadószínházként működő MU Színházat és a Momentán Társulatot működtető Kreatív Bázis Alapítványt arról, hogy állami támogatás híján, vagy minimális állami segítséggel hogyan tudják biztosítani fennmaradásukat.
A konklúzió: nehezen. Leginkább közösségi támogatással, de bármilyen szívesen nyitják is ki pénztárcájukat a kultúrakedvelők, az ily módon összegyűjtött összegek csak a költségvetési lyukak befoltozására alkalmasak - és legfeljebb csak az alapműködéshez elegendőek.