2017. január 20-án Donald Trump először lett az Egyesült Államok elnöke. Nem sokkal később a könyvpiac egyértelmű trendet mutatott: George Orwell híres disztópiája, az „1984” ismét rendkívül népszerűvé vált. Nyolc évvel később, az ingatlanpiaci szakember visszatérésével a Fehér Házba egy egészen más típusú könyv népszerűsége kezdett rohamosan nőni: a Szabotázsok praktikus kézikönyve (Simple Sabotage Field Manual) – írja a France24.
Fotó: X/@mmpadellan
Megkésett virágkor
Ezt a kézikönyvet az Office of Strategic Services (OSS) – a CIA elődje – állította össze 1944-ben. Virágkorát azonban csak később érte el: 2025. február 1-jén ez lett a legnépszerűbb könyv a Project Gutenberg oldalán, amely a világ legnagyobb ingyenes e-könyv- és referenciagyűjteménye.
Február 2-án, vasárnap több mint 34 ezer ember töltötte le ezt a rövid, mindössze húszoldalas kézikönyvet. Egy héttel Trump beiktatása után már 158 421 letöltésnél tartott.
Ez a második világháborús ellenállóknak szóló útmutató messze megelőzte a közkinccsé vált irodalmi remekműveket, például a Moby Dicket, a Rómeó és Júliát vagy az Alice Csodaországban című mesét.
A francia ellenállás titkos kézikönyve
„Ez a dokumentum, amelyet a CIA 2008-ban oldott fel a titkosítás alól, rendkívül száraz módon ír le hétköznapi szabotázstechnikákat – szemben a nagyobb szabású akciókkal, például egy híd felrobbantásával” – magyarázza Simon Willmetts, a leideni egyetem hírszerzéstörténeti szakértője. A kézikönyvet az amerikai kémek használták a második világháború végén Európában.
„A cél az volt, hogy olyan tanácsokat adjanak a civileknek – különösen Franciaországban –, amelyek segítségével egyszerű, de hatékony módon okozhattak problémákat a német megszállóknak anélkül, hogy gyanút keltenének”
- foglalja össze Willmetts.
„Tanuld meg, hogyan légy inkompetens”
Az útmutató a mindennapi élet, és különösen a munkahelyi szabotázs széles skáláját mutatja be. A nagy ipari üzemekben dolgozóknak például azt tanácsolja, hogy dobjanak egész tekercs WC-papírt a vécébe, hogy eltömítsék a csatornarendszert. A vasúti dolgozók számára egy egyszerű trükköt javasol: nyomtassanak több jegyet ugyanarra a helyre, ezzel káoszt okozva a német katonákat szállító vonatokon. „Ezek az egyszerű 'hibák' garantáltan érdekes konfliktushelyzeteket teremtenek” – jegyzi meg William Donovan.
Általánosságban a kézikönyv célja, hogy megtanítsa az alkalmazottakat arra, hogyan legyenek inkompetensek.
A vezetők számára például azt ajánlja, hogy dicsérjék a leggyengébb dolgozókat, miközben megbüntetik azokat, akik valóban hatékonyan végzik a munkájukat. Aki előadást tart, az veszejtsen el mindenkit a részletekben, és a legkevésbé érdekes szempontokat hangsúlyozza – javasolta az észak-amerikai mesterkém.
Ez az egyszerű szabotázs módszertana most újra népszerűvé vált egy politikailag feszült időszakban, amikor sokan keresnek kreatív ellenállási eszközöket.
A munkahelyi ellenállás fegyvere
A hierarchia legalján álló alkalmazottaknak ugyanolyan szerepük lehet ebben a pszichológiai hadviselésben a munkahelyen, mint a vezetőknek.
Elég például szigorúan és szó szerint betartani a vállalati szabályokat, hogy a lehető legjobban lelassítsák a munkafolyamatokat.
Az ügyfélszolgálaton dolgozó alkalmazott vagy titkárnő pedig kiválóan megvárakoztathatja a hívó felet a kelleténél hosszabb ideig, vagy akár teljesen elfelejtheti értesíteni a vezetőséget egy fontos telefonhívásról.
A cél az volt, hogy minél inkább akadályozzák az üzleti gépezet működését az elfoglalt területeken. „Léteznek történelmi példák arra, hogy ezek a módszerek sikeresek voltak, különösen a motorokat gyártó üzemekben, amelyek a háború végén már olyan alkatrészeket szállítottak, amelyek sokkal rövidebb ideig működtek” – mondja Robert Dover, a Hull-i Egyetem hírszerzési és nemzetbiztonsági szakértője.
A „bolhák háborúja”
Dover szerint ez a kézikönyv tökéletes példája annak, amit „bolhák háborújának” nevezünk – azaz alacsony intenzitású, de rendkívül bosszantó akcióknak, akárcsak egy bolha egy kutya orrán.
Történelmi szempontból „ez egy érdekes dokumentum, amely jól tükrözi az OSS kezdeti gondolkodásmódját” – mondja Simon Willmetts. Az OSS egy kis, rendkívül kreatív csapatból állt, amely szokatlan hírszerzési stratégiákat dolgozott ki. William Donovan emberei például egy tökéletes álruhák készítéséről szóló kézikönyvet is kiadtak kémek számára.
Fotó: X/@POTUS
Harc a hatalmi elit ellen
A szabotázs-kézikönyv újbóli felfedezése 2025-ben egyáltalán nem lepte meg a szakértőket.
„Ez a kézikönyv egyaránt vonzó lehet a szélsőjobboldali körök és a túlélésre készülők számára, akik a hatalmi elit elleni harcra keresnek tanácsokat, valamint azoknak, akik Donald Trump és Elon Musk ellen akarnak fellépni” – magyarázza Robert Dover.
A 404 Media, az információs technológia társadalmi hatásával foglalkozó portál szerint a könyv népszerűsége könnyen megérthető, ha megnézzük az amerikai köztisztviselők Reddit-fórumait.
Ezek a fórumok tele vannak „ellenállásra” való felhívásokkal Donald Trump és Elon Musk azon törekvései ellen, hogy teljes ellenőrzést szerezzenek az államigazgatás felett, és azt 100 százalékban lojálissá tegyék.
Nem csak Trump miatt lett népszerű
Trump visszatérése csak felerősítette egy már egy éve tartó jelenséget.
„A kézikönyv népszerűsége először inkább a vállalati dolgozók kiábrándultságával és a 'quiet quitting' (csendes felmondás) trendjével volt összefüggésben” – magyarázza Simon Willmetts. Ez az attitűd azt jelenti, hogy az emberek a lehető legkevesebb erőfeszítést teszik a munkahelyükön, így tiltakozva a munkakörülmények romlása ellen.
„Azok számára, akik most érdeklődnek a könyv iránt, már nem az ideológiai viták a fontosak, mint Trump első ciklusában, amikor mindenki az 1984-et olvasta. Most inkább gyakorlati útmutatókat keresnek, amelyek segítenek a cselekvésben” – foglalja össze Robert Dover.
Ez nem jelenti azt, hogy minden „ellenálló” vagy „quiet quitter” valóban szabotázsba kezd, de a kézikönyv vírusos terjedése az Egyesült Államokban egyértelműen a fokozódó társadalmi és politikai feszültségeket tükrözi – legyen szó a politikáról vagy a vállalati világról.