Még a 2007–2008-ban kirobbant jelzálogpiaci előtt a Harvard Law School professzora, Elizabeth Warren javaslatot tett egy pénzügyi fogyasztóvédelmi szervezet létrehozására – írta a CNN a Consumer Financial Protection Bureau (CFPB) születésének történetéről. Az apropót a a CFPB megszüntetése adta.
A pénzügyi összeomlás, amit a nem kellően ellenőrzött pénzügyi szervezetek piramisjátéka okozott rávilágított a pénzintézetek felelőtlenségére. Ez utat nyitott az előtt, hogy Warren, aki ma már Massachusetts állam egyik szenátorként szolgál a kongresszusban, 2010-ben kétpárti támogatással elérje a szervezet létrehozását. A bankok persze kígyót-békát kiabáltak a CFPB-re, ám tény, hogy összesen 20 milliárd dollárt szerzett vissza olyan pénzintézeti ügyfeleknek, akiket hamis bankszámlákkal, illegális jelzálogcsődökkel és indokolatlan autó-visszavételekkel megkárosítottak.
Fotó: Depositphotos
Elon Musk, a világ leggazdagabb embere és a Tesla vezérigazgatója – amely cég autófinanszírozási vállalkozása révén maga is érintett a banki üzletben – gyakorlatilag egy tollvonással megszüntette a DFPB-t. A Department of Government Efficiency (DOGE) vezetőjeként a kormányzati költségcsökkentésre hivatkozva bezáratta a pénzügyi fogyasztóvédelmi szervezetet. Az intézmény működését leállították, a külső szakértők munkáját beszüntették, és a főállású munkatársakat is elbocsátották.
Elizabeth Warren szenátor a CNN-nek nyilatkozva kijelentette, hogy Musk a Kongresszust megkerülve önkényesen cselekszik. Hangsúlyozta, hogy a pénzügyi fogyasztóvédelmi szervezetet a törvényhozás kétpárti többséggel hozta létre, így annak működésének felülvizsgálata is a Kongresszus hatáskörébe tartozik.
Az üzleti világban többen azzal vádolták a CFPB-t, hogy túlzott szigorral lépett fel a pénzügyi bűncselekmények ellen. A Fehér Ház jelenlegi álláspontja szerint bizonyos elitek a kormányzat eszközeként használták a szervezetet a bankok ellen. A CFPB nem reagált a CNN megkeresésére ezekkel a vádakkal kapcsolatban.
Warren szerint Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke és kvázi „társelnöke”, Musk azért akarja felszámolni a CFPB-t, mert az rendkívül népszerű. Musk ugyan fizetés nélküli különleges alkalmazottként vezeti a DOGE-t, azonban a szenátor felhívta a figyelmet arra, hogy az ilyen státuszú személyek általában csak kisebb jelentőségű feladatokat látnak el az amerikai kormányzatban.
Musk de facto miniszterként működik, ezért számot kellene adnia egyéb érdekeltségeiről. Ez segíthetne feltárni, hogy fennáll-e az összeférhetetlenség veszélye, vagyis hogy politikai hatalmát saját üzleti és személyes érdekei érvényesítésére használhatja-e.