Beethoven és Liszt munkái városszerte, vibrálóan pozitív energiájú soul-funk előadók, köteleken álmodozó akrobaták és barokk színház egy ódon templomtérben – és ez csak néhány program az április 3-19. között megrendezésre kerülő 40. Budapesti Tavaszi Fesztivál eseményáradatából.
FREAK FUSION CABAREt, Restlesslegs
A megszokottan sokszínű programportfólió jellemzi idén is a Budapesti Tavaszi Fesztivált. A kínálatban hagyományosan túlsúlyban vannak a klasszikus műfajok, az idei fesztiválon pedig Liszt Ferenc zeneszerző zsenije és Beethoven művészete került kiemelten a középpontba. A fókusztémákkal minden évben több produkció is foglalkozik, most Beethoven dallamai is számos helyen felcsendülnek, így például Kállai Ernő és Balázs János a zeneszerző szonátáit játssza majd a Vigadóban, míg az Accord Quartet a vonósnégyeseiből szemezget. A Sárik Péter Trió ebből az alkalomból a német mester munkáit a modern jazz és popzene stílusjegyeivel feldolgozó lemezét veszi elő, de Beethoven darabokat hallhatunk majd a dél-koreai származású zongorafenomén, Ji előadásában is a Zeneakadémián.
Accord Quartet
A másik központi alak, Liszt Ferenc nevéhez egy lélegzetelállító újdonság tartozik majd a fesztivál elején: április 3. és 4. között Liszt-maratont tartanak a Magyar Nemzeti Múzeumban. Ennek keretén belül két napon át számos zenész tolmácsolásában szólalnak meg az egyik legnagyobb magyar zeneszerző darabjai, kezdve a Kiss Péterrel induló nyitókoncertektől a Ránki Fülöp által jegyzett utolsó zárókoncertig, aminek programjában igazi Liszt-csemegék kaptak helyet. A kettő közé pedig ún. babzsákkoncert blokkok kerültek, fiatal és tapasztalt zenészek játékával egyaránt megtöltve. A mester igazi rajongói akár napijegyet is válthatnak az eseménysorozatra, de a maraton programblokkjai külön-külön is látogathatók.
TANK AND THE BANGAS, Gus Bennett Jr
Természetesen a fesztivál nem csak a komolyabb műfajok iránt érdeklődők számára kínál izgalmas lehetőségeket. A Trafóban például a világhírű Lloyd Newson koreográfus Enter Achilles c. munkája a brit kocsmakultúrát jeleníti meg a színpadon, annak minden tesztoszterondús vetületével együtt. Míg a Ballet Rambert & Sadler's Wells táncosai a fizikai színház legjavát mutatják be megkapóan humoros formában, a magyar Freak Fusion köteleken egyensúlyozva feszíti pattanásig a nézők idegeit. Restlesslegs című ősbemutatójuk a "nyugtalan láb" szindrómát veszi alapul, aminek allegóriája az újcirkusz számos eszközén át teljesedik ki április 16-án.
BELAU, Kiss Benjámin
A könnyűzene rajongói is bőséggel választhatnak a különleges opciókból. Az A38 színpadára autentikus, New Orleansi életérzést hoz magával a Tank and the Bangas. Az NPR 2017-es Tiny Desk koncertjével elhíresült csapat zenéjében szervesen keveredik a tüzes soul és a lágy jazz, amiket ezeken felül groove, R&B, hip-hop és több más stílus jellegzetességei is fűszereznek. A karizmatikus Tarriona "Tank" Ball formációjához április 8-án a magyar Nunki Bay Starship tart feltüzelő előzenélést. Szintén az A38 Hajó koncerttermében látható a magyar Belau együttes lemezbemutató koncertje. A Fonogram-díjas formáció zenéjében az elvágyódó, örökké reményteli hangulat találkozik az aktuális elektronikus zenei alapokkal. Colourwave című új albumuk is ezt közvetíti, megtöltve olyan pozitív és dinamikus energiákkal, amitől a közönség garantáltan nem marad majd egy helyben.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
A Beatles nemcsak zenekar, hanem korszakalkotó világnézet is volt, ami máig hat. Dokumentumfilm, turizmus és új filmek is őrzik a legendát – a Fab Four örök!
Az idén negyvenéves Nagyházi Galéria az egyetlen a magyar aukciós piacon, amely felveheti a verseny az idén 250 éves BÁV-val, noha csak harminc éve lépett be a hazai aukciós piacra. A verseny természetesen az árverési műfajok sokféleségére is értendő, nemcsak az elért árakra és csúcsárakra.
Zsolnay, Csontváry, Munkácsy – akárhogy is nézzük, ez a három név határozta meg a Virág Judit Galéria (VJG) 77. árverését és természetesen az aukció sikerét. Semmit sem veszélyeztetett az a tény, hogy a VJG a négy, legnagyobb hazai művészeti aukciós ház közül sorrendben utolsóként lépett a karácsonyi árverések sorába.
A Kieselbach-festményárverések mindig nagyon tartalmasak, a kalapács alá vitt darabok értékesek, a leütési árak pedig (néha szinte váratlanul) magasak. Az idei karácsonyi árverésen 266 tétel volt az árverőház ajánlata, közülük 213 talált vevőre, ami 80 százalékos elkelési arány.
November közepén negyedik alkalommal tartott árverést a Virág Judit Galéria (VJG). Ezen csak és kizárólag Zsolnay kerámiákat vittek kalapács alá, két, külföldi tulajdonos gyűjteményéből. Azonban nemcsak ez volt újdonság, hanem az árverés helyszíne és egy megváltozott árverési szabály is. Ezek ellenére (vagy talán éppen ezért) az aukció nagy sikerrel zárult.