7p

A botanikusok nemzetközi konferenciáján több száz kaffer nevet tartalmazó növény elnevezését változtatták meg.

A július utolsó hetében tartott madridi XX. Nemzetközi Botanikai Kongresszuson a növénytudósok megváltoztatták körülbelül 200 különböző növényfaj tudományos nevét. A caffra szót affra-ra módosítva azt állították, hogy egy helyesírási hibát javítanak ki. De szinte mindenki, aki szavazott, tudta, hogy a „caffra” nem helyesírási hiba, hanem a rasszista mellékzöngéjétől kívántak megszabadulni — számol be róla a New York Times. Például a gyönyörű virágú dél-afrikai fa az Erythrina caffra nevét lerövidítve Erythrina affra lett augusztus elsejétől — jegyzi meg a The Guardian.

Évszázadokon át a caffra szót használták számos növény tudományos nevében, hogy jelezzék, Afrikában honos fajok. Azonban a kifejezés a Kaffir latin változata, amely Dél-Afrikában mostanra rendkívül sértő rasszista szitokszóvá vált a fekete afrikaiak megbélyegzésére. A kifejezés magyar nyelvben is ismeretes kaffer jelzőként.

A szó eredetileg az arab „kafir” szóból származik, amely hitetlent vagy nem hívőt jelent. Ezt a kifejezést az arab hódítók használták az afrikai népekre, akik nem voltak muzulmánok. Később a szó a dél-afrikai térségbe is eljutott, ahol a gyarmatosító európaiak átvették és széles körben használták a fekete afrikai emberek, különösen a bantu népek megalázására.

A régió botanikusai tiltakoztak a kifejezés afrikai növényekre való használata ellen. Dél-Afrikában a szó használata pénzbírságot vagy akár börtönbüntetést is eredményezhet.

Az Erythrina caffra új nevében is megtartja az afrikai eredetére való utalást
Az Erythrina caffra új nevében is megtartja az afrikai eredetére való utalást
Fotó: Wikipédia

„Kötelességünk elismerni azokat a hibákat, amelyeket az előző generációk követtek el” – mondta Nigel Barker, a Pretoriai Egyetem botanikusa, aki az apartheid idején nőtt fel Dél-Afrikában. Megjegyezte, hogy a dél-afrikaiak már számos hivatalos nevet megváltoztattak, amelyek a faji elkülönítés korszakához kötődtek.

Politikai döntés

Az affra-ra való áttérés azonban különleges pillanat volt, mivel több száz faj hivatalos tudományos neve megváltozik. A tudósok általában ellenzik a tudományos névadás változásait, mert a stabil nomenklatúra fontos az egyértelmű kommunikációhoz a világ kutatói között. Általában csak akkor változtatnak nevet, ha genetikai bizonyítékok igazolják, hogy egy faj rossz nevet kapott. A „caffra” fajok átnevezésére vonatkozó döntés „az első alkalom, hogy a botanikai közösség nem tudományos, hanem politikai okokból utasított el egy nevet” – mondta Dirk Albach, a Taxon tudományos folyóirat főszerkesztője.

A „caffra” megváltoztatását kérő javaslatot 351–205 arányban fogadták el. De a szavazás kritikusai szerint destabilizáló precedenst teremthet.

Szergej Moszjakin, az Ukrán Botanikai Társaság elnöke szerint több ezer növényfaj neve tartalmaz olyan szavakat, amelyek sértőek lehetnek egyes csoportok számára. Példaként említette a „niger” szót (ami latinul feketét jelent) és a „Hottentot” szóból származó neveket (ami sértő kifejezés a dél-afrikai koikoi népre). „Már most is vannak felhívások minden Hottentot név megszüntetésére, és ez csak a kezdet” – tette hozzá Moszjakin.

A hottentotta szó a magyarban is ismert: a Dél-Afrika nyugati részén élő népcsoportot jelölt, amely nevét a gyarmatosító hollandoktól kapta, akik a csettintő hangok miatt adták nekik ezt az elnevezést. A hottentották és a korábban velük együtt emlegetett busmanok rokon népcsoportok, nyelveik a koiszan nyelvcsaládba tartoznak. A hottentotta szó dadogást mímel, ami a holland gyarmatosítók gúnyolódását tükrözi. Maga a népcsoport saját magát koikoi-nak (khoikhoi) nevezi, ami a megalázó múltat elhagyó mai elnevezésük.

Érdekes megjegyezni, hogy a görög eredetű barbár szónak eredetileg hasonló tartalma volt. Az ógörögök ezt minden olyan népre használták, akik nem beszéltek görögül és akiket emiatt műveletlennek és civilizálatlannak tartottak. A szó valószínűleg hangutánzó módon mímeli a nem görögök beszédét, amit értelmetlen dadogásnak tartottak.

Fred Barrie, a chicagói Field Museum botanikusa és az alga, gomba és növények nomenklatúrájának nemzetközi kódexének szerkesztőbizottsági tagja egyetért azzal, hogy a stabilitás fontos a botanikai névadásban, és figyelmeztet, hogy a több ezer faj nevének megváltoztatása „működésképtelen rémálommá” válhat. De úgy véli, hogy a caffráé valószínűleg egyedi eset volt, és a botanikusok nem fognak hamarosan más neveket megváltoztatni.

Timothy Hammer, az ausztráliai Adelaide-i Egyetem botanikusa, aki társszerzője volt egy javaslatnak, amely minden sértő növénynév megváltoztatását célozta, tervezi, hogy a következő botanikai kongresszuson hat év múlva újra előterjeszti az ügyet. A mostani eredmény után biztos abban, hogy a jövőben megváltoztatják azokat a fajneveket, amelyeket egyes tudósok sértőnek tartanak. Hammer szerint a névadási zavarral kapcsolatos aggodalmak eltúlzottak. Sok nevet már megváltoztattak és meg is fognak tudományos okokból, mondta, és a kulturálisan érzéketlen nevek eltávolításának érdekében végrehajtott módosítások száma – és az ebből eredő zavar – viszonylag csekély lesz.

A kafferliliomot sokan kedvelik
A kafferliliomot sokan kedvelik
Fotó: Wikipédia

És mi lesz itthon a kafferliliommal?

A magyar nyelvben a kaffer szó elsősorban a növény- és állatvilág egyes fajainak megnevezésében tűnik fel. Ezekben az elnevezésekben a kaffer szó az afrikai származásra utal, - véleményünk szerint - rasszista színezete szinte ismeretlen.

A legismertebb példák ezekre a nevekre a kafferbivaly (Syncerus caffer), ami egy afrikai vadbivaly faj, illetve a kafferliliom (Clivia miniata), amely egy dél-afrikai eredetű virágos növény. Létezik még a kafferbab (Coffea liberica), ami egy kávéfajta, illetve több állatnév, amelyek közül többeknek alternatív megnevezésük is van: kafferpapagáj (Poicephalus robustus), kafferbütykösantilop (Damaliscus pygargus phillipsi) más néven bontebok, egy dél-afrikai antilopfaj, kafferhörcsög (Cricetomys gambianus) más néven gambiai óriás patkány, amely egy nagy méretű rágcsáló.

Ezekután, magyarul is megváltoztatjuk a kafferliliom nevét? Bizonyára nem lesz afferliliom, de az afrikai liliom esélyes lehet. Magyarul kit sérthet az eredeti név?

Afrika, gyarmatosítással terhelt múltjával együtt, itthonról szemlélve távolinak tűnik. Azonban, hazai pályára evezve, feltehetjük a kérdést, mennyire érezzük, vagy érezhetik egyesek a következő növényneveket sértőnek?

„Cigány” növények: cigánymeggy (Prunus cerasus), cigányvirág (Melampyrum arvense), cigányparéj (Chenopodium album), cigánycsuklya (Galeopsis speciosa) és cigányfű (Teucrium chamaedrys).

Valamint „zsidó” növények: zsidócseresznye (Physalis alkekengi), zsidómeggy (Prunus mahaleb), zsidótövis (Paliurus spina-christi) és zsidóparéj (Amaranthus blitum).

Úgy tűnik, a latin nevük nem jelenthet problémát.

A vak Hitler-bogár Szovénia barlagjaiban él
A vak Hitler-bogár Szovénia barlagjaiban él
Fotó: Wikipédia

És mi a helyzet a rovarokkal?

A névviták egyre gyakoribbá váltak a tudományban. A rovartudósok felhagytak a „cigánymolyok” és „cigányhangyák” köznév használatával, mert ezek sértőek a romák számára. Egyes kutatók szerint a rasszisták és gyarmatosítók tiszteletére adott nevek is sértőek — teszi hozzá a The New York Times.

Amikor tavaly hasonló aggodalmak merültek fel az Adolf Hitlerről  elenevezett bogár (Rochlingia hitleri) és Benito Mussoliniról elnevezett lepke (Hypopta mussolinii) kapcsán, a Nemzetközi Zoológiai Nómenklatúra Bizottság elutasította a tudományos nevek megváltoztatását.

A Zoológiai Nevezéktan Nemzetközi Kódexének ajánlásai szerint eddig sem volt szabad rasszista vagy sértő neveket adni az újonnan elkeresztelt fajoknak, vitás esetekben pedig a Nemzetközi Zoológiai Nómenklatúra Bizottság hoz döntést. A bizottság az eddigiekben elutasította a rasszista vagy fasiszta nevek visszamenőleges átírását: amellett érvelnek, hogy a szabályozás legfőbb célja az univerzalitás biztosítása, az új nevekről pedig senki sem garantálhatja, hogy idővel nem lesznek azok is sértőek – például azért, mert arról, akiről elneveztek valamit, kiderül valami — ismerteti a Qubit.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Kultúra Így mulat az orosz elit szilveszterkor: döbbenetes összegek
Elek Lenke | 2024. december 29. 17:31
Csajkovszkij Diótörője presztízskérdés Oroszországban. Nem annyira a művészet a meghatározó.
Kultúra Újabb aukciósház húzott hasznot Magyar Péter pártjának népszerűségéből
Kenessei András | 2024. december 24. 16:35
Az idén negyvenéves Nagyházi Galéria az egyetlen a magyar aukciós piacon, amely felveheti a verseny az idén 250 éves BÁV-val, noha csak harminc éve lépett be a hazai aukciós piacra. A verseny természetesen az árverési műfajok sokféleségére is értendő, nemcsak az elért árakra és csúcsárakra.      
Kultúra Ferenc pápa ezért falat bontatott
Privátbankár.hu | 2024. december 24. 11:45
Az egyházfő szenteste megnyitja a Szent Péter-bazilika szent kapuját és ünnepi misét vezet.
Kultúra Mi lehet a baj a nagy művész meghalt kishúgát ábrázoló képpel?
Kenessei András | 2024. december 22. 11:08
Zsolnay, Csontváry, Munkácsy – akárhogy is nézzük, ez a három név határozta meg a Virág Judit Galéria (VJG) 77. árverését és természetesen az aukció sikerét. Semmit sem veszélyeztetett az a tény, hogy a VJG a négy, legnagyobb hazai művészeti aukciós ház közül sorrendben utolsóként lépett a karácsonyi árverések sorába.
Kultúra Ma is tarol a népi demokráciában kissé túlértékelt festő
Kenessei András | 2024. december 21. 16:56
A Kieselbach-festményárverések mindig nagyon tartalmasak, a kalapács alá vitt darabok értékesek, a leütési árak pedig (néha szinte váratlanul) magasak. Az idei karácsonyi árverésen 266 tétel volt az árverőház ajánlata, közülük 213 talált vevőre, ami 80 százalékos elkelési arány.
Kultúra Hatalmas kasszasiker a Tisza név
Kenessei András | 2024. december 14. 19:18
Ahogy tavaly, úgy az idén is a BÁV kezdte a legkorábban a karácsonyi árverések sorozatát  – már ami a legnagyobb árverőházakat illeti.
Kultúra Lehet, hogy Önnél is rejtőzködik egy milliókat érő Zsolnay-kerámia?
Kenessei András | 2024. november 24. 17:46
November közepén negyedik alkalommal tartott árverést a Virág Judit Galéria (VJG). Ezen csak és kizárólag Zsolnay kerámiákat vittek kalapács alá, két, külföldi tulajdonos gyűjteményéből. Azonban nemcsak ez volt újdonság, hanem az árverés helyszíne és egy megváltozott árverési szabály is. Ezek ellenére (vagy talán éppen ezért) az aukció nagy sikerrel zárult.
Kultúra Danny vagyok, hajóval jöttem Magyarországról – ilyen egy élő legenda a filmvásznon!
Elek Lenke | 2024. november 17. 17:47
Bob Dylan az elmúlt években leginkább arról híresült el, hogy az irodalmi Nobel-díj   stockholmi átadójára se ment el, hanem maga helyett mást küldött. De ki is ez a különc énekes, aki politikai-társadalmi kérdésekben oly sokszor – és legtöbbször zavarba ejtően – hallatta a hangját? És mit tudunk meg róla a decemberben bemutatandó filmből, amely Sehol se otthon címmel kerül majd a magyar mozikba?
Kultúra Megfejtették a 27-esek Klubjának misztikus titkát?
Kormos Olga | 2024. november 9. 14:49
Nyáron került a mozikba az Amy Winehouse életét bemutató film, amitől újra erőre kapott az a gondolat, miszerint a világ legfényesebb csillagai 27 évesen kihunynak. Az úgynevezett 27-es Klub fél évszázada foglalkoztatja a közvélemény fantáziáját. Amy mellett tagjai között olyan legendás zenészeket találunk, mint Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jim Morisson és Kurt Cobain.
Kultúra Ismét Halloweenről posztolt a szigetszentmiklósi református óvoda
Privátbankár.hu | 2024. október 30. 17:15
A múlt heti Halloweent démoni ünnepként leíró posztot tett ki a szigetszentmiklósi Hajnalcsillag Református Óvoda. Bár a bejegyzés azóta eltűnt, ma újabb posztot tettek ki ezzel kapcsolatban. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG