Az euróövezetben (EA18) 1,3, míg az egész Európai Uniót (EU28) tekintve 1,4 százalékos volt az emelkedés az óránkénti munkaerőköltségekben, összehasonlítva az elmúlt év azonos időszakával. Az Eurostat felmérése szerint a második negyedévben hasonló, 1,4 százalékos növekedés volt tapasztalható mindkét területen.
Tagországokra lebontva a legnagyobb növekedést Észtország könyvelhette el 6,3 százalékkal, Szlovákia és Lettország pedig 5,7 és 5,5 százalékos gyarapodással követik. Magyarország egy éven belül 2,1 százalékot erősödött, az előző negyedévhez képest viszont gyengébben teljesített: 4,6-ról 3,2 százalékra esett.
|
||
Külön az óránkénti munkabéreket megvizsgálva nagyjából egyező eredményt kapunk: a második negyedévben mért 4,8 százalékos erősödésre jött a 3,6 százalékos visszaesés.
Kevesebbet dolgozunk?
Hosszabb elemzés is készült a 2008-2012-es időszakot felölelve. Érdekes adat, hogy a vizsgált időszakban Magyarország volt az egyetlen tagország, ahol a ledolgozott munkaóra (-5%) és a munkaerőköltség (-6%) is esett.
Munkaerőköltségek az Európai Unióban 2008-2012 között. Forrás: Eurostat |