Tucatnyi rohingya menekült követel összesen 150 milliárd dollárnyi kártérítést a Facebook nemrégiben létrehozott anyavállalatától, a Metától, arra hivatkozva, hogy a közösségi oldalt működtető cég éveken át nem tett semmit azért, hogy gyűlöletkeltő, hamis információk áramoljanak a felületén - számolt be a BBC.
A kereset szerint a Facebook algoritmusa felerősítette a rohingyákkal szembeni gyűlölködő posztokat, és bár Mark Zuckerberg cége tisztában volt a politikai helyzettel Mianmarban, mégsem tettek azért semmit, hogy több moderátor és tényellenőr ellenőrizze a posztokat. Ráadásul nem vagy csak késve vettek le olyan posztokat, melyekben a rohingyák elleni erőszakra szólítottak fel. Még azután sem tettek megfelelő lépéseket, hogy a nemzetközi segélyszervezetek és a média is beszámolt a helyzetről.
A Reuters pedig azt közölte, hogy már 2013-tól kezdve fellelhetőek voltak olyan posztok, amelyek a rohingyák tömeges megöléséről szóltak, és ezek simán fennmaradhattak a közösségi oldalon. A Facebooknak több mint 20 millió felhasználója van az országban, és sokak e csatornán tájékozódnak a világ folyásáról.
A Facebook 2018-ban elismerte, hogy nem tettek eleget azért, hogy a rohingyák elleni erőszak szításának és a gyűlöletbeszédnek elejét vegyék. A vállalat által felkért független vizsgálat is azt tárta fel, hogy a platform egy olyan megengedő környezetet teremtett, amely megágyazott az emberi jogi visszaéléseknek. 2018-ban az ENSZ is azzal vádolta meg a Facebookot, hogy lassan és nem hatékonyan reagáltak a kialakult helyzetre.