3p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mahathir Mohamad, mint Malajzia miniszterelnökének nevével meglehetősen sokat találkozhattunk egykor, különösen az 1997-es ázsiai válság idején. Uralma aztán 2003-ban véget ért, de most elképesztő módon aggastyánként ismét övé a poszt, bár azt ígéri, hogy nem sokáig.

Malajziát a brit gyarmati sorból való felszabadulás óta egy pártszövetség vezette hat évtizeden át, ennek volt miniszterelnöke 1981 és 2003 között Mahathir Mohamad. Közben szembekerült Anwar Ibrahimmal, aki sokáig helyettese volt, de aztán menesztette, és ezek után Anwar megalapította az ellenzéki Reform mozgalmat 1998-ban.

Az ázsiai válság

Mahathir egykori uralmát ellentmondásosan ítélik meg: autokratikus vezetőnek tartották, ugyanakkor neki tulajdonítják, hogy jelentéktelen, szegény ex-gyarmatból modern, fejlett országgá alakította Malajziát. 1997-ben volt egy nehéz helyet: a dollár szakadatlan erősödése miatt túlértékeltté vált az ázsiai valutákhoz képest, a kormányok viszont ragaszkodtak a fix árfolyamhoz, ami az egyik leggyakoribb gazdaságpolitikai hiba ilyen esetekben.

Ha egyszer a kereslet és a kínálat felborul, mégpedig nagy mértékben, akkor nincs az a jegybank és kormány, aki magas kamatokkal és a devizatartalékok elégetésével meg tudná akadályozni a leértékelődést, hisz annak megvannak a fundamentális okai. Az ázsiai valutákat egymás után kellett szabadon engedni, és persze ahol még húzódoztak, ott besegített Soros György, aki csak learbitrálta a piacot, hisz ha ő nem teszi meg, megteszik mások, az adott kormány pedig 1-2 nap késlekedésért sokat fizet.

Utolért minket

Így viszont rögtön lett kire ráfogni a nehézségeket (a gyakorlat azóta is virul). Az ázsiai gazdaságok egyébként rögtön konszolidálódtak a valuták leértékelődése után, növekedő pályára álltak, és a következő évben kitört orosz válság sem viselte már meg őket. Malajzia gazdasága évi 6 százalék fölötti ütemben növekedett, ami azt eredményezte, hogy vásárlóerő paritáson elérte Magyarország szintjét (jóllehet nominálisan lényegesen alacsonyabban van).

Fordulat

2016-ban azonban valami megváltozott: Mahathir Mohamad elhagyta a kormányzó pártkoalíciót, valószínűleg jól megérezve, hogy közeledik hosszúra nyúlt uralmuk vége. Átállt az ellenzékhez, amely most megnyerte a választásokat, és így Mahathir 92 évesen újra miniszterelnök lett. Korábban jelezte azonban azt a szándékát, hogy a száműzetésben lévő egykori ellenfélnek, Anwar Ibrahimnak, miután megbocsát a király, átadja a hatalmat.

Hogy erre mikor kerülhet sor, azt nem tudni, egyelőre úgy állnak a dolgok, hogy Mahathir megalakíthatja kormányát. A pénzügyi piacok hirtelen idegesek lettek, mivel váratlanul érték a befektetőket az események, mindenestre a maláj szerda óta zárva vannak, és csak hétfőn nyitnak újra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bedurvult a vámháború: duplán visszaszúrt Kína Trumpnak
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 15:46
Kína április 10-től 34 százalékig terjedő vámot vet ki az Egyesült Államokból származó importra és az amerikai vámok ügyében pert indít a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) – közölte a kínai kereskedelmi minisztérium pénteken.
Makro / Külgazdaság Megvan, miért hagyhatta ki Trump Oroszországot a vámháborúból
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:46
Egy elemző szerint azért, mert nem sok hatása lenne.
Makro / Külgazdaság Trump vámjai sérthetik a NATO alapokmányát – állítja a norvég külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:02
Az Egyesült Államok új vámtarifái sérthetik a NATO alapokmányát, amely tiltja a gazdasági nyomásgyakorlást a szövetségesek között – közölte Norvégia külügyminisztere, Espen Barth Eide pénteken.
Makro / Külgazdaság Rémisztő lehetőség: tényleg így számolták ki Trumpék a pusztító vámokat?
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 12:48
Honnan szedték az amerikai kormányzatnál a világgazdaságot káoszba taszító vámtételeket? A válasz egészen elképesztő lehet.
Makro / Külgazdaság A világpiaci felfordulás szombaton a hazai benzinkutakhoz is elér
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:59
Változnak az árak.
Makro / Külgazdaság Még a gödör alját sem sikerült elérni – elemzők a friss ipari adatról
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:36
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) péntek reggeli közlése szerint az ipar teljesítménye 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők is reagáltak.
Makro / Külgazdaság Összehangolt kibertámadás: 4,2 ezer millárd dollár volt veszélyben
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 09:44
Azonnali intézkedéseket kellett tenni a megtámadott ausztrál nyugdíjalapoknál.
Makro / Külgazdaság 417 oldalt raktak össze a britek arról, hogyan vágnának vissza az amerikai vámokért
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:46
Kilistázták azokat a termékeket, amelyekre megtorlóvámokat vethetnének ki.
Makro / Külgazdaság Tizennégy havi mélypontjára esett vissza a magyar gazdaság húzóágazata
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:30
A hazai ipar februári teljesítménye éves szinten 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól – jelentette péntek reggel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság „Jelentős kockázat” a világgazdaság egészére: az IMF-nél sem pezsgőznek Trump vámjai miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 06:39
Konstruktívan kéne dolgozni a feszültségek és a bizonytalanság csökkentésén az IMF vezetője szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG