Malajziát a brit gyarmati sorból való felszabadulás óta egy pártszövetség vezette hat évtizeden át, ennek volt miniszterelnöke 1981 és 2003 között Mahathir Mohamad. Közben szembekerült Anwar Ibrahimmal, aki sokáig helyettese volt, de aztán menesztette, és ezek után Anwar megalapította az ellenzéki Reform mozgalmat 1998-ban.
Az ázsiai válság
Mahathir egykori uralmát ellentmondásosan ítélik meg: autokratikus vezetőnek tartották, ugyanakkor neki tulajdonítják, hogy jelentéktelen, szegény ex-gyarmatból modern, fejlett országgá alakította Malajziát. 1997-ben volt egy nehéz helyet: a dollár szakadatlan erősödése miatt túlértékeltté vált az ázsiai valutákhoz képest, a kormányok viszont ragaszkodtak a fix árfolyamhoz, ami az egyik leggyakoribb gazdaságpolitikai hiba ilyen esetekben.
Ha egyszer a kereslet és a kínálat felborul, mégpedig nagy mértékben, akkor nincs az a jegybank és kormány, aki magas kamatokkal és a devizatartalékok elégetésével meg tudná akadályozni a leértékelődést, hisz annak megvannak a fundamentális okai. Az ázsiai valutákat egymás után kellett szabadon engedni, és persze ahol még húzódoztak, ott besegített Soros György, aki csak learbitrálta a piacot, hisz ha ő nem teszi meg, megteszik mások, az adott kormány pedig 1-2 nap késlekedésért sokat fizet.
Utolért minket
Így viszont rögtön lett kire ráfogni a nehézségeket (a gyakorlat azóta is virul). Az ázsiai gazdaságok egyébként rögtön konszolidálódtak a valuták leértékelődése után, növekedő pályára álltak, és a következő évben kitört orosz válság sem viselte már meg őket. Malajzia gazdasága évi 6 százalék fölötti ütemben növekedett, ami azt eredményezte, hogy vásárlóerő paritáson elérte Magyarország szintjét (jóllehet nominálisan lényegesen alacsonyabban van).
Fordulat
2016-ban azonban valami megváltozott: Mahathir Mohamad elhagyta a kormányzó pártkoalíciót, valószínűleg jól megérezve, hogy közeledik hosszúra nyúlt uralmuk vége. Átállt az ellenzékhez, amely most megnyerte a választásokat, és így Mahathir 92 évesen újra miniszterelnök lett. Korábban jelezte azonban azt a szándékát, hogy a száműzetésben lévő egykori ellenfélnek, Anwar Ibrahimnak, miután megbocsát a király, átadja a hatalmat.
Hogy erre mikor kerülhet sor, azt nem tudni, egyelőre úgy állnak a dolgok, hogy Mahathir megalakíthatja kormányát. A pénzügyi piacok hirtelen idegesek lettek, mivel váratlanul érték a befektetőket az események, mindenestre a maláj szerda óta zárva vannak, és csak hétfőn nyitnak újra.