A nemzeti számlák első negyedévi előzetes adatait pénteken tette közzé a Magyar Nemzeti Bank. Tavaly év végén a GDP 79,2 százalékán állt az államadósság, és 22 381 milliárd forintot tett ki. Az adósságot 2013 első negyedévében a nettó hitelfelvétel 491 milliárd forinttal, a forint gyengülése 468 milliárd forinttal növelte.
Az államháztartás nettó tartozása 17 339 milliárd forint volt, a GDP 61,1 százalékát tette ki 2013 első negyedévének végén.
A március végén zárult egy évben az államháztartás 642 milliárd forint, a GDP 2,3 százalékának megfelelő hiánnyal zárt, amiből a harmadik negyedévi deficit 240 milliárd forintot tett ki és a negyedéves GDP 3,7 százaléka volt.

Az államháztartás "maastrichti" adóssága egyenlő az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számított, az egyéb tartozásokat nem tartalmazó adósságával. A nettó tartozás a nettó pénzügyi vagyon (az összes pénzügyi eszköz és az összes kötelezettség különbsége piaci értéken) ellentétes előjelű adata. |
Tolták a pénzt a jegybankhoz - pörgött az állampapír-kibocsátás
2013 első negyedévében a központi kormányzat nettó finanszírozási igénye 335 milliárd forint volt. A szektor pénzügyi eszközei közül jelentősen növekedtek a jegybanknál elhelyezett betétek, miközben a külfölddel szembeni egyéb követelései visszaestek.
A kötelezettségek növekedésében elsősorban a nagymértékű állampapír-kibocsátás játszott szerepet, ezt részben ellensúlyozta a külföldről felvett hitelek törlesztése, valamint az egyéb tartozások csökkenése.
Állampapírt vett és hitelt törlesztett a lakosság
Az előzetes adatok szerint a háztartások nettó finanszírozási képessége 2013 első negyedévével záruló elmúlt egy évben a GDP 5,5 százaléka, 1547 milliárd forint volt. Az idei első negyedévben a háztartások nettó finanszírozási képessége 364 milliárd forint volt, a negyedéves GDP 5,6 százalékát tette ki.
Áprilisban 80,8 milliárd forint értékben vásároltak az ügyfelek a kifejezetten a lakosság számára értékesített állampapírokból - ez újabb rekord. Részletek >> |
A háztartások pénzügyi eszközeik közül a központi kormányzat által kibocsátott értékpapírok és a befektetési jegyek állományát növelték számottevően 2013 első negyedévében. Kisebb mértékű növekedés volt tapasztalható a folyószámla betétek és a biztosítástechnikai díjtartalékok esetében.
Továbbra is sokkal többet törlesztettünk meglévő hiteleinkből, mint amennyi új hitelt felvettünk - mégis nagyot nőtt az összeg, amivel a bankoknak tartozunk. Hogy lehet ez? Részletek >> |
Ugyanakkor tranzakcióból eredően csökkent a deviza készpénz, a devizabetétek, valamint az egyéb követelések állománya. A kötelezettségek csökkenése mögött a hitelek és az egyéb kötelezettségek törlesztése állt.