A háziorvosok és asszisztenseik kimaradtak a jutalomként kapott szabadnapból, viszont ingyen meg kell írniuk az angol nyelvű védettségi igazolványokat, ami havonta közel 100 munkaórát jelent – írja a Szeretlekmagyarország.hu.
Az elismerésként járó 10 szabadnap jutalmat a többi egészségügyi dolgozóval ellentétben a háziorvosoknak és beosztottaiknak nem ajánlotta fel a kormány, a jutalom kihirdetésekor azt mondták: ezt azok kapják, akik a védekezésben részt vettek. Így a háziorvosok -, bár 95 százalékuk vállalkozó, asszisztenseik pedig az ő alkalmazottak -, joggal sérelmezik, hogy rájuk nem így tekintenek. Pedig erejüket és pluszköltségeket nem kímélve álltak helyt a pandémia különböző hullámaiban. A lapnak nyilatkozó orvos úgy döntött, hogy ott is hagyja praxisát, inkább üzemi orvos lesz. S mivel rájuk nem vonatkozott a felmondási tilalom, megnéztük, hogy a pandémia alatt/miatt hányan hagyták ott a praxisukat, hozzátéve természetesen azt is, hogy a járvány nem egész 2020-at érintette egyformán. Az első és a második hullám közti nyár ugyanis viszonylag csendesen telt, a fertőzés- és halálozási számok alacsonyak voltak, ennek ellenére elég magas számokat produkált az elmúlt közel másfél év.
Jelenleg 647 betöltetlen praxis van a NEAK adatai szerint, ebből a járvány alatt, tehát 2020. március 1. óta 233 háziorvos hagyta ott pozícióját, illetve velük együtt minimum ennyi, de inkább több egészségügyi asszisztens is, hiszen van, ahol kétfős személyzet is dolgozott.
A számokból jól látható, hogy egyes megyékben a járvány első két hulláma tette be a kaput a háziorvosoknak (Zala, Jász-Nagykun-Szolnok, Heves, Hajdú-Bihar, Fejér, Csongrád-Csanád, BAZ, Békés). Tolna, Somogy, Pest, Nógrád, Győr-Moson-Sopron, Budapestben és Bács-Kiskun megyében viszont az valószínűsíthető, hogy a legbrutálisabb, legtöbb haláláldozatot követelő harmadik hullám idején gondolták úgy, hogy a hihetetlen plusz energiát és költséget igénylő pandémiát maguk mögött hagyják. És természetesen vannak olyan megyék, ahol fele-fele arányban hagyták ott 2020-21-ben a praxisokat, ilyen volt Szabolcs-Szatmár-Bereg, Komárom-Esztergom és Baranya.
Mindeközben 2021. februárjában megjelent a háziorvosokra, gyermekorvosokra, fogorvosokra, háziorvosi szolgáltatókra és a praxiskezelőre vonatkozó praxisközösségekről szóló rendelet. A kormány az egészségügyi reform keretében abban bízik, hogy praxisközösségekkel vonzóbbá teszi a háziorvosoknak is a működést.
Az Országos Kórházfőigazgatóságnál (OKFŐ) összesen 6708 háziorvosi, házi gyermekorvosi és fogorvosi praxist regisztráltak a megadott határidőig – írja az Önkormányzatiklub.hu. Az érintett háziorvosi praxisok 85,6 százalékát felvették kollegiális praxisközösségbe.
A 6708 praxis mindegyike egyelőre csak a területi elven szerveződő 99 darab kollegiális praxisközösség valamelyikének a tagja. Mint ismert, 2021-től 70 milliárd forinttal emelték meg a háziorvosi praxisok 140 milliárdos finanszírozási összegét.
Azt is lehet már tudni, hogy a házi gyermekorvosok 90 százaléka praxisközösségben folytatja a munkát, míg a fogorvosi szolgálatoknak 77,8 százaléka.