4p

A romániai átlagpolgárok jövedelmi helyzete nagyon hasonló a magyarokéhoz, ezért tanulságos lehet számba venni, mennyi pénz kellene a szomszédban egy család normális megélhetéséhez.

9978 lej, azaz 768 ezer forint - Romániában ennyiből tud megfelelő életszínvonalat biztosítani magának egy két felnőttből és két gyerekből álló család. Ez 12,5 százalékos emelkedést jelent éves összevetésben - erre jutott a romániai Friedrich Ebert Alapítvány és a Syndex Románia jelentése.

A két felnőttből és egy gyerekből álló családok minimális fogyasztói kosarának értéke havi 8205 lej - 632 ezer forint - volt. Ugyanez a gyermektelen házaspároknál 6162 lej - 474 ezer forint - az egyedülálló felnőttek esetén pedig 3807 lejt - 293 ezer forintot - tett ki a kutatás eredményei szerint, amelyről a kolozsvári székhelyű magyar hírportál, a maszol.ro számolt be

A fogyasztói kosár értéke természetesen a magas infláció miatt nőtt. Ez Romániában nem csupán az élelmiszereket, hanem a közüzemi díjakat (víz, elektromos áram, gáz, hőenergia) is vaskosan érintette. Az élelmiszerre fordított havi kiadások két felnőtt és két gyermek esetében 2023 szeptemberére 10,1 százalékkal, 2090 lejre (161 ezer forint) nőttek 2022 szeptemberéhez képest. A ruházatra és lábbelire kötött összegek 11,2 százalékkal, 949 lejre (73 ezer forint) mentek fel, a lakhatási költségek 27,4 százalékkal, 2894 lejre (223 ezer forint) emelkedtek.

Mennyi pénz kell a mindennapokhoz a szomszédban? És Magyarországon? Fotó: Depositphotos
Mennyi pénz kell a mindennapokhoz a szomszédban? És Magyarországon? Fotó: Depositphotos

A tisztességes megélhetéshez szükséges minimális fogyasztói kosárban azokat a rendszeres kiadásokat veszik számba, amelyek fedezik egy család alapvető szükségleteit. A közvetlen szükségleteken, a lakás fenntartásán és az élelmiszerek beszerzésén kívül ide tartozik a ruházkodás, a személyes higiénia, az oktatás, az egészségügyi ellátás, a közlekedés, a kommunikáció és a szabadidő eltöltése. A jelentés készítő számoltak váratlan kiadásokkal is, amelyek például családi eseményekkel vagy megbetegedésekkel függhetnek össze.

Persze egészen más kérdés, hogy mennyi lenne a megélhetéshez szükséges összeg, és mennyi van az emberek zsebében. „Szemmel látható a vásárlóerő csökkenése, amit a tartós infláció és a hitelek drágulása okoz. (...) Emiatt egyre többen döntenek úgy, hogy zálogba teszik az értéktárgyaikat, az ékszerektől és az elektronikai termékekkel kezdve, a kerékpárokig és autókig” – idézte a Maszol a Hotnews Diana Florescut, a KeysFin pénzügyi tanácsadó cég elemzőjét. 

A román lakosság kedvezőtlen anyagi helyzetét jelzi az is, hogy a maszol.ro szerint a romániai zacik összes árbevétele 2022 végén rekordot döntött: 1,6 milliárd lej (124 milliárd forint) volt, ami 23 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Emellett triplája a 2013-as összegnek. A zálogházak bruttó nyeresége 23 százalékkal emelkedett. Idén az infláció nyomán elérheti a fogalom az 1,8 milliárd lejt – vélik a KeysFin elemzői.

Mennyi kell Magyarországon? 

Magyarországon is készült hasonló felmérés a közelmúltban. Laptársunk, a Piac és Profit ismertette az Egyensúly Intézet szubjektív szegénységi trendeket vizsgáló szeptemberi közvélemény-kutatásának eredményeit. 

A magyar háztartások némileg pesszimistábbá váltak az elmúlt negyedévben: a korábbi, júniusi adatfelvételhez képest 6 százalékponttal nőtt azok aránya, akik bevételcsökkenéssel számolnak a következő három hónapban. Ugyanakkor a megkérdezettek a nominális jövedelmek érdemi növekedéséről számoltak be: júniushoz képest 10 százalékponttal csökkent a legalább havi nettó 250 ezer forintot, azaz a szűkös megélhetéshez elegendő összeget keresők aránya.

Mindezek mellett az átlagosnak tartott életvitelhez már személyenként havi nettó 400 ezer, a gondtalan megélhetéshez pedig 600 ezer forintra lenne szükség: az előbbihez nettó 50 ezer forinttal, az utóbbihoz pedig nettó 100 ezer forinttal több kell havonta, mint júniusban. A kutatás szerint a magyar háztartások pesszimistábban várják a következő negyedévet a bevételek tekintetében. Bár a megkérdezettek közel kétharmada (63 százalék) továbbra is azzal számol, hogy a háztartása bevétele nem fog változni, 6 százalékponttal 21 százalékra nőtt azok aránya, akik már bevételcsökkenésre számítanak. (Megjegyzés: A magyarországi és a romániai felmérés eredményei nem vethetőek össze egy az egyben, egyebek mellett az eltérő módszertan miatt.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Erősen visszavágta Kína két olyan nyersanyag exportját, amely a fegyver- és napelemgyártáshoz kell
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 15:01
Kína jelentősen visszafogta két fontos nyersanyag – a fegyverek, a távközlési berendezések és a napelemek gyártásához szükséges alapanyag – exportját a Reuters hírügynökség által a hivatalos kínai vámadatokon végzett elemzés alapján.
Makro / Külgazdaság Románia és Görögország lett az EU rossztanulója hiány és államadósság terén
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 14:07
Az euróövezetben és az Európai Unióban is csökkent a GDP-arányos államháztartási hiány az idei első negyedévben a tavalyi utolsó negyedévvel összevetve, miközben nőtt az államadósság aránya – közölte az EU statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn.
Makro / Külgazdaság Nyissa ki a pénztárcáját, többet kell fizetni a kutakon!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 11:18
Újra...
Makro / Külgazdaság Ezt mindenképpen tudnia kell a 3 százalékos lakáshitelről!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:43
Tisztábbak a feltételek.
Makro / Külgazdaság Sereghajtóvá vált a magyar gazdaság: három év alatt a térség minden állama lehagyott minket
Sasvári Péter | 2025. július 21. 10:21
Vészesen lemaradt a magyar gazdaság a többi V4-es országtól egy új kimutatás szerint. Az elmúlt néhány évben a magyar gazdaság sokkal rosszabb számokat produkál, mint a Visegrádi Négyek többi állama. De mi áll emögött? Hogyan lettünk éllovasból ismét sereghajtók?
Makro / Külgazdaság „Nincs új a nap alatt” – így léphetnek Varga Mihályék
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:05
Hogy látják a szakértők?
Makro / Külgazdaság Ezt sem teheti ki Orbán Viktor a Karmelita ablakába
Csabai Károly | 2025. július 21. 05:43
Hiába lett májushoz képest magasabb az adataikat cikkünk megjelenéséig közzétett 43 európai országból 33-ban – így nálunk is – az éves infláció 2025 hatodik hónapjában, Magyarország helyezése nem változott. Ez azt jelenti, hogy az öreg kontinensen továbbra is a miénk a nyolcadik legmagasabb fogyasztóiár-index, a 27 tagú Európai Unióban pedig csak két országban nagyobb a pénzromlás, Észtországban és Romániában. A visszatekintő reálkamatok összevetésében pedig eggyel még romlott is a helyezésünk – derül ki lapunk legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképéből.
Makro / Külgazdaság Aggódnak a cégek, de itt a német kormány új dobása
Privátbankár.hu | 2025. július 20. 08:55
Eloszlatnák az aggodalmat.
Makro / Külgazdaság Győrffy Dóra: Nem racionális támogatni tízmilliókkal egy Fülöp-szigeteki munkahely létrehozását
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. július 19. 10:58
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora volt a július 16-ai élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 79. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Besül a magyar kormány fegyvere? 2034 előtt nem várják Ukrajnát az EU-ba
Privátbankár.hu | 2025. július 19. 10:11
Friedrich Merz német kancellár szerint Ukrajna valószínűleg nem csatlakozik az Európai Unióhoz a blokk következő költségvetési ciklusának vége, azaz 2034 előtt – pedig a magyar kormány minden nap az ukrán EU-csatlakozásról beszél már most is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG