3p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az amerikai gyámság alatt létrehozott Izrael – Egyesült Arab Emirátusok kiegyezés egyik legfőbb geopolitikai célja, hogy formálissá tegye az együttműködést a tengereken általában és a stratégiai fontosságú szállítási útvonalakon különösképpen. A célkeresztben Irán és Kína. Káncz Csaba jegyzete.

Hivatalosan is véget vetett Izrael bojkottjának az Egyesült Arab Emírségek (UAE) uralkodója egy augusztus 29-ei rendeletében, és ennek alapján hétfőn a szaúdi légtéren keresztül egy izraeli-amerikai közös delegáció érkezett Tel-Avivból Abu Dhabiba. Az izraeli delegációt Meir Ben Shabbat, a Nemzetbiztonsági Tanács feje vezette, az amerikait pedig egyrészről Robert O’Brien nemzetbiztonsági tanácsadó, másrészt Jared Kushner, Trump elnök tanácsadója és egyben veje.

Irán és Kína célkeresztben

Ahogyan Samuel Ramani, az Oxfordi Egyetem kutatója kifejti, az Izrael-UAE kiegyezés egyik legfőbb geopolitikai célja, hogy formálissá tegye az együttműködést a tengereken általában és a stratégiai fontosságú szállítási útvonalakon különösképpen. Az USA-Izrael-UAE „stratégiai hármasa” különösen két tengeri átjárónál akarja ellensúlyozni az iráni fenyegetést. Egyrészt a Hormuzi-szorosnál – amely bejárat az Arab-öböl felé – , másrészt a Báb el-Mandeb szorosnál, amely a Vörös-tengert köti össze az Indiai-óceánnal.

Robert O'Brien amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó (j), Jared Kushner, Donald Trump amerikai elnök veje és közel-keleti főtanácsadója (j2), valamint Meir Ben-Shabbat izraeli nemzetbiztonsági tanácsadó (b) az Izraelből Abu-Dzabiba tartó első közvetlen repülőjáraton 2020. augusztus 31-én. MTI/EPA/Reuters/Nir Elias
Robert O'Brien amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó (j), Jared Kushner, Donald Trump amerikai elnök veje és közel-keleti főtanácsadója (j2), valamint Meir Ben-Shabbat izraeli nemzetbiztonsági tanácsadó (b) az Izraelből Abu-Dzabiba tartó első közvetlen repülőjáraton 2020. augusztus 31-én. MTI/EPA/Reuters/Nir Elias

Arab és francia források szerint Izrael és a UAE már kinézte magának a Báb el-Mandeb szorosban elhelyezkedő és Jemenhez tartozó Socotra szigetet. A 3650 négyzetkilométeres szigeten értesülések szerint a két ország közös katonai hírszerző állomást készül létesíteni.

Arab és iráni források szerint Izrael hírszerzése már 2016-ban pozicionálta magát a térségben, és az eritreai főváros közelében fekvő Ambassaira hegyen hírszerző állomást hozott létre. A UAE részt vesz abban a szaúdi koalícióban, amely 2015-ben letámadta Jement. A jemeni szeparatisták azóta megszállták a Socotra szigetet, a UAE pedig „privilegizált hozzáférést” kapott az ádeni kikötőhöz.

De nemcsak Irán aggódhat a tengeri átjárók erősebb kontrollja miatt, hanem Kína is. Az Új Selyemút tengeri útvonalait is szorosabb ellenőrzés alá veszi ezentúl a három ország.

Washington nyomásgyakorlása

Izrael harmadik legnagyobb kereskedelmi partnere jelenleg Kína. Pompeo amerikai külügyminiszter májusi jeruzsálemi látogatásán ultimátumot adott Izraelnek: Washington lecsökkenti hírszerzési információinak megosztását, ha Izrael beengedi Kínát nagy infrastrukturális beruházásaiba.

Tel-Aviv meghajolt a nyomás alatt, és úgy döntött, hogy az eredeti tervekkel ellentétben nem egy kínai céggel, hanem egy helyi vállalattal építteti meg a világ legnagyobb tengervíz-sótalanító létesítményét. Amerikai nyomásra Izrael szintén kizárta a kínai gyártókat az 5G-s hálózataiból.

A hármas tengely a UAE-n keresztül is nyomást gyakorol most Kínára, amelynek kikötői felelősek a Közel-Keleten a kínai nem-olajipari kereskedelem 28 százalékáért. 4 ezer kínai cég működik a UAE-ben és 200 ezer kínai él az emirátusokban, amelyet emiatt sokan a „Közel-Kelet Hongkongjának” becéznek.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Összehangolt kibertámadás: 4,2 ezer millárd dollár volt veszélyben
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 09:44
Azonnali intézkedéseket kellett tenni a megtámadott ausztrál nyugdíjalapoknál.
Makro / Külgazdaság 417 oldalt raktak össze a britek arról, hogyan vágnának vissza az amerikai vámokért
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:46
Kilistázták azokat a termékeket, amelyekre megtorlóvámokat vethetnének ki.
Makro / Külgazdaság Tizennégy havi mélypontjára esett vissza a magyar gazdaság húzóágazata
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:30
A hazai ipar februári teljesítménye éves szinten 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól – jelentette péntek reggel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság „Jelentős kockázat” a világgazdaság egészére: az IMF-nél sem pezsgőznek Trump vámjai miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 06:39
Konstruktívan kéne dolgozni a feszültségek és a bizonytalanság csökkentésén az IMF vezetője szerint.
Makro / Külgazdaság Ezért éri meg jóban lenni a magyar kormánynak Netanjahuval?
Litván Dániel | 2025. április 3. 18:48
Első pillantásra annyira nem eget rengető Izrael és Magyarország gazdasági kapcsolata, de a számok mellett más megfontolások is vannak.
Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
Makro / Külgazdaság Spanyolország máris válaszolt az amerikai importvámokra
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:43
A spanyol kormányfő 14,1 milliárd euró értékű cselekvési tervet ismertetett Madridban, amelynek célja, hogy enyhítse az amerikai elnök által bejelentett importvámok negatív hatásait a dél-európai országban.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG