6p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A koronavírus-járvány elleni globális fellépés rámutatott az emberi társadalmak sérülékenységére a természetes és ember által előállított biológiai fenyegetésekkel kapcsolatban. A világban jelenleg zajló második hidegháború azonban a biovédelem területén is feszültségeket szül. Káncz Csaba jegyzete.

A NATO fokozza erőfeszítéseit a biológiai fegyverek elleni védekezés érdekében – közölte az Észak-atlanti Szövetség főtitkára, Jens Stoltenberg a dpa-nak adott interjújában. „Ez a döntés a jelenlegi járvány hátterében született. Annak ellenére, hogy az új koronavírust nem a laboratóriumban hozták létre, a helyzet kellően bemutatja a biológiai fegyverek esetleges használatával járó veszélyeket” – mondta Stoltenberg.

Megjegyezte, hogy a lehetséges fenyegetés megakadályozása érdekében a NATO már dolgozik a hírszerzés fejlesztésén, mivel a biológiai fegyvereket nemcsak a kormányzati szervek, hanem a terroristák is felhasználhatják.

Stoltenberg nem zárta ki, hogy egy nagyszabású, több százezer halottal járó biológiaifegyver-támadásra nukleáris válaszcsapás jöhet. „A NATO nem rendelkezik tiltott fegyverekkel, de képességek egész sorával, hogy a támadásra megfelelően válaszoljunk. Ha egy biológiaifegyver-támadás kiváltaná a NATO 5. cikkelyének aktiválását, akkor a védelmi szervezet mindezen képességeket használhatja”.

Miről is beszélünk?

A biológiai fegyver (BF) a tömegpusztító fegyverek azon csoportja, amely az emberi, állati, növényi szervezetek és anyagok megbetegítésére, károsítására, vagy elpusztítására szolgál, élő kórokozók, vagy azok alkotórészei, anyagcseretermékei által, biológiai harcanyag formájában való felhasználás esetén. Tehát a csapatok és a polgári lakosság sérülékenysége mellett a mezőgazdasági növények és a haszonállatok is lehetnek célobjektumok.

1969-ben Richard Nixon elnök döntése alapján az USA egyoldalú kötelezettségvállalás keretében az offenzív biológiaifegyver-kutatásra, -gyártásra és -tárolásra önkéntes moratóriumot rendelt el. A döntésével olyan lélektani helyzetet teremtett a nemzetközi diplomáciában, amelynek eredményeként három év alatt, 1972-re, megszülethetett a Biológiai ésToxinfegyver Tilalmi Egyezmény (Biological and Toxin Weapon Convention /BTWC/), amelyet 1975-ben Magyarország is elfogadott, és törvényerejű rendelettel életbe léptetett. Alapvető hiányossága, hogy nem tartalmaz az ellenőrzéssel kapcsolatos gyakorlati lehetőségeket.

Az 1990-es évek elejétől a molekuláris biotechnológia fejlődése új fegyverfejlesztési lehetőségeket nyitott, közben fény derült a meglepően kiterjedt, illegális szovjet-orosz programokra. Ezért az ENSZ égisze alatt Tóth Tibor magyar nagykövet vezetésével nemzetközi tárgyalássorozat kezdődött 1992-ben, hogy kidolgozza a biológiaifegyverzet-ellenőrzés nemzetközi protokollját, mely rögzíti az ellenőrzés technikai részleteit (pl. a szakértők által a gyanús üzemekbe tett ellenőrző látogatások). A BTWC protokoll egy konszenzuskereséssel töltött évtized után végül 2001-ben készült el, ekkor azonban az USA új kormányzata (G. W. Bush) az aláírást elutasította, így ez mások számára is érdektelenné vált. A biológiai fegyverzet leszerelésének ellenőrzéséről nincs nemzetközi egyezmény.

Nőtt a bioterror esélye

A túlnépesedésre, túlzott eladósodásra és túlfogyasztásra épült civilizációnk már eddig megrendítette Földünk ökoszisztémáját és biodiverzitását. Ezzel számottevően csökkent a rendszer védekező képessége, egyre inkább utat nyitva a globális járványok előtt. A COVID-járvány az elmúlt hónapokban megtépázta a biztonságról kialakult egysíkú keretrendszert, amely sokak szemében eddig a katonai képességeken nyugodott.

A globális koronavírus-járvány rámutatott az emberi társadalmak sérülékenységére a természetes és ember által előállított biológiai fenyegetésekkel kapcsolatban. A szakértők figyelmeztetnek, hogy emiatt nőtt a biológiai fegyverek lehetséges bevetésének veszélye.

A SARS-CoV-2 humán koronavírus pásztázó elektronmikroszkópos képe. Készítette: NIAID - https://www.flickr.com/photos/niaid/49530315718, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=87026581
A SARS-CoV-2 humán koronavírus pásztázó elektronmikroszkópos képe. Készítette: NIAID - https://www.flickr.com/photos/niaid/49530315718, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=87026581

Az Európa Tanács Terrorizmus-ellenes Bizottsága (CDCT) egyike volt a világon az elsőknek, amely tavaly májusban erre figyelmeztetett. A testület kiemelte, hogy a betegséget kiváltó kórokozók bevetése terrorista cselekmény során „rendkívül hatékonynak bizonyulhat”.

A bioterror-támadás elődleges lehetséges célpontjai, eszközei általában a tömegellátó rendszerek, de az események mérete szélsőséges határok között ingadozhat. A veszélyeztetett infrastruktúrák általában: középületek, metrók klímarendszere, élelmiszer-elosztó láncok, ivóvízellátó rendszerek és elemeik, tömegközlekedési gócok, utcai légfrissítők/szökőkutak, postai központok, bankok, a nyomtatott sajtótermékek elosztórendszere és szinte minden lehetséges tömegkapcsolati rendszer.

Hidegháborús feszültségek

A világban jelenleg zajló második hidegháború azonban ezen a fronton is feszültségeket szül. 1991-ben amerikai közpénzből, kongresszusi javaslatra létrehoztak laboratóriumokat a korábbi szovjet tagköztársaságokban, így Örményországban, Azerbajdzsánban, Grúziában, Kazahsztánban és Üzbegisztánban. Ezek korábbi szovjet laborok továbbélését szolgálták azzal a céllal, hogy tömegpusztító fegyverek – köztük biológiai fegyverek – elterjedését akadályozzák.

Az elmúlt időszakban ezek a laboratóriumok hozzájárultak a koronavírus-járvány megfigyeléséhez, közegészségügyi kezdeményezésekhez és biobiztonsági szakértők képzéséhez. De a Washington és Moszkva között növekvő politikai feszültség mára kisugárzott a laboratóriumokra is. 2019-ben egy neves orosz televíziós műsorvezető katonai csapást javasolt a kazah laboratóriumra. Tavaly az orosz állami televízió sejtetni engedte, hogy a grúziai laboratórium benne volt a koronavírus kifejlesztésében.

2020 júniusában pedig egy orosz lap azzal a dezinformációval támadta az Üzbég Virológiai Intézetet, hogy amerikai és brit kutatók onnan brucellózist engedtek ki a lakosságra.

Ezek rendkívül sajnálatos fejlemények, hiszen a biovédelem területén éppen ezekben a hónapokban kell megoldási lehetőséget találni a lakosság ismereteinek bővítésére.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
Makro / Külgazdaság Kerekítési hiba Németországban a BYD
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 08:31
Különlegesnek érezheti magát, aki a német utakon valódi kínai autót lát.
Makro / Külgazdaság Újabb nemzetközi szervezetet aggaszt a vámháború
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 08:07
Rossz megközelítés, és sem a kiszámítás, sem a végrehajtás módja nem megfelelő, mondja a vámokról az ENSZ Iparfejlesztési Szervezete.
Makro / Külgazdaság Matolcsy György alelnöke is távozik, de már meg is van az utódja
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 15:23
A hatéves mandátuma végével búcsúzó Patai Mihály megüresedett helyére Kurali Zoltán került.
Makro / Külgazdaság Kormányinfó: Nagy Márton fontos bejelentést tett – jó hír jöhet május végén?
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 17:51
Lezajlott a húsvét előtti Kormányinfó, jöhet újabb árrésstop is. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG