Tijuana. Jelképes koporsók a határkerítésen az egyes években a határon ehunytak számával. (Tomas Castelazo, Wikimedia Commons) |
Donald Trumpnak elnöksége első száz napja alatt vajmi kevés választási ígéretét sikerült betartania, az egyik ilyen beváltatlan vállalása a mexikói határra építendő fal. Nem mintha 100 nap alatt fel lehetne építeni egy sok száz mérföld hosszúságú falat, de a legminimálisabb előkészítő lépések sem történtek meg ebben az irányban. (Trump beváltatlan ígéreteiről itt írtunk.)
Amint nemrég a Bloomberg is beszámolt róla, a fal építésének finanszírozását a jelenlegi állás szerint szeptemberben, vagy csak jövőre fogják újra napirendre tűzni. Most sürgetőbb problémák akadtak, például az amerikai szövetségi adminisztráció leállásának elkerülése. (Hosszabb távon pedig erősen kérdéses, hogy a tervezett komoly adócsökkentések után marad-e még bármire is pénz.)
Az eredeti ötlet persze az volt, hogy fizessék meg a mexikóiak, akik azonban talán szegény, de büszke nép, és eszük ágában sincs a saját megaláztatásukban anyagilag közreműködni.
Obama, a nagy kerítésépítő
A mexikói-USA határ majdnem kétezer mérföld (a Wikipedia szerint 1954, ami 3145 kilométer), ebből már 700 mérföldnyi szakaszon van fal vagy annak nevezhető megerősített dupla kerítés. (Amely 6,4 méter magas, 1,8 méterrel nyúlik a föld alá és betonnal van alapozva.) A dolog pikantériája, hogy az ennek építéséről szóló jogszabályt 2006-ban George W. Bush alatt fogadták el, a Zerohedge szerint Barack Obama és Hillary Clinton képviselők is mellette szavaztak. Majd a nagy része már Obama elnöksége alatt épült fel. Egyelőre tehát Obama összehasonlíthatatlanul többet tett a „kerítésért”, mint a nagyszájú Trump.
Fal vagy hegy, szakadék, sivatag
A kerítéssel más baj is van, például az, hogy a tenger felől nem véd, és pont a legveszélyesebb bűnözők tudják jól kijátszani. A német N-Tv.de hírtelevízió weboldala szerint a kábítószer- és embercsempész bűnözői kartellek túl kreatívak, Trump tervei mit sem érnek.
A határt már most is szigorúan őrzik, a szakaszos falak és kerítések mellett kamerák, mozgásérzékelők, járőröző amerikai határőrök garmadája. Ahol nincsenek ilyen komoly védelmi berendezések, ott azért nincsenek, mert az anyatermészet átvette a feladatot. Sivatagok, hegyek, szakadékok és forróság teszik kínkeservessé az átkelést, ami mellett a határőrség ma már drónokkal figyel, és a végén így mégiscsak lekapcsolja a behatolókat.
Alagút kisvasúttal és légkondival
Mindezek ellenére naponta tonnaszám érkeznek a drogok Mexikóból az USA-ba, és az illegális bevándorlóknak sem lehetetlen bejutniuk. Ebből a szempontból érthető egy erős fal felépítésének terve, de ha megvalósul, arra az esetre sem várják, hogy leállna a csempészet. Főleg az alagutak miatt.
(Fotó: Wikipedia) |
Hiába van a falaknak mélyre nyúló alapozása, a kartellek legfeljebb még mélyebbre fognak ásni – írja a cikk. A hatóságok 2006 óta 148 alagutat fedeztek fel, köztük olyanokat is, amelyekben elektromos árammal világítottak, légkondicionáló berendezés volt, sőt még síneket is fektettek le némelyikben.
Katapulttal és tengeralattjáróval
A bűnözők is használnak drónokat, kisebb kábítószer-csomagok célba juttatására. Tavaly pedig egy katapultot foglaltak le a hatóságok, amellyel az árut egyszerűen átlódították a kerítésen. Az embercsempészek csónakokat és jetski-ket használnak a tengeren a parti őrség kijátszására.
A kolumbiai drogkartellek saját gyártású tengeralattjárókat és úgynevezett drogtorpedókat is használnak. A drogtorpedót megtöltik az áruval, majd egy vékony drótkötéllel a hajóhoz erősítik. Ha ellenőrzés jön, akkor kioldják a kötelet, és az áru lesüllyed a fenékre, ahol később begyűjtik.
Lehet bármekkora a falad
Ha már minden más módszer csődöt mond, akkor még mindig van egy, a hivatalos határátkelők. A tiltott árut jégkrémbe, fagyasztott halba, műanyag répába vagy más termékekbe rejtik, ma is így kerül be a legtöbb kábítószer az USA-ba. Nemcsak a mexikói, hanem az amerikai hivatalnokok között is akadnak megvesztegethetők. Úgy tűnik, hogy bármekkora is lesz a fal, a csempészeket nem fogja tudni feltartani.
A Zerohedge Hillary Clinton korábbi szavait idézi, amelyek szerint nem a fizikai fal az igazán fontos, hanem a "smart fencing", az "okoskerítés". A megfelelő modern technikai megoldások mellé elegendő személyzetre van szükség a határon, hogy a szükséges nagyságú területet ellenőrizni tudják, és el tudjanak járni az illegális határátlépők ellen, reagálni tudjanak a belépési kísérletekre.
Az USA és Mexikó határának egy szakasza (Wikimedia Commons) |