A Fitch szakelemzői szerint ha megismétlődik a 2011 augusztusában egyszer már lezajlott adósságlimit-válság, az "kötelezné" a céget arra, hogy felülvizsgálja az Egyesült Államok gazdaságpolitikai intézményrendszerének megbízhatóságáról és kiszámíthatóságáról, valamint a hiteles középtávú hiánycsökkentési terv elérésének kilátásairól alkotott megítélését. A Fitch úgy véli: az adósságlimit-rendszer nem hatékony és potenciálisan veszélyes mechanizmusa a költségvetési fegyelem kikényszerítésének. Nem veszi ugyanis elejét az olyan adó- és kiadási döntéseknek, amelyek a plafont meghaladó adósság-kibocsátással járnak, az adósságplafon megemelésének elmaradása esetére kidolgozott szankciók pedig a szuverén törlesztésképtelenség kockázatát idézik fel.
Az adósságlimit emelését megelőző, elhúzódó vita ugyan nem kivételes esemény, ám tekintettel a békeidőben példátlan méretűre duzzadt amerikai államháztartási hiányra és adósságállományra, a limit emelésének bármilyen késedelme folyamatosan növeli annak a kockázatát, hogy a szövetségi kormány nem lesz képes időben eleget tenni fizetési kötelezettségeinek. A hitelminősítő szerint amikor a Kongresszus legutóbb, 2011 augusztusában megemelte az államadósság-limitet, az Egyesült Államok kormánya már veszélyesen közel járt ennek a helyzetnek a kialakulásához. Ugyanakkor Fitch Ratings szerint is bizonytalan, hogy mi lenne, ha a Kongresszus nem emelné meg az adósságlimitet, mielőtt az amerikai pénzügyminisztérium kimeríti hitelfelvételi mozgásterét és készpénztartalékait.
Mivel a pénzügyminisztériumnak nettó új adósság-kibocsátásra nincs törvényi felhatalmazása, a tárca az államháztartási deficit azonnali felszámolására kényszerülne. Ez viszont az amerikai szövetségi költségvetés olyan mértékű zsugorodását jelentené, amely kétszeresen haladná meg a "költségvetési szakadék", vagyis az államadósság-limit előző emelésének feltételrendszereként kidolgozott drasztikus - az amerikai GDP-érték 4 százalékának megfelelő - konszolidáció mértékét - véli a Fitch.
A "költségvetési szakadék" intézkedéscsomagjának januárra tervezett életbe lépését az utolsó pillanatban egy átmeneti kompromisszummal sikerült elhalasztani. Egybehangzó elemzői prognózisok szerint ha a több mint 600 milliárd dolláros megszorító csomag változatlan formában életbe lépne, az recesszióba sodorhatná az amerikai gazdaságot és jó eséllyel a világgazdaság egészét.
A Fitch Ratings elemzése szerint nem biztosított, hogy az amerikai pénzügyminisztérium az adósságszolgálat teljesítését számtalan egyéb kötelezettsége, köztük a társadalombiztosítási juttatások és az adó-visszatérítések folyósítása, vagy az állami alkalmazottak bérének kifizetése elé sorolná-e. Ez utóbbi kifizetések hátralékba kerülése nem jelentene törlesztésleállási eseményt a szuverén besorolás szempontjából, mégis "nagy valószínűséggel" az Egyesült Államok leminősítését eredményezné, akkor is, ha az amerikai kormány változatlanul eleget tesz adósságtörlesztési kötelezettségeinek.
A hitelminősítő közölte, hogy ha nem születik olyan hiteles középtávú deficitcsökkentési terv, amely összeegyeztethető a gazdasági kilábalás folytatódásával és az amerikai közfinanszírozás hosszú távú fenntarthatóságába vetett bizalom helyreállításával, akkor a Fitch Ratings az idén valószínűleg leminősíti az Egyesült Államokat, akkor is, ha sikerül elkerülni az újabb adósságlimit-