Ez év második hónapjában a külkereskedelmi termékforgalom kivitelének volumene 8,0, a behozatalé 7,8 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakának szintjét – jelentette a KSH. A kivitel értéke 6,9 milliárd eurót (2117 milliárd forintot), a behozatalé 6,1 milliárd eurót (1881 milliárd forintot) tett ki. Így a külkereskedelmi mérleg többlete 759 millió euró (236 milliárd forint) volt.
Folytatódott a járműexport felfutása
Az év első két hónapjában a kivitel értéke 13,5 milliárd euró (4115 milliárd forint), a behozatalé 12,2 milliárd euró (3732 milliárd forint) volt, a külkereskedelmi mérleg aktívuma 1,2 milliárd eurót (383 milliárd forintot) tett ki, ami 321 millió euróval (109 milliárd forinttal) haladta meg az előző év azonos időszaki szintet.
A legnagyobb súllyal rendelkező gépek és szállítóeszközök volumene az exportban 6,7, az importban 8,6 százalékkal nőtt 2013 első két hónapjához hasonlítva. „Folytatódott a közúti járművek kereskedelmének tavaly ősz óta tartó felfutása: a 2014. január–februári forgalom mindkét irányban megközelítően másfélszerese volt az egy évvel ezelőtti, alacsonyabb bázisidőszaki szintnek. A kereskedelemben a német reláció növekménye volt meghatározó” – írja a hivatal közleménye.
A gépjárműgyártáshoz kapcsolódó energiafejlesztő gépek (motoralkatrészek, benzin- és dízelmotorok) behozatala hatodával haladta meg az egy évvel ezelőtti szintet. Átlag feletti mértékben nőtt a villamosgép, villamos készülék és műszer, továbbá a kisebb részarányú irodagép és gépi adatfeldolgozó berendezés forgalma is. Ezzel szemben a híradás-technikai hangrögzítő és -lejátszó készülék kereskedelmében továbbra is drasztikus visszaesést mértek.
Több ruhát, ruhakiegészítőt és lábbelit vettünk
A feldolgozott termékek kivitelének és behozatalának volumene 7,5, illetve 10 százalékkal emelkedett. Ebben az árufőcsoportban is jelentős volt az autóiparhoz szükséges termékek, így a szakmai tudományos ellenőrző műszer (automataszabályozó- vagy ellenőrző műszer és készülék) kivitelének, illetőleg a gumigyártmány behozatalának volumennövekedése.
A hazai áruházláncok bővülő kereskedelmének következtében a csekély részarányú ruházati cikk és öltözék-kiegészítő, valamint a lábbeli behozatala dinamikus bővülést mutatott. Az energiahordozók importvolumene – a forintárak csökkenése mellett – 15 százalékkal volt kevesebb, mint 2013 azonos időszakában. „A kőolaj és kőolajtermék behozatalának volumene több mint ötödével maradt az egy évvel ezelőtti szint alatt, aminek elsődleges oka a tavaly januárra eső – elszámolás-technikai okokból bekövetkezett – kiugró mértékű beszerzés” – írják.
Enyhe tél, kevesebb gáz
A gáz importvolumene – részben az enyhe tél következtében – tizedével csökkent, bár a februári beszerzés már megközelítette az egy évvel ezelőtti szintet. Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 16, az importé 7,8 százalékkal nőtt 2013. január–februárhoz képest. Az árufejezet harmadát adó gabona- és gabonakészítmény kivitelének volumene több mint másfélszeresére növekedett az alacsony bázisszinthez viszonyítva.
Mintegy tizedével bővült az állati takarmány (kutya- és macskaeledel) exportjának, emellett a kávé, tea, kakaó, fűszer kereskedelmének volumene. Az élő állat behozatala, illetve a tejtermék és tojás forgalmának volumene ugyanakkor – 10 százalékot meghaladó árnövekedés mellett – számottevően visszaesett.
Függésben az Uniótól
Január–februárban az export 80, az import 75 százalékát bonyolítottuk le az EU-tagállamaival. Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene csak 0,3 százalékkal nőtt, a behozatalé viszont 15 százalékkal esett vissza 2013. január–februárhoz képest. Az importcsökkenést továbbra is a híradás-technikai berendezések és az energiahordozók behozatalának alakulása befolyásolta.