Az első negyedévi 1,5 százalék után és a várt 1,5 százalékos növekedés helyett 1,8 százalékkal nőtt a második negyedévben a német bruttó hazai termék a múlt év azonos időszakához viszonyítva.
Az előző negyedévhez képest 0,1 százalékkal nőtt a GDP a második negyedévben a várt zéró bővülés helyett. Az első negyedévben 0,2 százalékos volt a negyedéves GDP-növekedés.
A német gazdaságot a második negyedévben elsősorban a magán- és kormányzati fogyasztás támogatta. Az erőteljes áremelkedés és az energiaválság ellenére a fogyasztók éltek a pandémiás időszak szinte valamennyi korlátozásának feloldása által nyújtott lehetőséggel: sok pénzt fordítottak utazási és szabadidős kiadásokra. A lakossági fogyasztás 0,8 százalékkal volt magasabb, mint az első negyedévben. Az állam 2,3 százalékkal növelte fogyasztását.
A vállalati beruházások, mindenekelőtt gépek, berendezések és járművek beszerzésére fordított összegek az előző negyedévhez képest szintén nőttek, 1,1 százalékkal. Az építési beruházások viszont 3,4 százalékkal csökkentek.
A külkereskedelmi forgalom összességében nőtt. Bár a második negyedévben az ukrajnai háború hatására jelentősen kevesebb árut exportáltak Oroszországba, mint az év elején, a vállalatok összességében stabil kivitelről számoltak be: a világszerte megszakadt ellátási láncok ellenére 0,3 százalékkal több árut és szolgáltatást exportáltak, mint az első negyedévben. Az import az előző negyedévhez képest erőteljesebben, 1,6 százalékkal nőtt.
A feldolgozóiparban visszaesést mértek
A feldolgozóipar teljesítménye az előző negyedévhez viszonyítva 0,5 százalékkal csökkent; különösen az energiaigényes ágazatok, így például a vegyipar, valamint a fémgyártás és -feldolgozás vetette vissza a növekedést. A szolgáltatási szektor legtöbb ágazatában azonban a járványellenes korlátozások feloldása a gazdasági teljesítmény növekedéséhez vezetett.
(MTI)