A kémkedés forradalma - betiltott szelfik és leleplezett kamuprofilok
A digitális kor alapjaiban változtatta meg a hírszerzés világát. Az okostelefonok és a közösségi média használata a háborús övezetekben a nyílt forrású hírszerzés aranykorát hozta el. Káncz Csaba jegyzete.
A hírszerzés alapvető feladata a más állami szervek eszközrendszerével nem hozzáférhető titkos és bizalmas információk megszerzése - ennek érdekében pedig humán és technikai forrásokat létesít. Azonban egyetlen modern nemzetbiztonsági szolgálat sem mondhat le a nyílt forrású információk szisztematikus feldolgozásában rejlő lehetőségekről. A nyílt forrású hírszerzés (OSINT - Open Source Intelligence) a bárki számára hozzáférhető, nyilvános és legális eszközökkel megszerezhető információk beszerzését és kiértékelését jelenti.
Ezek forrásai az elektronikus média, az írott sajtó, az internetes oldalak, az ingyenes és kereskedelmi adatbázisok lehetnek. Mindezek szisztematikus gyűjtése és feldolgozása révén hírszerzési szempontból releváns információk keletkeznek.
Az információszerzés a kibertámadások lebonyolításának nélkülözhetetlen eleme, tulajdonképpen az első lépéseként is értelmezhető. Az információszerzés alkalmas a támadás célpontjának megismerésére, ezáltal a különböző sérülékenységek, sebezhetőségek és kockázatok feltárására is, hiszen ezen hiányosságok felfedésével jelentősen növelhető a támadás eredményes végrehajtásának esélye.
Továbbá a kibertámadások egyes szakaszainak hatékony megvalósításához számos olyan tervezési, szervezési és végrehajtási tevékenység kapcsolódik, amely során a releváns információk megszerzésével, összegyűjtésével, illetve felhasználásával sokkal eredményesebben, hatékonyabban és gyorsabban kivitelezhető egy ilyen támadás.
Új dimenziók
Ahogyan haladunk előre a digitális korban, úgy alakult át alapjaiban a hírszerzés világa. A technológia és a növekvő számú kapcsolódások jelentik ezen átalakulás epicentrumát. A játszma és annak szabályai örökre megváltoztak.
Az internet, a közösségi média és hasonló platformok mára nélkülözhetetlen szerepet töltenek be a nyers információ begyűjtésében. Mára már minden egyes katonai konfliktusnak van „internetes frontja” és információs geopolitikai dimenzója – vagy más néven „infoszférája” –, ahol a háborút más eszközökkel folytatják. Ez a front egyben hírszerzői aréna is adatok begyűjtésére, információk kiértékelésére és az ellenfél manipulálására.
Az okostelefonok és a közösségi média használata a háborús övezetekben az OSINT aranykorát hozta el.
Ez a cikk az Mfor és a Privátbankár Prémium tartalma, csak a lap előfizetői olvashatják teljes terjedelmében.
14 napig ingyenesen hozzáférhet Prémium tartalmainkhoz a következő lépések megtétele után:
- Regisztráljon (adja meg emailcímét és jelszavát)
- Válasszon előfizetői csomagjaink közül
- Adja meg bankkártyája adatait - a választott csomag díját csak a 14 napos próbaidőszak letelte UTÁN vonjuk le bankszámlájáról
+1: A 14 napos próbaidőszak alatt Profiloldalán bejelentkezve BÁRMIKOR LEMONDHATJA előfizetését
Előfizetői csomagjainkról, az előfizetésről részletesen itt olvashat