Mint egy James Bond film bevezető percei. Kína, Csungking városa, amelynek élén ez év elejéig a nagyhatalmú Po-Hszi-laj állt. A dolgok február környékén kezdtek rosszra fordulni. Ha nem is James Bond, de Po könyörtelen felesége elől a csengtui amerikai konzulátusra menekült az egykori városi rendőrkapitány. Ott tálalt ki arról, hogy Po felesége gyilkosságba keveredett és őt a bűnjelek eltüntetésére kényszerítették. Hogy ne legyen újabb diplomáciai botrány az USA és Kína között, elég volt a vak emberijogi aktivista kálváriája a pekingi amerikai követségen, szóval az amerikaiak meggyőzték az ex-főrendőrt, hogy hagyja el konzulátust, cserébe megegyeztek a kínaiakkal, hogy nem ítélik halálra.
A világ a kínai politikai krimit figyelte
Amikor Vang rendőrfőnök kilépett a konzulátus épületéből őrizetbe vették az időközben leváltott főnökével, Po-val és annak feleségével Ku Kaj-lajjal együtt. Ku augusztus végén a bíróság előtt beismerte: egy üzleti vita miatt tavaly novemberben megmérgezte Neil Heywood brit üzletembert, ezért felfüggesztett halálbüntetésre ítélték. Vangot a hét elején szintén bűnösnek találta a bíróság: a brit üzletember meggyilkolásának eltitkolásáért, hatalommal való visszaélésért, kenőpénz elfogadásáért és disszidálási kísérletért ő 15 év börtönt kapott.
A nemzetközi figyelmet kapott ügy kipattanása óriási presztízsveszteség a kommunista pártnak. Az újmaoista irányvonalat képviselő, 63 éves Po Hszi-lajt ugyanis egészen az év elejéig Kína legfelsőbb vezetésébe tartották esélyesnek. A Kínai Kommunista Pártot irányító testület, a Politikai Bizottság kénytelen volt most közleményben magyarázkodni. A bukott politikust nem csak a pártból zárták ki, hanem a Központi Bizottságból, illetve annak döntéshozó szervéből, a Központi Bizottság Politikai Bizottságából is.
A keményvonalasok odavágtak riválisuknak
A testület arról is határozott, hogy Po ügyét átadják az igazságszolgáltatásnak, így nagyon valószínű, hogy a volt pártvezér korrupció, kenőpénzek elfogadása, fegyelemsértés, hivatali hatalommal való visszaélés és több nővel folytatott "helytelen" nemi kapcsolat miatt állhat bíróság elé. "Po tettei súlyos következményekkel jártak, nemcsak a párt, de az egész ország hírnevét rombolták" - olvasható a közleményben, amely szerint a volt politikus bűnei nem Csungkingban kezdődtek, azok egészen talieni és liaoningi hivatalnokságáig, valamint kereskedelmi miniszteri tevékenységéig vezethetők vissza.
A szokatlan közlemény időzítése sem véletlen, hiszen hétfőn kezdődik Kínában a még Mao Ce-tung által bevezetett "Arany Hét", vagyis az az egyhetes munkaszüneti időszak, amellyel minden év október elsején a Kínai Népköztársaság kikiáltására emlékeznek. Így hát Po Hszi-laj most hosszú menetelésre készülhet.