Európai Unió zászlók előtt a Berlaymont épület (Európai Bizottság), Brüsszel, Belgium. |
Az NGM közleménye szerint a konvergenciaprogram átfogó módon mutatja be a következő négy évben várható makrogazdasági folyamatokat. A program kidolgozása a múlt évhez hasonlóan párhuzamosan zajlott a költségvetési tervezéssel.
A kormány a kialakult gyakorlatnak megfelelően április 29-én a nemzeti reformprogramot is elküldte a bizottságnak.
Lassul a gazdaság
A konvergenciaprogram szerint 2016-ban a növekedés üteme - döntően az EU-s transzferek természetes ciklikussága miatt - enyhén elmaradhat a 2015. évitől, 2017-től kezdve viszont a bruttó hazai össztermék volumene ismét 3 százalék körül bővülhet. A bővülés várhatóan még a 3 százalékot is meghaladja a következő években.
A GDP 3 százaléka alatt maradó hiány fenntartása mellett nagyobb hangsúlyt kap a gazdasági növekedés támogatása. A kormányzati szektor hiánya 2018-tól ismét csökkenő pályára áll, 2020-ig a GDP 1 százaléka közelébe mérséklődik. A strukturális hiány 2016-ban és 2017-ben átmenetileg a középtávú költségvetési cél (MTO) fölé emelkedik, de középtávon ismét visszatér a célhoz, 2020-ban pedig már az MTO alá csökkenhet.
A kitűzött hiánypálya biztosítja az adósságráta további csökkenését. A bruttó államadósság GDP-hez viszonyított aránya a 2011. évi 80,8 százalékról 2015 végére 75,3 százalékra süllyedt, a konvergenciaprogram időhorizontján az adósságráta további közel 11 százalékponttal, 65 százalék alá mérséklődhet - tartalmazza a konvergenciaprogram.
Véleményt mondott az IMF A Valutaalap szerint a magyar gazdaság a növekedésösztönző gazdaságpolitikának, a kedvező külső feltételeknek és az uniós források hatékony felhasználásának köszönhetően lendületes ütemben növekedett az elmúlt években. Részleteket itt olvashat >>>> |