Nem értik
A Szijjártó Péter és Giró-Szász András által jegyzett közlemény, úgy fogalmaz, "érthetetlen, hogy az Európai Bizottság miért hagyta figyelmen kívül a tényeket: Magyarország költségvetési hiánya – az Európai Unióhoz való csatlakozásunk óta először – 3% alatt volt 2011-ben és 3% alatt lesz idén is, amellyel a nyolcadik legalacsonyabb hiányt tudhatjuk magunkénak az Európai Unióban".
Vagyis a kormány ugyanazokkal az érvekkel védekezik, amit a túlzottdeficit-eljárás folytatásakor is elővett. Mint korábban beszámoltunk róla, az ECOFIN-csoport alapvető problémája az volt, hogy a hiányt Magyarország csak egyszeri tételek miatt tudta tartani, szerkezetátalakítást nem hajtott végre, így az EB álláspontja szerint a költségvetés hiánya hosszú távon nem feltétlenül tartható az elvárt szint alatt.
Most akkor van kiigazítás vagy nincs?
"Mivel az Európai Bizottság a 2013-as költségvetési hiányt 3,25%-ra becsülte, a kormány újabb intézkedéseket hozott, melyek 0,4%-kal csökkentik a jövő évre várt deficitet, amely így szintén 3% alatt marad. Ezen döntésekről a miniszterelnök tájékoztatta az Európai Bizottság elnökét" - szól a közlemény.
Meglehet az NGM pont azt közölte szerkesztőségünkkel nemrég, hogy a Magyar Közlönyben ma megjelent kormányhatározatok nem azt jelentik, hogy a kormány kiigazítást hajtana végre. Mint az NGM sajtóosztálya fogalmaz, "a kormány határozataival a 2012. évi költségvetés végrehajtását erősíti meg – vagyis nem kiigazítást hajt végre, annak elfogadott irányán nem változtat." Közleményében a gazdasági tárca hangsúlyozta, a kormány célja, hogy minden áron tartsa a hiánycélt.
Jogilag is problémás a kormány szerint a határozat
A kormány szerint a Bizottság mai javaslata jogi szempontból is vitatható, ellentétes az alapszerződések szellemével, hiszen egy jövőben feltételezett esemény miatt akar megállapítani szankciót. Csakhogy a Bizottság a túlzottdeficit-eljárás alatt eddig végig a 2011-es költségvetés szerkezeti gondjait hangoztatta, megjegyezve, hogy mivel strukturális átalakítások nem történtek a Bizottság olvasata szerint a későbbiekben is gond lehet a hiánycél tartásával.
"A tények azt bizonyítják, hogy a kormány gazdaságpolitikája jó irányba viszi Magyarországot, hiszen a tavalyi évi gazdasági növekedésünk meghaladta mind az egész Európai Unió, mind az euróövezet növekedési ütemét, miközben folyamatosan csökkentjük a múlt örökségeként itt maradt államadósságot. A kormány természetesen továbbra is készen áll a folyamatos konzultációra az Európai Unió intézményeivel" - zárul a közlemény.