Milánó kihalt központja tegnap. EPA/GIULIA COSTETTI |
Az olasz hatóságok tegnap este az egész országra kiterjesztették a karanténintézkedéseket, melyek értelmében kizárólag munka- vagy egészségügyi, illetve alapvető szükségletek kielégítésére irányuló nyomós indok miatt engedélyezett otthonaik, szálláshelyeik elhagyása.
Olaszországban, az eurózóna harmadik legnagyobb gazdaságában a tegnapi adatok szerint 9172 koronavírus fertőzöttet regisztráltak, és 463 ember hunyt el a fertőzésben. Az Észak-Olaszországot érintő, már napok óta fennálló karantén az ország ipari centrumát érinti és gazdaság szereplői most gazdasági összeomlástól tartanak. A vesztegzár alá vont régiók állítják ugyanis elő az ország GDP-jének mintegy felét, az élelmiszer-termelés harmadát és exportjának csaknem kétharmadát.
Olasz operett
A már régebb óta lezárt észak-olasz régiókban működik a legtöbb bank és biztosító-társaság. Sok gyógyszeripari cég, logisztikai vállalat és autóipari beszállító üzemel ott – tehát hamarosan leállhatnak a svájci-, francia- és német futószalagok. Eckart Petzold, a német-olasz gazdasági kamara elnöke szerint például a BMW 60 százalékban olasznak tekinthető.
Számos milánói, velencei és firenzei szálloda a vendégek tömeges lemondásai miatt már bezárta kapuit. A római kormány a gazdaságnak első lépcsőben 900 millió euró támogatást bocsátott a rendelkezésére, múlt pénteken aztán megtoldotta 7.5 milliárd euróval.
A kínai típusú regionális karantén azonban sokak szerint Olaszországban kivitelezhetetlen. Az olasz koalíciós kormány gyenge és erősen kérdéses, hogy a lakosság hallgatni fog Rómára. A vesztegzár már eddig is közlekedési káoszt okozott és felháborodást váltott ki a helyi politikusoknál.
Rosszkor jött a nagy ütés
A koronavírus válság már amúgy is rendkívül kényes helyzetben érte el a gazdaságot, hiszen az olaszországi belső fogyasztás az elmúlt tíz évben nem nőtt, az átlagos reálbér még a 2008-as globális válság előtti szinten van, és a munkahelyteremtés a leglassúbb az eurótagállamok összehasonlításában.
Káncz Csaba |
A járvány kitörése előtt a gazdaság már a recesszió peremén táncolt. A GDP 2019 utolsó három hónapjában 0,3 százalékkal csökkent a harmadik negyedévhez képest, ami hat éve a legrosszabb adat volt.
Ami az idegenforgalmat illeti, Olaszországban évente közel 128 millió utazást regisztrálnak, amelyek fele-fele arányban hazai és külföldi turistautak. Az idegenforgalom hozzáadott értéke hat százalékponttal részesül az olasz GDP-ből - derül ki a jegybank adataiból. Ezzel nagyobb a jelentősége, mint Franciaország vagy Németország esetében.
Olaszország államadóssága a GDP 134 százaléka és a mostani sokk még kérdésesebbé teszi, hogy ez valaha vissza lesz-e fizetve. Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph brit konzervatív napilap pénzügyi szerkesztője szerint Olaszország csakis radikális lépésekkel tud kitörni ebből a csapdából. Szerinte Rómának el kellene hagynia az euróövezetet, egyszeri 30 százalékos leértékelést végrehajtania és egyben megegyezni a hitelezőkkel 50 százalékos adósság-csökkentésről.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)