3p
Tegnap este egész Olaszországra kiterjesztették a karantént. Ezek után kezelhető marad-e az olasz államadósság? Káncz Csaba jegyzete.
Milánó kihalt központja tegnap. EPA/GIULIA COSTETTI

Az olasz hatóságok tegnap este az egész országra kiterjesztették a karanténintézkedéseket, melyek értelmében kizárólag munka- vagy egészségügyi, illetve alapvető szükségletek kielégítésére irányuló nyomós indok miatt engedélyezett otthonaik, szálláshelyeik elhagyása.

Olaszországban, az eurózóna harmadik legnagyobb gazdaságában a tegnapi adatok szerint 9172 koronavírus fertőzöttet regisztráltak, és 463 ember hunyt el a fertőzésben.  Az Észak-Olaszországot érintő, már napok óta fennálló karantén az ország ipari centrumát érinti és gazdaság szereplői most gazdasági összeomlástól tartanak. A vesztegzár alá vont régiók állítják ugyanis elő az ország GDP-jének mintegy felét, az élelmiszer-termelés harmadát és exportjának csaknem kétharmadát.

Olasz operett

A már régebb óta lezárt észak-olasz régiókban működik a legtöbb bank és biztosító-társaság. Sok gyógyszeripari cég, logisztikai vállalat és autóipari beszállító üzemel ott – tehát hamarosan leállhatnak a svájci-, francia- és német futószalagok. Eckart Petzold, a német-olasz gazdasági kamara elnöke szerint például a BMW 60 százalékban olasznak tekinthető.

Számos milánói, velencei és firenzei szálloda a vendégek tömeges lemondásai miatt már bezárta kapuit. A római kormány a gazdaságnak első lépcsőben 900 millió euró támogatást bocsátott a rendelkezésére, múlt pénteken aztán megtoldotta 7.5 milliárd euróval.

A kínai típusú regionális karantén azonban sokak szerint Olaszországban kivitelezhetetlen. Az olasz koalíciós kormány gyenge és erősen kérdéses, hogy a lakosság hallgatni fog Rómára. A vesztegzár már eddig is közlekedési káoszt okozott és felháborodást váltott ki a helyi politikusoknál.

Rosszkor jött a nagy ütés

A koronavírus válság már amúgy is rendkívül kényes helyzetben érte el a gazdaságot, hiszen az olaszországi belső fogyasztás az elmúlt tíz évben nem nőtt, az átlagos reálbér még a 2008-as globális válság előtti szinten van, és a munkahelyteremtés a leglassúbb az eurótagállamok összehasonlításában.

Káncz Csaba

A járvány kitörése előtt a gazdaság már a recesszió peremén táncolt.  A GDP 2019 utolsó három hónapjában 0,3 százalékkal csökkent a harmadik negyedévhez képest, ami hat éve a legrosszabb adat volt.

Ami az idegenforgalmat illeti, Olaszországban évente közel 128 millió utazást regisztrálnak, amelyek fele-fele arányban hazai és külföldi turistautak. Az idegenforgalom hozzáadott értéke hat százalékponttal részesül az olasz GDP-ből - derül ki a jegybank adataiból.  Ezzel nagyobb a jelentősége, mint Franciaország vagy Németország esetében.

Olaszország államadóssága a GDP 134 százaléka és a mostani sokk még kérdésesebbé teszi, hogy ez valaha vissza lesz-e fizetve. Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph brit konzervatív napilap pénzügyi szerkesztője szerint Olaszország csakis radikális lépésekkel tud kitörni ebből a csapdából. Szerinte Rómának el kellene hagynia az euróövezetet, egyszeri 30 százalékos leértékelést végrehajtania és egyben megegyezni a hitelezőkkel 50 százalékos adósság-csökkentésről.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Orbán Viktor kívülállóként tekint az Európai Unióra
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 15:44
Valóban repülőrajtot vesz a magyar gazdaság 2025-ben, ahogy azt Orbán Viktor várja? Bejönnek-e Nagy Márton várakozásai most, hogy gazdasági csúcsminiszter lett? Mi lesz Magyarországgal az Egyesült Államok és Kína közt várható vámháború idején? Megérte-e Magyarországnak tavaly 4000 milliárd forinttal támogatni zömmel távol-keleti beruházásokat? Tényleg lesz 8 százalékos bérnövekedés? Kollégánk, Dobos Zoltán az ATV Csatt című műsorában ezekről vitázott Lentner Csabával, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem közgazdász professzorával, Pogátsa Zoltán közgazdásszal és Regős Gáborral, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdászával.
Makro / Külgazdaság Kőkemény lépés a lakáspiacon: Madridban betelt a pohár
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 12:55
A madridi kormány megelégelte, hogy a külföldiek lakásvásárlása súlyosbítja a lakhatási válságot, ezért ki akarja szorítani az EU-n kívüli vevőket a lakáspiacról. A britek újra ráfáznak a brexitre.
Makro / Külgazdaság Mi lett az orosz szellemhajókkal?
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 12:33
Egymás után érik a csapások az orosz energiaágazatot, az amerikai szankciók szigorítása után tucatszámra álltak le az olajexportot lebonyolító tankerek, a Gazprom pedig karcsúsításra kényszerül.
Makro / Külgazdaság Megszületett az új állampapírkamat, jöhet a nagy átrendeződés
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 12:04
Megtudták a magyar befektetők azt a számot, ami alapján óriási pénznek kereshetnek új helyet. A friss inflációs adat szerint a PMÁP sorozatok kamata 13,9 százalékponttal csökken, kérdés, hogy mi lesz a 7 ezer milliárd forintnyi inflációkövető állampapír sorsa?
Makro / Külgazdaság Elon Musk rámegy a TikTokra is?
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 10:44
A Bloomberg értesülései szerint Elon Musk vásárolhatja meg a TikTok amerikai üzletágát.
Makro / Külgazdaság Ez így elég karcsú: mínuszban Magyarország
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 08:44
Elég rosszul festenek az ipari adatok. 
Makro / Külgazdaság Felpörgött az infláció
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 08:30
Jelentős gyorsulással zárta a múlt évet az infláció. 
Makro / Külgazdaság Ami nem illik a putyini táncrendbe: foszladozik Oroszország perifériája
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 08:02
Korgó gyomorra hasonlító morgás hallatszik Oroszország mélyéről, az etnikai kisebbségek lakta távoli régiókból, amelyek megoldatlan problémái csendben növelik az ott élők elégedetlenségét.
Makro / Külgazdaság Hogyan lehet csábító a tanári pálya? Mondjuk havi 1,6 millió forintos fizetéssel
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 07:37
Régi igazság, hogy a tehetséges egyetemistákat magas fizetéssel lehet elcsábítani. Az Egyesült Államok egyik nonprofit oktatási programja nem az üzleti világba, hanem tanári munkára toboroz így fiatalokat.
Makro / Külgazdaság Tavaly topogott, idén előrelép az építési piac Európában
Mester Nándor | 2025. január 14. 05:49
Főleg a lakásépítések és a felújítások volumene növekedhet. Az infrastrukturális beruházások is beindulhatnak, de csak kisebb mértékben javíthatnak a helyzeten, miközben legalább elmondható, hogy építőanyagból nincs hiány és az infláció is kevésbé sújtja az építőanyagok kereskedelmét.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG