Lájkold a Privátbankárt, mi adunk 10 forintot - fogjunk össze együtt a gyerekekért! >> |
Célegyenesbe értek a tárgyalások a nemzetközi hitelezőkkel, de a ciprusi kormánynak az elkövetkező órákban még nagyon nehéz döntéseket kell meghoznia - mondta a ciprusi kormányszóvivő pénteken. Úgy fogalmazott: "az elkövetkező néhány óra meghatározza majd az ország jövőjét".
Megállapodott a "vak" a "világtalannal"
Szintén pénteken, közép-európai idő szerint dél körül jelentette be a ciprusi elnöki hivatal, hogy megállapodás született Görögországgal a ciprusi bankok görögországi leánybankjainak értékesítéséről.
Nikosz Anasztasziadisz ciprusi elnöknek Antonisz Szamarasz görög miniszterelnökkel folytatott egyeztetései után az elnöki hivatal közleményt adott ki, amely szerint a ciprusi bankok görögországi leányvállalatainak értékesítése "az adott körülményekhez képest a legkedvezőbb feltételekkel történik meg".
5,8 milliárd eurót kéne szerezni
„Ciprus ne tesztelje Európa türelmét“ Angela Merkel |
Ciprusban azt követően alakult ki politikai és gazdasági bizonytalanság, hogy a törvényhozás kedden elutasította az euróövezeti mentőcsomag azon feltételét, hogy a ciprusi kormány a bankbetétek egyszeri megadóztatásával járuljon hozzá az ország kimentését célzó program költségeihez.
Mi lehet a B-terv része?
A nicosiai kormányzat most azon dolgozik, hogy egy B-tervvel álljon elő a nemzetközi hitelezők számára, hiszen mentőcsomag hiányában az Európai Központi Bank hétfőn leállítja a ciprusi bankok likviditásfolyósítását. Ciprus az EU-tól és az IMF-től összesen 10 milliárd eurónyi hitelt kaphat, ehhez 5,8 milliárd eurót kell hozzátennie. A B-tervnek része lehet a nyugdíjpénztárak államosítása, amit Berlin ellenez (Ciprus kapcsán már többször felmerült a kettős mérce vádja, a nyugdíjpénzek államosítása ebből a szempontból is érdekes, Magyarország ugyanis tulajdonképpen ezt végrehajtva ezermilliárdokat ölt az államadósság lefaragásába).
Az alternatív elképzelések szerint a csomag része lehet a szigetország bankrendszerének átszabása, valamint különadók bevezetése (azt sem lehet kizárni, hogy a nagybetétesek mégiscsak kapnak a nyakukba majd adót).
Kormányzati források szerint az is elképzelhető, hogy létrehoznak egy "jó" és "rossz bankot", szétválasztva az ország második legnagyobb bankját, a Laikit. Utóbbi főtulajdonosa amúgy az ortodox egyház, mely maga is beszáll a mentésbe, hatalmas földvagyonának egy részét kiárusítaná, az abból befolyó összeget pedig felajánlja a kormánynak.
Az oroszok a spájcból figyelnek
Aggodalmat okoz ugyanakkor a piacokon, hogy sikertelenül zárultak a pénzügyminiszter tárgyalásai az orosz kormánnyal. Az esetleges pénzügyi támogatáson túl a ciprusi kormány egy korábbi, Oroszországtól kapott hitel futamidejének meghosszabbításáról tárgyalt. Dmitrij Medvegyev miniszterelnök szerint Moszkva megvizsgálja, hogy miként tud részt vállalni Ciprus megmentésében, de csakis akkor, ha a szigetország megállapodott az EU-val.