Lájkold a Privátbankárt, mi adunk 10 forintot - fogjunk össze együtt a gyerekekért! >> |
Nem volt mozgástér a nyerészkedésre
Még januárban és februárban járt utána a Privátbankár, hogy mi is lett a nagy lendülettel elindított nyugdíjreformmal: hamar kiderült, az egyéni nyugdíjszámlák kialakítása csupán technikai reformot jelent. Leginkább az érdekelt minket, hogy milyen "tartalékok" vannak a tőkefedezeti elem megszüntetési után csupán az állami pillérből álló nyugdíjrendszer mögött. Ugyanakkor annak is megpróbáltunk utána menni, hogy mi lett a nyugdíjpénztáraktól korábban átvett 3000 milliárd forintos nyugdíjvagyonnal (eddig tulajdonképpen ez volt a nyugdíjrendszer mögötti tartalék) - február elején azonban még csak 2012. októberi adatokat találtunk a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap (NYACSA) honlapján. Ezt az alapot azért hozták létre 2010 decemberében, hogy kezelje a pénztáraktól átvett nyugdíjelemeket.
Ez a 3000 milliárdos vagyon kül- és belföldi részvényekben, állampapírokban, kötvényekben és többek között befektetési jegyekben volt.
Havonta átlagosan 136 milliárdot költött el az állam
A NYACSA honlapján most már friss adatok is szerepelnek, ezek szerint tavaly év végén az állam által átvett nyugdíjvagyon 3000 milliárdjának csupán egytizede volt már csak meg: 301,9 milliárd forint. A nyugdíjvagyonból 234 milliárd forintot a reálhozamok és a munkáltatói tagdíj-kiegészítések kifizetésére költött el az alap 2 hónap alatt. 2011 május végétől 2012 decemberéig a nyugdíjvagyonból az állam szűk 2400 milliárdot költött el jórészt adósságcsökkentésre. Ez azt jelenti, hogy tavaly december végéig havonta átlagosan 136 milliárddal csökkent a vagyon.
A pénztáraktól átvett állampapírok bevonása során névértéken 1345 milliárd forintot "égettek el", ami hozzájárult ahhoz, hogy az államadósság a GDP 81%-ról 77%-ra csökkenjen. Így nagyjából 1340 milliárd maradt ténylegesen az alapnál.
Beszállt az MNV is
Egy tavaly szeptemberi törvénymódosítás után az eszközök egy része elkerült az alaptól (a javaslatot Lázár János nyújtotta be és októberben meg is szavazták). Azokat a vagyonelemeket, amiket az állam huzamosabb ideig meg kíván tartani (például Mol-részvényeket) a fejlesztési tárcához tartozó Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. vette át.
Az átadott eszközök eladása nem számolható el költségvetési bevételként, az értékesítési, hozam- vagy más hasznosítási bevétellel egyező összeget az államadósság csökkentésére kell felhasználni (magyarul: az MNV térítésmentesen kapta meg az eszközöket). Ezek összegéről az MNV a beérkezésüket követő hónap közepéig írásos tájékoztatást küld az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) részére.
A maradék, pénzzé tehető eszköz az alap 309,8 milliárd forint összértékű vagyona, amely bármikor pénzzé tehető – bár ebben vannak olyan eszközök is – jellemzően például zártvégű befektetési alapok -, amelyek a futamidő lejárta előtt csak nehezen illetve nagy veszteséggel likvidálhatóak.
Jutott a nyugdíjpénzből az IMF-nek is
A NYACSA decemberi elszámolása szerint az Alap összesen 132,6 milliárd forintot adott át az MNV-nek, és december 28-án nagyjából 71 milliárdot költött adósságcsökkentésre, egészen pontosan az IMF-nek törlesztettünk belőle. Az év utolsó napján így maradt az Alapnál 301,9 milliárd forint. Ez az összeg már csak és kizárólag adósságcsökkentésre költhető a hatályos jogszabályok szerint. Bár március van, egyelőre csak a 2012. december végi adatokról tudunk beszámolni.
Tavaly év végén hirtelen olvadt a felére a nyugdíjkasszáktól einstandolt pénz, bár emögött nem „hirtelen felindulás”, hanem az eszközök fokozatos értékesítése áll. A szeptember végéig az alapnál lévő eszközök eladásából felhalmozódó készpénzállomány nagy részét fordították a következő hónapokban adósságcsökkentésre. Októberről novemberre 170 milliárd forint értékű államadósságot fizetett vissza a NYACSA, decemberben pedig több mint 200 milliárd forintot - októberben viszont még több mint 670 milliárd volt az Alapban.