Az igazságügyi tárca kezdeményezni fogja a kirendelt védők megbízási díjának emelését, s azt is, hogy az ügyvédi irodákat sorolják a kis- és középvállalkozások közé - mondta el a Magyar Nemzetnek Patyi Gergely. Az igazságügyi kapcsolatokért felelős államtitkár szerint az átminősítéssel lehetővé válna, hogy hitelt vegyenek fel, kérelmükre részesülni tudjanak az állami és az uniós támogatásokból is.
Jogszabályokkal simítják el a problémákat
Más-más formában ugyan, de a minisztérium együttműködik az igazságszolgáltatás résztvevőivel, a bíróságokkal és az ügyészségekkel, s az Országos Bírósági Hivatallal is. Az államtitkár kiemelte: a tárca vezetője már megállapodást kötött a Kúria elnökével arról, hogy a minisztérium munkatársai részt vesznek a Kúria joggyakorlat-elemző csoportjainak tevékenységében. A joggyakorlatot, a törvények érvényesülését ennél szélesebben elemzik majd, hiszen figyelemmel kísérik nemcsak a bíróság„ de az ügyészség munkáját is. A statisztikák és más információk elemzésével igyekeznek meggyőződni arról, hogy a jogszabályok betöltik-e hivatásukat, mindenben alkatinasak-e a viták rendezésére. Ahol ellentmondást tapasztalnak, ott a tárca kezdeményezni fogja a törvények módosítását.
Górcső alatt a közjegyzők és a végrehajtók
Az igazságügyi kapcsolatokért felelős államtitkár közölte: az év végéig megvizsgálják a közjegyzői,. a végrehajtói és a szakértői kamarák működését is - felügyeleti jogkörükben szeretnék előmozdítani, hogy érvényesüljön az ügyfelek tisztességes eljáráshoz való joga. A közjegyzők részben közhatalmi tevékenységet gyakorolnak: átadják a hagyatékot, s részt vesznek közokiratok elkészítésében. A szolgáltatás piaca zárt, csak annyi közjegyzői hely van, amennyit a jogszabály megenged. Mint az államtitkár elmondta: nem tervezik új körzetek létrehozását.
A minisztériumi vezető a devizaügyek kapcsán úgy fogalmazott: a közjegyzők csak közvetve vettek részt a különféle vitatott hitelszerződések létrehozásában, hiszen a szerepük az volt, hogy közokiratba foglalják a bank és az ügyfél megállapodását. Ez azt szolgálta, hogy a szerződés per nélkül végrehajtható legyen. Más kérdés, hogy a közjegyzők ilyen részvétele korábban gyakori volt, a gazdasági válság miatt ebben is visszarendeződés következett be.
Ami a végrehajtást illeti, arról Patyi Gergely azt mondta: a bírósági végrehajtók nehéz helyzetben vannak, hiszen három különböző kívánalomnak kell egyszerre megfelelniük. A végrehajtást kérők – túlzással persze - azt szeretnék, ha adósaikat eladnák rabszolgának, az adósok pedig természetesen humánus és együtt érző eljárásra számítanak. Nagyon sok az ügy, ehhez képest kis létszámú végrehajtói karnak kell elvégeznie a feladatot. Az év végéig feltáró vizsgálatot folytatnak a sokak életét befolyásoló szakterületen. Alaposabban szeretnék megismerni az utóbbi idők végrehajtási eljárásainak jellemzőit, esetleges anomáliáit. Az adósoknak és a hitelezőknek is jogos igénye, hogy a folyamat mindenben szabályszerű legyen.