5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Nyugat-Európa erős vezetői támogatják a többsebességes EU gondolatát. A hazai kormányzat hideglelést kap a tervezet intézményesülésének lehetőségétől, hiszen véget érhet a szemforgató pávatánca. Az Európai Bizottság elnöke még sajnos nem nyújtotta be a lemondását, pedig Timmermanns alelnök személyében egy határozott kormányos vehetné át végre a hányódó hajó kormányzását.

Ma találkozik Versailles-ban Angela Merkel német kancellár, Francois Hollande francia államfő, Paolo Gentiloni olasz és Mariano Rajoy spanyol miniszterelnök. Nyugat-Európa négy legerősebb politikai vezetőjének részvételével tervezett találkozó egyik kiemelt célja a többsebességes Európa beindításának megvitatása. Európa vezetői a március 25-i római EU-csúcs előtt akarják egyeztetni az EU megreformálását célzó elképzeléseiket, hogy ott – az európai integráció megszületését jelző Római Szerződés 60. évfordulóján – meghirdethessék a Brexit utáni és a Trump-korszak Európájának új tervét.

Régi-új gondolatok

Brüsszel az integráció több opcióját is köröztette a napokban, de tudni lehet, hogy Berlinből a többsebességes verziót támogatják. Vagyis akik akarnak, összeállhatnak bizonyos területeken – például a védelempolitikában – és tovább mélyíthetik az európai összefogást. Akik akarnak, építhetnek a közös uniós rendszerre, mint ahogy például a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezet vagy az euró mint közös valuta most is teszi. Akár külön is összedobhatnak pénzt azokra a célokra, ahol együttműködnek. Az EU úgy maradhatna egyben, hogy aki tovább akar lépni, megtehesse.

Az elmúlt években több olyan politikai nyilatkozat is elhangzott, amely egy többsebességes Európa létrejöttét támogatta: ilyen volt például a francia és német gazdasági miniszterek tavaly nyári közös állásfoglalása. Emmanuel Macron, vezető francia elnökjelölt múlt héten ismertette ezirányú terveit.

Az EU már most is bizonyos szempontból többsebességes, illetve többszintű és többközpontú is. Elég csak arra gondolni, hogy nem minden ország az eurózóna része, vagy nem mindenki tagja a schengeni övezetnek, de gazdasági fejlettségben és politikai kultúrában is rendkívül nagy különbségeket figyelhetünk meg. Nem alaptalan Budapest félelme, hogy a nyugat-európaiak megunták az integrálódni képtelen, korrupt és az európai értékeket nem tisztelő kelet-európaiakat, akiktől ilyen módon sikeresen meg lehetne szabadulni.

Elegük van a keletiekből?

A hazai kormányzat hideglelést kap a többsebességes Európa intézménysülésének lehetőségétől. Eddig ugyanis úgy lehetett egy civilizált szalon tagja, hogy bár százmilliárdokat kaszált strukturális felzárkóztatás címén, a nyugat-európai adófizetők pénzének egy jó része itthon kormány-közeli oligarchákhoz és strómanokhoz folyt, tovább erősítve hazánk re-feudalizációját. Ráadásul ennek a szalonnak nincsenek kidobó-emberei, így következmények nélkül viselkedhetett számos esetben szalonképtelenül. A kormányzat házi agytrösztjei most hirtelen az európai békét kezdték félteni a tervezettől.

Holott miközben Orbán az utóbbi években rendületlenül szapulta az EU-t, stratégiai kapcsolatra lépett keleti despotákkal (Erdogan, Alijev), és hitet tett az EU-ellenes Trump mellett. Politikai külön-utasságához tehát ezentúl akár zöld lámpát is kaphat Berlintől és Brüsszeltől – ez viszont a jelek szerint inkább megrémíti a miniszterelnököt, aki így a szalon plüssfoteljéből az előszoba faszékére huppanna. A többi kelet-közép-európai tagállam is ellenzi ezt a koncepciót, attól tartva, hogy a kétsebességes EU nem más, mint az unió keleti bővítésének de facto visszacsinálása. Ráadásul Varsó és Budapest, az EU két olyan tagországa, amelyet illiberális, populista kormányok irányítanak, kifejezetten az ellenük irányuló törekvést látnak a kétsebességes Európa koncepciójában.

Mikor mond már le Juncker?

Káncz Csaba

Természetesen az EU jelenlegi válsága kapcsán Brüsszel súlyos felelőssége mellett sem mehetünk el szótlanul. Mindenekelőtt Jean-Claude Junckerre, az Európai Bizottság megroggyant elnökére gondolunk, aki képtelen volt garantálni az EU külső határainak védelmét az elmúlt két évben. Ez a politikai impotencia nagyban hozzájárult a Brexithez, amelynek keretében egy olyan ország fordított hátat az EU-nak, amely eddig a nyugat-európai védelmi kiadások egynegyedéért volt felelős. Junckert a háta mögött az EU Jelcinjének nevezik, hiszen mindketten egy szétmálló integráció fölött uralkodtak – hogy az alkoholproblémáról már szót se ejtsünk.

Vezető olasz lapok szerint Juncker kész volt lemondani posztjáról az utóbbi hónapokban, annyira frusztrálják az Unió feloldhatatlannak látszó belső feszültségei. Sajnálatos módon ezt nem tette meg, pedig Jens Timmermanns EU bizottsági alelnök személyében egy határozott és kompetens kormányos vehetné át végre a hányódó hajó kormányzását.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hullámvasútra ült az ipar márciusban
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:45
Megjelent az ipari adatok második becslése.
Makro / Külgazdaság Nem hozott jó hírt a KSH, itt vannak a számok
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:30
Megjelentek az építőipar márciusi számai.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor újabb furcsa döntést hozhat
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:10
Még az év elején került szóba az egyik Kormányinfón, hogy az Egyesült Államok – és Argentína – példáját követve Magyarország is kiléphet-e az Egészségügyi Világszervezetből (WHO). Ahogy akkor Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter felvetette ennek lehetőségét, úgy most Rétvári Bence államtitkár sem cáfolta meg ennek gondolatát. A lapunk által megkérdezett egészségügyi szakértők szerint Magyarország nagy hibát követne el, ha ezt meglépné.
Makro / Külgazdaság Évek óta nem látott hír érkezett az inflációról
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 06:51
Rég láttunk hasonlót.
Makro / Külgazdaság Putyin élete függ attól, hogy mi történik Ukrajnában – véli Szalay-Berzeviczy Attila
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 14. 05:48
A volt tőzsdeelnök, egyetemi szakközgazdász a Klasszis Podcastban elmondta a véleményét arról, miért robbantotta ki Trump a vámháborút, mi lehet annak végkimenetele, mi várható az orosz-ukrán háborúban, mi történhet annak lezárása után Ukrajnával és az orosz elnökkel. De szó esett arról is, lehet-e egyszerre jóban lenni az egymással nem egy platformon lévő nagyhatalmakkal, amint azt most Magyarország teszi, s végül arról is, hogyan jöhet ki Európa a mostani nagy geopolitikai, társadalmi változásokból.
Makro / Külgazdaság Kijött a várt inflációs adat, egészen meglepő
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 16:51
Az Egyesült Államokban váratlanul több mint négyéves mélypontra lassult az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme áprilisban, havi szinten pedig a vártnál kisebb mértékben emelkedett a fogyasztói árindex.
Makro / Külgazdaság Jogi kiskapuval vágna vissza az EU a magyar vétónak
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:53
Július végén lejárnak az Oroszországgal szembeni szankciók.
Makro / Külgazdaság Évtizedek óta nem jött ilyen hír a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:33
Az amerikai költségvetés 258,4 milliárd dollár többlettel zárt áprilisban, ami 23,3 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi 209,5 milliárd dollár aktívumot. 
Makro / Külgazdaság Kitört a jókedv Németországban
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 13:13
Májusban a ZEW gazdaságkutató intézet németországi és euróövezeti gazdasági hangulatindexe egyaránt az elemzők által vártnál jobban javult.
Makro / Külgazdaság Az orosz árnyékflotta csak a kezdet volt, még veszélyesebb, ami utána jöhet
Litván Dániel | 2025. május 13. 05:59
Az orosz árnyékflotta továbbra is hatalmas mennyiségekben szállítja az orosz olajat. De úgy tűnik, valami még rosszabb is jön: a teljesen illegálisan közlekedő tartályhajók.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG