5p
Bár a brit és az uniós tárgyalók tegnap megállapodtak Brexit-ügyben, korántsem biztos, hogy a dealt a brit kormány is el fogja fogadni. A kabinet ma délután ülésezik, Theresa Maynek kőkemény csatákra kell felkészülnie. A keményvonalas toryk szerint a megállapodás veszélyezteti az Egyesült Királyság egységét, és teljes fegyverletételt jelent Brüsszel előtt.
Sorsdöntő csata előtt: Theresa May a Downing Streeten ma reggel. EPA/ANDY RAIN

Lehet, hogy mégsem rendezetlen körülmények között lép ki Nagy-Britannia az EU-ból 2019. március 29-én: hosszú hónapokig tartó patthelyzet után tegnap a brit és az uniós tárgyalók megegyeztek az EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről szóló megállapodás szövegtervezetéről.

Egyelőre szakértői szintű egyezségről van szó, amelyet még politikai szinten is jóvá kell hagyni – Londonban és Brüsszelben egyaránt.

Mi lesz az ír-északír határral?

A tárgyalások eddigi legfontosabb megoldatlan kérdése az volt, hogy miként lehet elkerülni a hosszú évek óta nem létező határellenőrzés újbóli bevezetését az Egyesült Királyság részét képező Észak-Írország és az EU-ban maradó Ír Köztársaság 499 kilométeres határszakaszán. Ez az eshetőség akkor fenyeget, ha Brüsszel és London nem jut megállapodásra a jövőbeni kereskedelmi kapcsolatokról.

Meglódult a fontA Brexit-megállapodás hírére meredeken erősödni kezdett a brit font, az euróval szemben közel hét hónapos csúcsra erősödött, majd gyengült. További részleteket itt olvashat.

A BBC szerint a szövegtervezet megoldásként azt javasolja, hogy az Egyesült Királyság ideiglenesen maradjon az EU vámuniójában. Néhány Brexit-párti politikus szerint ez azt jelenti, hogy a szigetországot továbbra is az uniós kereskedelmi szabályok fogságában tartják.

A Guardian úgy tudja, hogy a későbbiekben egy független bizottság dönt majd arról,  hogy mikor hagyják el a britek a vámuniót. A bizottság egyik fele brit, másik fele uniós delegáltakból fog állni, valamint tagja lesz a testületnek egy független képviselő is.

Arra ugyanakkor továbbra sincs válasz, hogy a vámunió elhagyását követően külön kereskedelmi szabályok vonatkoznak-e majd Észak-Írországra. A Brexit-pártiak egy része ezt továbbra is elutasítja, mivel az szerintük az Egyesült Királyság egységének megbomlását jelentené.

39 milliárdos válási költség

Többet exportálunk A KSH adatai szerint Magyarország tavaly 565 milliárd forint értékben hozott be árukat az Egyesült Királyságból, az oda irányuló exportunk pedig 1080 milliárd forintra rúgott.

A szövegtervezet emellett rögzíti, hogy milyen jogok illetik meg a külföldi állampolgárokat a Brexit után, meghatároz egy 21 hónapos átmeneti időszakot, valamint részletezi a 39 milliárd fontra rúgó "válási költségeket".

A brit kormány ma délután soron kívüli ülésen vitatja meg a tervezetet, és dönthet a következő lépésekről. A  kabinet tagjait előzetesen felkérték, hogy addigra olvassák el a szöveget.

„Ez a teljes megadás”

A kemény Brexitet pártoló toryk mindenesetre máris elkezdtek lobbizni annak érdekében, hogy dobják vissza a tervezetet. „Remélem, hogy a kormány blokkolni fogja a megállapodást” – jelentette ki Jacob Rees-Mogg parlamenti képviselő, a keményvonalas konzervatívok egyik vezére.

Boris Johnson, Theresa May kormányfő egykori külügyminisztere pedig egyenesen azt állítja, hogy a kormány a teljes megadás küszöbén áll.

"Már beleegyeztünk abba, hogy 40 milliárd fontot fizetünk a semmiért cserébe. Beleegyeztünk abba, hogy Brüsszel balfékjei legyünk: nem csak a jelenlegi szabálykönyvüket írjuk alá, hanem egy csomó jövőbeni szabályozást is, miközben nem lesz beleszólásunk a szabályozás megfogalmazásába. (...) Most pedig  azt mondtuk, hogy benn maradunk az úgynevezett vámunióban. Ez azt jelenti, hogy Brüsszel irányítja majd a kereskedelmi stratégiánkat, minimum 2022-ig, sőt – ha így megy tovább – még azt követően is sokáig.”

Boris Johnsonnak nem tetszik a deal.  EPA/WILL OLIVER

Johnson szerint ha elfogadják a mostani megállapodást, akkor a brit kormány nem köthet majd nagy értékű szabadkereskedelmi egyezményeket, valamint nem kapja vissza az ellenőrzést a vámjai, a pénze és a törvénykezése felett.

A politikus idén nyáron azért mondott le a külügyminiszteri posztról, mert szerinte a brit kormány nem érvényesítette eléggé az érdekeit Brüsszellel szemben.

Bukik a May-kormány?

Ellenzi a megállapodást a kormányt kívülről támogató északír Demokratikus Unionista Párt (DUP), a Munkáspárt és a Liberális Demokrata Párt is. Ez azért különösen rossz hír Theresa Maynek, mert kisebbségi kormánya az északír párt támogatására szorul. A DUP továbbra is attól tart, hogy az egyezség végső soron az Egyesült Királyság felbomlását eredményezné.

A Daily Telegraph szerint a kabinet több tagját is nyomás alá helyezték a keményvonalas konzervatívok, és lemondásukat követelik a megállapodás miatt. Ez kormányválsághoz vezethet, és akár Theresa May bukását is eredményezheti.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ha Magyarország kilép az EU-ból és a NATO-ból, Ukrajna szívesen lép a helyére
Privátbankár.hu | 2025. január 8. 15:58
Ukrajna szerint a magyar kormány saját polgárainak üzen, amikor Ukrajnát ostorozza – egyébként pedig már rég leválhatott volna az orosz gázról, ha aggódik az energiabiztonság miatt. Ők az EU-t választanák a Független Államok Közössége helyett, úgyhogy ha mi mennénk, akkor csak szóljunk.
Makro / Külgazdaság Rogán-botrány: „Ez katasztrófahelyzet” – mondja a szakértő, és egyáltalán nem biztos, hogy Trumpék leszedik a listáról a minisztert
Litván Dániel | 2025. január 8. 15:09
„Szudáni tömeggyilkosokkal” került egy polcra Rogán Antal Yaro Patrice szerint, aki példátlanul súlyos, egyben nagyon szerencsétlen lépésnek tartja Biden döntését. Ha viszont a magyar kormányban biztosak abban, hogy Trump gyorsan leszedi a szankciós listáról a magyar minisztert, akkor keserű csalódás is várhat rájuk.
Makro / Külgazdaság Hát semmi sem elég? Megint drágul a benzin
Privátbankár.hu | 2025. január 8. 13:46
Adóemelés, forintgyengülés, olajáremelkedés – minden a magyar autósok ellen dolgozik.
Makro / Külgazdaság Ezt tette a fogyasztóknak a karácsonyfa alá Ausztria
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 16:05
A fogyasztói árak éves növekedési üteme 2,0 százalék volt decemberben, magasabb, mint az 1,9 százalékos novemberi növekedés.
Makro / Külgazdaság Joe Biden elnöksége végére trumposabban viselkedik Donald Trumpnál
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 11:39
A leköszönő Biden-adminisztráció utolsó intézkedései között bevitt két durva ütést néhány kínai óriásvállalatnak, elvéve a keménykedés lehetőségét Kínával szemben Donald Trumptól.
Makro / Külgazdaság Vezércserére készül a kormány az ÁKK-nál?
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 11:19
Kurali Zoltánt várhatóan Hoffmann Mihály váltja az ÁKK élén. 
Makro / Külgazdaság Már most óriási bajt okozott a gyengülő forint
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 10:12
Az egy évvel korábbiakat 7,9, az előző havit 4,3 százalékkal múlták felül az ipari termelői árak tavaly novemberben.
Makro / Külgazdaság Trump újabb lázálomszerű ötlettel állt elő
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 09:03
Trump reakciója a kanadai miniszterelnök lemondására: Kanada legyen az Egyesült Államok része. 
Makro / Külgazdaság Dugódíj: akár 3600 forintba kerülhet egy belvárosi út New Yorkban
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 08:28
New Yorkban dugódíjat kell fizetni az autósoknak mostantól. 
Makro / Külgazdaság Rogyadoznak az oszlopok: Putyin arcára fagyhat a mosoly
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 07:17
Az orosz gazdaság három pillérre épült az Ukrajna elleni 2022 februári invázió megindulása után, amelyek az elmúlt két évben megtartották, ám úgy tűnik, 2025-ben más lesz a forgatókönyv egy friss elemzés szerint. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG