A német, a francia, a holland, az olasz, a luxemburgi és a belga külügyminiszter sétál a kertben. Ez nem egy vicc kezdete, hanem a június 25-i szűkkörű Brexit-válságtanácskozás beszámolója. Fotó: EPA / Kay Nietfeld |
Nincs visszaút a briteknek?
Németország szeretne mielőbb tisztában lenni az Európai Unióból való brit kilépés további menetrendjével - szögezte le hétfőn Berlinben a német kormányszóvivő.
"A szövetségi kormány nem akar függő játszmát" - hangsúlyozta sajtótájékoztatóján Steffen Seibert, hozzátéve, hogy ez Európában senkinek nem állhat érdekében. Mint mondta, a britek múlt héten az unió elhagyására, a Brexitre szavaztak, és a közösségnek most ezzel a döntéssel kell foglalkoznia. A kormányszóvivő ezzel gyakorlatilag kizárta annak lehetőségét, hogy ez a döntés visszafordítható lenne.
A szóvivő szerint az unióban maradó 27 tagországnak közös és egységes álláspontot kell képviselni a Brexittel kapcsolatban, hogy ne erősödhessenek meg a közösséget széthúzó erők. Seibert szerint a kilépési folyamatnak nyugodtan és megfontoltan kell lejátszódnia, de azt nem szabad a végtelenségig húzni. A német kormányszóvivő ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy ez a procedúra csak akkor kezdődik meg, ha az Egyesült Királyság aktiválja a Lisszaboni Szerződésnek a tagországok kilépését szabályozó 50. cikkelyét, és bejelenti távozási szándékát.
Seibert elutasította annak lehetőségét, hogy a lépést megelőzően informális tárgyalások legyenek Nagy-Britanniával. Hozzátette: Berlin ugyanakkor megérti, hogy Londonnak még bizonyos idő kell ahhoz, hogy hivatalosan is kommunikálja Brüsszel felé távozási szándékát.
Merkel: meg kell akadályozni, hogy mások is kövessék őket
Angela Merkel német kancellár az általa vezetett CDU szövetségi elnökségének egyik telefonkonferenciáján elmondta: a nemzetközi pénzpiacok attól tartanak, hogy az unió a britek döntése nyomán többé nem kormányozható. A kancellár szükségesnek nevezte annak megakadályozását, hogy más országok is a brit példát kövessék.
Kiszivárgott egy dokumentum
Korábban „Schäuble titkos terve a Brexitre” címmel írt a Handelsblatt, állítása szerint hozzájutva egy dokumentumhoz. Eszerint Németország társulási szerződést kötne Nagy-Britanniával, de nem engedne túl sok mindenben a briteknek, hogy ne támadjon kedvük másoknak is követni őket. Például Magyarországnak.