Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök. MTI Fotó: Kovács Tamás |
A német sajtó kiemelten foglalkozik a török puccskísérlettel, nem csoda, hiszen nemcsak a menekültválságban van nagy szerepe az országnak, de 1,5 millióra teszik a Németországban élő, török származású lakosok számát is. (Közel felük már Németországban született.) A Die Zeit „Az érinthetetlenek vége” címmel írt vezető cikket, amelyben azt írják, hogy a török hadsereg elveszítette a harcot a kormányzó AKP párt ellen, és Erdogan most az utolsó kritikusait is el fogja távolítani.
Maga Recep Tayyip Erdogan elnök szerint is isten ajándéka volt ez a puccs. Miniszterelnökével együtt a hadsereg megtisztítását jelentették be. A lap szerint már vagy tíz éve folyik a hatalmi harc az egykor igen hatalmas hadsereg és az AKP párt között, amelyet most a katonák elveszítettek. A győztes Erdogan , aki erősebb, mint valaha volt, kiiktatta az utolsó komoly ellenfelét is.
Korábban is volt tisztogatás
A katonaság eddig érinthetetlennek látszott, komoly privilégiumokat élvezett, és nagy gazdasági hatalma is volt. A hadseregnek autógyártókban, bankokban van részesedése, a török ipar legnagyobb befektetője. A hadsereg vezére az ország egyik legerősebb embere volt, ha nem a legerősebb. Négyszer is magukhoz ragadták a hatalmat katonai puccsal, utoljára 1997-ben.
Kritikusai szerint Erdogan csak arra használta fel Törökország jelentkezését az EU-ba, hogy ennek ürügyével a katonaságban egyre több pozíciót az AKP embereivel töltsön fel. A 2010-es évben alkotmánymódosítással nyirbálta meg a hadsereg privilégiumait. Miután a polgári bíróságokon is lehetővé vált a katonák elleni eljárás, a 2013-as évben terrorizmus és puccskísérlet vádjával 275 katonát ítéltek életfogytiglani büntetésre.
Megrendezte magának?
A most hétvégi puccskísérlet után állítólag mintegy 6000 bírót és katonát tartóztattak le, és vita kezdődött a halálbüntetés újbóli bevezetéséről. Sokan azt találgatják, hogy megrendezhette-e maga Erdoğan az egészet, annyira megfelel az érdekeinek.
Szintén a Die Zeit szerint két puccsista harci repülő kísérte Erdogan repülőgépét péntek este, rejtély, hogy miért nem lőtték le. (Erdogan a Mamaris nevű nyaralóhelyről tért vissza Isztambulba.) Az elnök szállodáját csak az után ostromolták meg, hogy Erdogan távozott onnét.
6000 után még 9000?
Ma reggeli hírek szerint a Belügyminisztérium Törökországban 8777 alkalmazottat bocsát el. Ez vélhetően a korábban emlegetett 6000 főn felül van, ugyanis ebből 7899 rendőr, a többi pedig csendőr és a parti őrség alkalmazottja. A Die Zeit szerint az EU azt gyanítja, hogy a listákat már a puccs előtt előkészítették, és csak a megfelelő alkalomra vártak.
A Der Spiegel is kiemeli, hogy a tisztogatások a török államszervezetben nyilván már régóta meg voltak tervezve, a listák össze voltak állítva. A német parlament, a Bundestag elnöke, a CDU-s Norbert Lammert szerint a török igazságszolgáltatás politikai átalakítása és a halálbüntetés újbóli bevezetése Törökország EU-felvételi esélyeinek a végét jelenti majd.
Földrajzilag szerencsés Törökország helyzete, de ma nem vennék fel a NATO-ba és az EU-felvételéről sem kezdeményezne senki komolyan tárgyalásokat - írja a Süddeutsche Zeitung. A lap megkérdőjelezi még azt is, hogy Törökország szövetségesi szerepe megmaradhat-e.