4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Idén egyelőre nehéz felmérni, hogy merre fognak mozdulni a zöldség- és gyümölcsárak, a tavalyi jelentősebb, inflációt meghaladó drágulás után. Több tényező is van, ami az áremelkedés irányába mutat, így például a dráguló munkaerőköltség vagy az extrém időjárás, de végeredményben a kereslet és a kínálat fog dönteni, mondta el lapunknak Ledó Ferenc, a Fruitveb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet elnöke.
MTI Fotó: Kollányi Péter

Tavaly a KSH adatai szerint az inflációt jócskán meghaladó mértékben (8,3 százalék) drágultak az idényjellegű zöldségek és gyümölcsök. Igaz, vannak az áremelkedés irányába mutató tényezők, de Ledó Ferenc szerint az árakat a piaci kereslet mellett a kínálat határozza meg. Utóbbi a hazai termelés mellett az import tényezők függvénye is.

Múlt évben egyébként a györkérzöldségek (sárgarépa, petrezselyem) és a burgonya drágult jelentősen az év elején, ami aztán az egész éves áralakulásra rányomta a bélyegét. Idén év elején ezek a tárolt zöldségfélék lényegesen olcsóbbak. Fordított a szakember szerint a helyzet az almánál, a legnépszerűbb gyümölcsünket a 2018-19-es időszakban alacsonyabb áron lehetett megvenni, mint a mostani télen.

A munkaerő kulcskérdés a mezőgazdaságban is

A Fruitveb elnöke szerint a zöldség- és gyümölcstermelők számára az egyik legnagyobb kihívást a munkaerőköltség növekedése jelenti.

Mint azt elmondta, a hajtatásban termelt zöldségek (ilyenek például a paradicsom, a paprika vagy a kígyóuborka) esetében a termelők költségének a 40-60 százalékát teszik ki a bérek. Ezek pedig az elmúlt években meredeken emelkedtek, 2015 óta megduplázódtak. A szakember szerint ezt a legjobban a nagyobb agrárvállalkozások tudják kezelni, amelyek képesek folyamatos fejlesztésre, a hatékonyabb termelés révén pedig kompenzálható a magasabb munkaerőköltség.

A legnehezebb helyzetben azok a kis és közepes vállalkozások vannak, amelyek nem állandó gárdával dolgoznak, hanem idénymunkásokat alkalmaznának. A növekvő béreken túl óriási problémát jelent, hogy gyakorlatilag nincsenek szezonális munkára fogható emberek. Emiatt sok termelő számolja fel a vállalkozását.

Ledó Ferenc szerint ugyanakkor bár koncentrálódik a termelés, a hazánkban termelt mennyiség összességében nem csökken, mert a nagyobb cégek hatékonyabban és magasabb volument előállítva képesek pótolni a megszűnő gazdaságok miatt kieső termést.

Az extrém időjárásra is figyelnek a gazdák

Lapunk is beszámolt arról, hogy január végén a Spanyolországban pusztító vihar miatt 1500-2000 hektárnyi fólia sérült meg. Mint Ledó Ferenc elmondta, ez a hazai hasonló termőterülethez képest soknak tűnik (itthon nagyságrendileg 3 ezer hektáron gazdálkodnak üvegházakban és fóliasátrakban), ám ez a teljes, 46 ezer hektáros spanyol területnek csak egy kisebb része. A szakember szerint ha nem lesznek további károk, akkor a kieső termést más országokból, így Marokkóból, Jordániából vagy Törökországból fogják tudni pótolni. Így egyelőre ennek árfelhajtó hatásával nem számolnak.

Az import termékeknél ugyanakkor biztosan növeli az árakat a szállítási költségek emelkedése, amelyek az egy évvel korábbiakhoz képest 15-20 százalékkal nőttek. Ezek mellett a forint gyengülése is drágítja az importált zöldségek árát. Kérdés persze, hogy ezekből mennyit tudnak majd a kereskedők a fogyasztókra tovább terhelni. A magas árakra hatással van a 27 százalékos áfa is.

A hazai termelők is kiemelten figyelnek a nem éppen szokványos időjárási viszonyokra. A gyümölcstermelők most azért aggódnak, hogy az átlagosnál melegebb idő miatt a fák vegetációja hamarabb indul (előbb fog virágozni). Emiatt viszont az átlagosnak mondható márciusi lehűlés és fagyok komoly károkat okozhatnak, főleg a csonthéjas gyümölcsöknél.

A zöldségtermelők feje a viharkárok miatt fájhat, a múlt héten tapasztalt szélvihar sok helyen okozott sérülést a fóliasátrakban. Ugyanakkor ezek a piaci árakra vélhetőleg nem fognak hatni, mert bár a termelőknek anyagi kárt jelent a leszaggatott fólia, de a termésben nem keletkezett komoly kár, mert a nagyobb részt kitevő fűtetlen fóliákba még nem kerültek ki a növények.

A helyzet azonban korántsem optimális, az év elején ugyanis a fényviszonyok kedvezőtlenül alakultak, ami visszavetette a növények fejlődését a kiültetett, fűtött üvegházakban és fóliasátrakban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG