A birodalom visszavág
Amikor Törökország lelőtte az orosz katonai repülőt, megnéztük, milyen lehetőségei vannak a sértett félnek a megfelelő válaszadásra. Minden gazdasági és turisztikai kellemetlenkedésen túl Oroszországnak volt egy olyan ütőkártyája, amivel Törökországot igen érzékeny pontján érhette. Nos, ezt az ütőkártyát most kijátszotta. Kijelentette, hogy támogatja a szíriai kurdok által létrehozott szövetséget, amely Szíria északi, jórészt kurdok lakta területeinek nagy részét máris ellenőrzése alatt tartja.
Ez az, amitől a törökök a legjobban féltek. A kurdok legnagyobb csoportja ugyanis Törökországban él, miután a kurdok lakta területeket az 1. világháborút lezáró békében négy ország, Irán, Törökország, Irak és Szíria között osztották el, meglehetősen igazságtalan módon. A négy országból kettő, Irak és Szíria eleve természetellenes államalakulat volt, és most mind a kettő szét is esett, hosszú évek óta bizonytalanság, polgárháború, és az Iszlám Állam uralma jellemzi őket.
Már két barát van
Az amerikaik által megdöntött Szaddam után maradt űrben Irak működésképtelen lett, viszont a kurdok a saját területükön nagyon is jól működő államot hoztak létre, a nagyhatalmak látták, hogy még velük a legkönnyebb dűlőre jutni. Nos, ez most megismétlődött Szíriában is.
Az orosz bombázások megváltoztatták az erőviszonyokat, Aszad visszaszerezte a sííta területek nagy részét (tovább mintha nem is annyira akarna már menni, tudja, hogy ott nem látják szívesen), ugyanakkor egy másik erő, a kurdok néhány másik ellenzéki erőkvel szövetkezve az ország északi részét szabadították fel. És most az oroszok őket is támogatják, így már két szövetségesük van a helyi erők között.
Török rémálom
Törökország ezt azért találja ijesztőnek, mert így kurdok lakta területeinek határai mentén igen hosszan alakul ki egy vagy két kurd állam. Ez nyilván hatást gyakorolhat a törökországi kurdokra is, akik felszabadult testvéreik példáját követve maguk is vágyhatnak a függetlenségre. Ugyanakkor Törökország egy stabil, erős állam, amely vigyáz területi egységére, nem enged semmilyen szeparatista törekvést.
A kurdok által lakott területek
Ez érthető is, hisz általában az országok nem szokták engedni területük csorbítását. Törökország abból indul ki, hogy bármit tesz, úgyis ott van mögötte Amerika és az egész Nato, úgyis mindenben támogatják. Már az orosz gép lelövésekor is látszott, hogy ez nem egészen így van, most pedig, amikor Törökország akár fegyveresen is fellépne a szíriai kurdok ellen, pláne nem. A kurdoknak ugyanis nemcsak az oroszok a szövetségeseik, hanem Amerika is.
Végre egy stabil nép
Nem véletlenül. Az amerikaiknak nagy csalódás, hogy nem sikerült sem Afganisztánban, sem Irakban tartós rendezést elérni. Alig várták már, hogy találjanak egy olyan csoportot, amelyikkel szót lehet érteni, és amely alkalmas saját maga igazgatására. Nos, ezt a népet a kurdokban meg is találták, így számukra aranyat érnek a kurdok, a jövőbeni stabilitás egyik sarkpontját jelentik.
Ha nagy nehezen kialakul majd valamiféle béke, az már most látszik, hogy a kurdok helyzetében felemás megoldás fog születni. Az iraki és szíriai kurdok nagyjából függetlenek lesznek (akár egy laza államszövetségen belül is), a törökországiak esetében viszont szó sem lehet erről. Ezt a helyzetet pedig csak úgy lehet fenntartani, ha a törökök nem piszkálják a határaikon kívüli kurd államokat, cserébe a nemzetközi közösség garantálja Törökország területi sérthetetlenségét.