A prognosztizáltnál is nagyobb mértékben, 28,1 százalékkal csökkent a japán gazdaság teljesítménye az idei második negyedévben 2019 hasonló időszakához képest, közölte a japán kormány kedden. Az előzetes becslés „csupán” 27,8 százalékos mínuszt jelzett előre.
Minimum 40 éve nem volt ilyen
Ez a legnagyobb csökkenés a vonatkozó statisztikák kezdete, 1980 óta. Negyedéves szinten is jelentős, 7,9 százalékos visszaesést regisztráltak. A távol-keleti ország gazdasága már az előző két negyedévben is zsugorodott, azaz mostanra recesszióba csúszott.
A ma közölt negatív eredmény elsősorban a koronavírus ellenes korlátozások okozta zuhanó keresletre vezethető vissza. A háztartások kiadásai júliusban például 7,6 százalékkal csökkentek, a bérek pedig ötödször csökkentek sorozatban.
A Financial Times szerint
a japán gazdaság nagyobb kárt szenvedett el, mint például Dél-Korea és Tajvan, amelyek nagyrészt el tudták kerülni a nagy üzletbezárásokat, ugyanakkor eddig jobban átvészelte a válságot az európai országoknál.
A súlyos gazdasági nehézségek politikai bizonytalansággal is társulnak: augusztus végén ugyanis egészségügyi okokra hivatkozva bejelentette lemondását Abe Sinzó, az ország 2012 óta hivatalban lévő kormányfője.
Utódja eddigi jobbkeze, Szuga Joside kormányszóvivő lehet. (Háttéranyagunk: feszült egyensúlyozás Washington, Moszkva és Peking háromszögében.)
Kevesebb az áldozat, mint Európában
Japánban, ahol 127 millióan élnek, eddig összesen 72 ezer fertőzöttet regisztráltak, és 1377-en vesztették életüket a járvánnyal összefüggésben.
A távol-keleti ország koronavírusos halálozási mutatója relatív alacsony a nagy európai országokéhoz képest.
Nagy-Britanniában csaknem 42 ezren, Olaszországban 35,5 ezren, Franciaországban csaknem 31 ezren, Spanyolországban 29,5 ezren, Németországban több mint 9300-an hunytak el.
A fertőzésszámok csökkenése miatt a kormány tovább lazítana a korlátozásokon, és már 5000 fő feletti sport-, zenei- és egyéb rendezvények engedélyezését is fontolgatja szeptember közepétől, értesült a Japan Times.
Ami a globális vírushelyzetet illeti, a legtöbb áldozatot az Egyesült Államokban (189 ezer), Brazíliában (127 ezer), Indiában (73 ezer) és Mexikóban (68 ezer) jegyezték fel.
Világszerte eddig több mint 27 millió fertőzöttet diagnosztizáltak. Csaknem 900 ezren vesztették életüket, több mint 18 millióan meggyógyultak.