4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A távol-keleti országban számos kórház telített, nem fogad koronavírus-gyanús betegeket, akiket a sürgősségi centrumok kénytelenek ellátni. Emiatt nincs elég kapacitás az egyéb súlyos esetekre, ami emberéletekbe kerülhet.

Egyre nehezebb helyzetbe sodorja az amúgy jó hírű japán egészségügyet, azon belül is főleg a sürgősségi ellátást a koronavírus-járvány terjedése.

Ingázók egy tokiói vasútállomáson 2020. április 17-én. EPA/KIMIMASA MAYAMA
Ingázók egy tokiói vasútállomáson 2020. április 17-én. EPA/KIMIMASA MAYAMA

A Japan Times szerint a helyi kórházak egyre többször utasítanak vissza ellátásra szoruló betegeket.

Bolyongó mentők

A közelmúltban például nyolcvan kórház zárkózott el egy lázas, légzési nehézségekkel küzdő férfi fogadásától. A mentőnek négy órát kellett bolyongania Tokió belvárosában, amíg talált egy olyan klinikát, amely ellátta a beteget. Egy másik, szintén lázas férfit szállító rohammentőnek pedig több mint 40 kórházat kellett megkeresnie ahhoz, hogy szabad helyet találjon.

Helyi egészségügyi szervezetek szerint sok sürgősségi osztály olyan páciensek ellátását is megtagadja, akik stroke-ot vagy szívrohamot kaptak, illetve súlyos sérülést szenvedtek. 

A kórházak azért túlzsúfoltak, mert az enyhe tüneteket mutató koronavírus-fertőzötteket is kórházba viszik. Nincs elég ágy, valamint hiány van egészségügyi dolgozókból és védőfelszerelésekből is.

Mivel a kórházak számos esetben nem fogadják a betegeket, fokozott nyomás nehezedik a sürgősségi ellátásra specializálódott központokra.

Nem tudunk többé normális sürgősségi ellátást végezni

- jelentette ki Takeshi Shimazu, az Oszakai Egyetem orvosa a japán lapnak.

A sürgősségi ellátás összeomlik

- állítják ezzel egybehangzóan az erre specializálódott szolgáltatók érdekvédelmi szervezetei közös közleményükben. Szerintük ez a teljes egészségügyi ellátás összeomlását vetíti előre.

Ami a konkrét számokat illeti, márciusban 931 esetben fordult elő, hogy a mentők több mint öt kórháztól kaptak elutasítást, vagy minimum húsz percig kellett bolyonganiuk, amíg találtak egy szabad kórházat – tavaly márciusban „mindössze” 700 ilyen eset fordult elő.

Áprilisban pedig tovább romlott a helyzet: a hónap első 11 napjában 830 ilyen esetet regisztráltak. Hivatalos közlések szerint ennek hátterében nagyrészt az áll, hogy a koronavírus-gyanús betegeket izolálni kell a teszteredmények megérkezéséig.

Tovább nehezíti a helyzetet, hogy számos kórház sürgősségi osztályán kevés a férőhely.

Míg az Egyesült Államokban 35, Németországban 30, Olaszországban pedig 12 ilyen ágy jut 100 ezer lakosra, Japánban mindössze öt.

A fertőzöttek növekvő száma miatt a japán Egészségügyi Minisztérium lazított a szabályozáson: a kórházak már szállodákban is elhelyezhetik az enyhe állapotú koronavírusos betegeket, hogy legyen hely a súlyosabb eseteknek.

Az Asahi Shimbun japán napilap szintén arra hívta fel a figyelmet, hogy a lázas vagy köhögő betegeket szállító mentőket egyre kevésbé fogadják a csaknem telített kórházak.

Őket a sürgősségi centrumok kénytelenek ellátni, amelyeknek így nincs elég kapacitásuk a többi, sürgős eset gyors kezelésére – például azokra a betegekre, akik stroke-ot vagy szívrohamot kaptak.

Ez pedig életekbe kerülhet, figyelmeztetnek szakértők.

Vészhelyzetet hirdettek

Japán egy ideig sikeresen szorította vissza a koronavírus-járványt, március végén azonban Tokióban ismét növekedni kezdett a fertőzöttek száma. A kormány múlt héten vészhelyzetet hirdetett az egész országban, otthonmaradásra kérte az embereket, ugyanakkor nem vezetett be szankciókat. 

Sajtójelentések szerint az elővárosi vonatok továbbra is zsúfoltak, mivel sokan bejárnak dolgozni, a tokiói bárok egy része pedig továbbra is nyitva tart.

A 126 millió lakosú országban eddig 12 ezer fertőzöttet diagnosztizáltak, és 236-an hunytak el a koronavírussal összefüggésben.

Ezek a számok kifejezetten alacsonyak nemzetközi összehasonlításban, például Olaszországhoz, Spanyolországhoz, Nagy-Britanniához, Kínához vagy az Egyesült Államokhoz képest.

Szakértők ugyanakkor attól félnek, hogy a járvány berobbanása megoldhatatlan feladat elé állítaná a már most is „túlfeszített” kórházakat.  

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG