4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A távol-keleti országban számos kórház telített, nem fogad koronavírus-gyanús betegeket, akiket a sürgősségi centrumok kénytelenek ellátni. Emiatt nincs elég kapacitás az egyéb súlyos esetekre, ami emberéletekbe kerülhet.

Egyre nehezebb helyzetbe sodorja az amúgy jó hírű japán egészségügyet, azon belül is főleg a sürgősségi ellátást a koronavírus-járvány terjedése.

Ingázók egy tokiói vasútállomáson 2020. április 17-én. EPA/KIMIMASA MAYAMA
Ingázók egy tokiói vasútállomáson 2020. április 17-én. EPA/KIMIMASA MAYAMA

A Japan Times szerint a helyi kórházak egyre többször utasítanak vissza ellátásra szoruló betegeket.

Bolyongó mentők

A közelmúltban például nyolcvan kórház zárkózott el egy lázas, légzési nehézségekkel küzdő férfi fogadásától. A mentőnek négy órát kellett bolyongania Tokió belvárosában, amíg talált egy olyan klinikát, amely ellátta a beteget. Egy másik, szintén lázas férfit szállító rohammentőnek pedig több mint 40 kórházat kellett megkeresnie ahhoz, hogy szabad helyet találjon.

Helyi egészségügyi szervezetek szerint sok sürgősségi osztály olyan páciensek ellátását is megtagadja, akik stroke-ot vagy szívrohamot kaptak, illetve súlyos sérülést szenvedtek. 

A kórházak azért túlzsúfoltak, mert az enyhe tüneteket mutató koronavírus-fertőzötteket is kórházba viszik. Nincs elég ágy, valamint hiány van egészségügyi dolgozókból és védőfelszerelésekből is.

Mivel a kórházak számos esetben nem fogadják a betegeket, fokozott nyomás nehezedik a sürgősségi ellátásra specializálódott központokra.

Nem tudunk többé normális sürgősségi ellátást végezni

- jelentette ki Takeshi Shimazu, az Oszakai Egyetem orvosa a japán lapnak.

A sürgősségi ellátás összeomlik

- állítják ezzel egybehangzóan az erre specializálódott szolgáltatók érdekvédelmi szervezetei közös közleményükben. Szerintük ez a teljes egészségügyi ellátás összeomlását vetíti előre.

Ami a konkrét számokat illeti, márciusban 931 esetben fordult elő, hogy a mentők több mint öt kórháztól kaptak elutasítást, vagy minimum húsz percig kellett bolyonganiuk, amíg találtak egy szabad kórházat – tavaly márciusban „mindössze” 700 ilyen eset fordult elő.

Áprilisban pedig tovább romlott a helyzet: a hónap első 11 napjában 830 ilyen esetet regisztráltak. Hivatalos közlések szerint ennek hátterében nagyrészt az áll, hogy a koronavírus-gyanús betegeket izolálni kell a teszteredmények megérkezéséig.

Tovább nehezíti a helyzetet, hogy számos kórház sürgősségi osztályán kevés a férőhely.

Míg az Egyesült Államokban 35, Németországban 30, Olaszországban pedig 12 ilyen ágy jut 100 ezer lakosra, Japánban mindössze öt.

A fertőzöttek növekvő száma miatt a japán Egészségügyi Minisztérium lazított a szabályozáson: a kórházak már szállodákban is elhelyezhetik az enyhe állapotú koronavírusos betegeket, hogy legyen hely a súlyosabb eseteknek.

Az Asahi Shimbun japán napilap szintén arra hívta fel a figyelmet, hogy a lázas vagy köhögő betegeket szállító mentőket egyre kevésbé fogadják a csaknem telített kórházak.

Őket a sürgősségi centrumok kénytelenek ellátni, amelyeknek így nincs elég kapacitásuk a többi, sürgős eset gyors kezelésére – például azokra a betegekre, akik stroke-ot vagy szívrohamot kaptak.

Ez pedig életekbe kerülhet, figyelmeztetnek szakértők.

Vészhelyzetet hirdettek

Japán egy ideig sikeresen szorította vissza a koronavírus-járványt, március végén azonban Tokióban ismét növekedni kezdett a fertőzöttek száma. A kormány múlt héten vészhelyzetet hirdetett az egész országban, otthonmaradásra kérte az embereket, ugyanakkor nem vezetett be szankciókat. 

Sajtójelentések szerint az elővárosi vonatok továbbra is zsúfoltak, mivel sokan bejárnak dolgozni, a tokiói bárok egy része pedig továbbra is nyitva tart.

A 126 millió lakosú országban eddig 12 ezer fertőzöttet diagnosztizáltak, és 236-an hunytak el a koronavírussal összefüggésben.

Ezek a számok kifejezetten alacsonyak nemzetközi összehasonlításban, például Olaszországhoz, Spanyolországhoz, Nagy-Britanniához, Kínához vagy az Egyesült Államokhoz képest.

Szakértők ugyanakkor attól félnek, hogy a járvány berobbanása megoldhatatlan feladat elé állítaná a már most is „túlfeszített” kórházakat.  

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
Makro / Külgazdaság Nem lehet őszinte Orbán Viktor mosolya
Csabai Károly | 2024. november 19. 05:43
Az hagyján, hogy a kormányzati (siker)propagandában nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként emlegetett infláció októberben újra „kidugta a fejét”, s magasabb lett az előző havinál. Az igazi bosszúságot azonban az okozhatja a Karmelitában, hogy bár egy sor európai ország fogyasztóiár-indexe még a magyarnál is jobban emelkedett egy hónap alatt, s a Privátbankár Európai Inflációs Körkép kétéves történetében csak egyszer rontottak ennyien, még az sem volt elég ahhoz, hogy akár egyetlen helyet is előrelépjünk a ranglistán. Így viszont sovány vigasz, hogy a jegybanki alapkamatok és a reálkamatok összevetésében maradtunk az élmezőnyben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG