4p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A távol-keleti országban számos kórház telített, nem fogad koronavírus-gyanús betegeket, akiket a sürgősségi centrumok kénytelenek ellátni. Emiatt nincs elég kapacitás az egyéb súlyos esetekre, ami emberéletekbe kerülhet.

Egyre nehezebb helyzetbe sodorja az amúgy jó hírű japán egészségügyet, azon belül is főleg a sürgősségi ellátást a koronavírus-járvány terjedése.

Ingázók egy tokiói vasútállomáson 2020. április 17-én. EPA/KIMIMASA MAYAMA
Ingázók egy tokiói vasútállomáson 2020. április 17-én. EPA/KIMIMASA MAYAMA

A Japan Times szerint a helyi kórházak egyre többször utasítanak vissza ellátásra szoruló betegeket.

Bolyongó mentők

A közelmúltban például nyolcvan kórház zárkózott el egy lázas, légzési nehézségekkel küzdő férfi fogadásától. A mentőnek négy órát kellett bolyongania Tokió belvárosában, amíg talált egy olyan klinikát, amely ellátta a beteget. Egy másik, szintén lázas férfit szállító rohammentőnek pedig több mint 40 kórházat kellett megkeresnie ahhoz, hogy szabad helyet találjon.

Helyi egészségügyi szervezetek szerint sok sürgősségi osztály olyan páciensek ellátását is megtagadja, akik stroke-ot vagy szívrohamot kaptak, illetve súlyos sérülést szenvedtek. 

A kórházak azért túlzsúfoltak, mert az enyhe tüneteket mutató koronavírus-fertőzötteket is kórházba viszik. Nincs elég ágy, valamint hiány van egészségügyi dolgozókból és védőfelszerelésekből is.

Mivel a kórházak számos esetben nem fogadják a betegeket, fokozott nyomás nehezedik a sürgősségi ellátásra specializálódott központokra.

Nem tudunk többé normális sürgősségi ellátást végezni

- jelentette ki Takeshi Shimazu, az Oszakai Egyetem orvosa a japán lapnak.

A sürgősségi ellátás összeomlik

- állítják ezzel egybehangzóan az erre specializálódott szolgáltatók érdekvédelmi szervezetei közös közleményükben. Szerintük ez a teljes egészségügyi ellátás összeomlását vetíti előre.

Ami a konkrét számokat illeti, márciusban 931 esetben fordult elő, hogy a mentők több mint öt kórháztól kaptak elutasítást, vagy minimum húsz percig kellett bolyonganiuk, amíg találtak egy szabad kórházat – tavaly márciusban „mindössze” 700 ilyen eset fordult elő.

Áprilisban pedig tovább romlott a helyzet: a hónap első 11 napjában 830 ilyen esetet regisztráltak. Hivatalos közlések szerint ennek hátterében nagyrészt az áll, hogy a koronavírus-gyanús betegeket izolálni kell a teszteredmények megérkezéséig.

Tovább nehezíti a helyzetet, hogy számos kórház sürgősségi osztályán kevés a férőhely.

Míg az Egyesült Államokban 35, Németországban 30, Olaszországban pedig 12 ilyen ágy jut 100 ezer lakosra, Japánban mindössze öt.

A fertőzöttek növekvő száma miatt a japán Egészségügyi Minisztérium lazított a szabályozáson: a kórházak már szállodákban is elhelyezhetik az enyhe állapotú koronavírusos betegeket, hogy legyen hely a súlyosabb eseteknek.

Az Asahi Shimbun japán napilap szintén arra hívta fel a figyelmet, hogy a lázas vagy köhögő betegeket szállító mentőket egyre kevésbé fogadják a csaknem telített kórházak.

Őket a sürgősségi centrumok kénytelenek ellátni, amelyeknek így nincs elég kapacitásuk a többi, sürgős eset gyors kezelésére – például azokra a betegekre, akik stroke-ot vagy szívrohamot kaptak.

Ez pedig életekbe kerülhet, figyelmeztetnek szakértők.

Vészhelyzetet hirdettek

Japán egy ideig sikeresen szorította vissza a koronavírus-járványt, március végén azonban Tokióban ismét növekedni kezdett a fertőzöttek száma. A kormány múlt héten vészhelyzetet hirdetett az egész országban, otthonmaradásra kérte az embereket, ugyanakkor nem vezetett be szankciókat. 

Sajtójelentések szerint az elővárosi vonatok továbbra is zsúfoltak, mivel sokan bejárnak dolgozni, a tokiói bárok egy része pedig továbbra is nyitva tart.

A 126 millió lakosú országban eddig 12 ezer fertőzöttet diagnosztizáltak, és 236-an hunytak el a koronavírussal összefüggésben.

Ezek a számok kifejezetten alacsonyak nemzetközi összehasonlításban, például Olaszországhoz, Spanyolországhoz, Nagy-Britanniához, Kínához vagy az Egyesült Államokhoz képest.

Szakértők ugyanakkor attól félnek, hogy a járvány berobbanása megoldhatatlan feladat elé állítaná a már most is „túlfeszített” kórházakat.  

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Magyarországot is elérheti a kenyérpirítós Trump-csapás
Buksza blog | 2024. november 5. 12:44
Ha komolyan lehetn venni Donald Trump vámemelési ígéretét, amivel az elnökválasztás előtt kampányolt – ami nála erősen kérdéses –, akkor látványos vereséget kellene szenvednie a szavazáson.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 08:32
2024. szeptemberben az export euróban számított értéke 5,0 százalékkal, az importé 4,0 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest. A termék-külkereskedelmi egyenleg 187 millió euróval romlott. 
Makro / Külgazdaság Csak Magyarországon és Romániában elérhetetlen a Covid-vakcina
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 08:16
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ roppant későn, október 11-én írt ki közbeszerzést a Covid-vakcinákra. Bár szakértők szerint már igazi járvány van, körképünkből mégis az derül ki, hogy az Európai Unióban kizárólag nálunk és keleti szomszédunknál nincs elérhető koronavírus-oltóanyag.
Makro / Külgazdaság Trump győzelme vagy az adók emelése számít a magyar autósoknak?
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 15:58
A keddi amerikai elnökválasztás a gazdaság számos területére hatással lehet. Az ugyan túlzott egyszerűsítésnek tűnik, hogy Donald Trump győzelme egyértelműen kedvez az olajiparnak, míg Kamala Harris megválasztása a megújulóenergia-ágazat számára fontos. Ugyanakkor az tény, hogy a korábbi elnök visszatérése esetén a környezetvédelmi kérdések háttérbe szorulhatnak, és a fosszilis energiahordozók kivezetése lassabb lehet. Mindez az olajárakra is hatással lehet, de a magyar autósok számára rövid távon ennél is fontosabb lehet, hogy a költségvetés problémái miatt egyes adók, így például az üzemanyagokat terhelő jövedéki adó infláció követő lehet. Egyebek mellett ezekről a témákról is beszélt a Trend FM hétfő délelőtti adásában kollégánk, Király Béla.
Makro / Külgazdaság Pogátsa Zoltán: Nincs apokalipszis, de az sem igaz, hogy minden rendben lenne a magyar gazdaságban
Csabai Károly | 2024. november 4. 15:11
A közgazdásszal, szociológussal, a Soproni Egyetem docensével a lapcsoportunk által működtetett Klasszis Klub Live-ban beszélgettünk. Annak apropóján, hogy a magyar gazdaság 2023 után az idén is recesszióba zuhant, a GDP két egymást követő negyedévben csökkent. Szóba került a kis- és középvállalkozások támogatása, a felfüggesztett uniós pénzek, az oktatás és az egészségügy helyzete, a minimálbér emelése, valamint az, mennyire jó ötlet a nyugdíjpénztárakban lévő összegek beforgatása lakáscélokra. A Klasszis Klub 4. évfolyamának 62. adását most meg-, illetve visszanézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül? Erről is kérdezzük Vitézy Dávidot a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 14:26
A közgazdász, közlekedési és városmobilitási szakértő, az októberben megalakult új Fővárosi Közgyűlés tagja november 13-án, szerdán 16 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. A rendszerváltás óta talán még soha nem voltak annyira kiegyenlítettek a politikai erőviszonyok Budapesten, mint a most kezdődött ötéves ciklusban. Az azonos szavazati aránnyal rendelkező Fidesz és a Tisza Párt mellett a többiek jelenthetik a mérleg nyelvét. Köztük a háromfős Podmaniczky Mozgalom, élén Vitézy Dáviddal. A frakcióvezetővel szokás szerint élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Saját bányacége lett Orbán Viktor unokaöccsének is
Vég Márton | 2024. november 4. 13:12
Ezúttal a miniszterelnök unokaöccse látta elérkezettnek a pillanatot arra, hogy egy saját bányacéget rakjon össze. 
Makro / Külgazdaság A romániai Ford nem kér a magyar akkumulátorokból, csinál magának
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 12:25
Saját magának gyárt majd akkumulátorokat a romániai Ford-üzem. 
Makro / Külgazdaság Ötössel kezdődhet a benzinár?
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 10:44
A benzin olcsóbb, a gázolaj drágább lehet. 
Makro / Külgazdaság Zuhanás Magyarországon, pocsékul áll az egyik fontos mutató
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 09:45
Lejjebb ment a BMI. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG