4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A távol-keleti országban számos kórház telített, nem fogad koronavírus-gyanús betegeket, akiket a sürgősségi centrumok kénytelenek ellátni. Emiatt nincs elég kapacitás az egyéb súlyos esetekre, ami emberéletekbe kerülhet.

Egyre nehezebb helyzetbe sodorja az amúgy jó hírű japán egészségügyet, azon belül is főleg a sürgősségi ellátást a koronavírus-járvány terjedése.

Ingázók egy tokiói vasútállomáson 2020. április 17-én. EPA/KIMIMASA MAYAMA
Ingázók egy tokiói vasútállomáson 2020. április 17-én. EPA/KIMIMASA MAYAMA

A Japan Times szerint a helyi kórházak egyre többször utasítanak vissza ellátásra szoruló betegeket.

Bolyongó mentők

A közelmúltban például nyolcvan kórház zárkózott el egy lázas, légzési nehézségekkel küzdő férfi fogadásától. A mentőnek négy órát kellett bolyongania Tokió belvárosában, amíg talált egy olyan klinikát, amely ellátta a beteget. Egy másik, szintén lázas férfit szállító rohammentőnek pedig több mint 40 kórházat kellett megkeresnie ahhoz, hogy szabad helyet találjon.

Helyi egészségügyi szervezetek szerint sok sürgősségi osztály olyan páciensek ellátását is megtagadja, akik stroke-ot vagy szívrohamot kaptak, illetve súlyos sérülést szenvedtek. 

A kórházak azért túlzsúfoltak, mert az enyhe tüneteket mutató koronavírus-fertőzötteket is kórházba viszik. Nincs elég ágy, valamint hiány van egészségügyi dolgozókból és védőfelszerelésekből is.

Mivel a kórházak számos esetben nem fogadják a betegeket, fokozott nyomás nehezedik a sürgősségi ellátásra specializálódott központokra.

Nem tudunk többé normális sürgősségi ellátást végezni

- jelentette ki Takeshi Shimazu, az Oszakai Egyetem orvosa a japán lapnak.

A sürgősségi ellátás összeomlik

- állítják ezzel egybehangzóan az erre specializálódott szolgáltatók érdekvédelmi szervezetei közös közleményükben. Szerintük ez a teljes egészségügyi ellátás összeomlását vetíti előre.

Ami a konkrét számokat illeti, márciusban 931 esetben fordult elő, hogy a mentők több mint öt kórháztól kaptak elutasítást, vagy minimum húsz percig kellett bolyonganiuk, amíg találtak egy szabad kórházat – tavaly márciusban „mindössze” 700 ilyen eset fordult elő.

Áprilisban pedig tovább romlott a helyzet: a hónap első 11 napjában 830 ilyen esetet regisztráltak. Hivatalos közlések szerint ennek hátterében nagyrészt az áll, hogy a koronavírus-gyanús betegeket izolálni kell a teszteredmények megérkezéséig.

Tovább nehezíti a helyzetet, hogy számos kórház sürgősségi osztályán kevés a férőhely.

Míg az Egyesült Államokban 35, Németországban 30, Olaszországban pedig 12 ilyen ágy jut 100 ezer lakosra, Japánban mindössze öt.

A fertőzöttek növekvő száma miatt a japán Egészségügyi Minisztérium lazított a szabályozáson: a kórházak már szállodákban is elhelyezhetik az enyhe állapotú koronavírusos betegeket, hogy legyen hely a súlyosabb eseteknek.

Az Asahi Shimbun japán napilap szintén arra hívta fel a figyelmet, hogy a lázas vagy köhögő betegeket szállító mentőket egyre kevésbé fogadják a csaknem telített kórházak.

Őket a sürgősségi centrumok kénytelenek ellátni, amelyeknek így nincs elég kapacitásuk a többi, sürgős eset gyors kezelésére – például azokra a betegekre, akik stroke-ot vagy szívrohamot kaptak.

Ez pedig életekbe kerülhet, figyelmeztetnek szakértők.

Vészhelyzetet hirdettek

Japán egy ideig sikeresen szorította vissza a koronavírus-járványt, március végén azonban Tokióban ismét növekedni kezdett a fertőzöttek száma. A kormány múlt héten vészhelyzetet hirdetett az egész országban, otthonmaradásra kérte az embereket, ugyanakkor nem vezetett be szankciókat. 

Sajtójelentések szerint az elővárosi vonatok továbbra is zsúfoltak, mivel sokan bejárnak dolgozni, a tokiói bárok egy része pedig továbbra is nyitva tart.

A 126 millió lakosú országban eddig 12 ezer fertőzöttet diagnosztizáltak, és 236-an hunytak el a koronavírussal összefüggésben.

Ezek a számok kifejezetten alacsonyak nemzetközi összehasonlításban, például Olaszországhoz, Spanyolországhoz, Nagy-Britanniához, Kínához vagy az Egyesült Államokhoz képest.

Szakértők ugyanakkor attól félnek, hogy a járvány berobbanása megoldhatatlan feladat elé állítaná a már most is „túlfeszített” kórházakat.  

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kihúz-e minket a csávából Nagy Márton új elképzelése?
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 11:29
A Klasszis Média Lapcsoport állandó szerzője, Bod Péter Ákos volt jegybankelnök, egyetemi tanár, közgazdász a nemzetgazdasági miniszter által jegyzett versenyképességi stratégiát elemzi.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Medgyessy Pétertől - hétfőn, a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 15:13
Ehhez nem kell mást tennie, mint ingyenesen regisztrálni az április 22-én, hétfőn 15:30 órakor kezdődő eseményre.
Makro / Külgazdaság Kalapozásba fogott az ukrán kormány Washingtonban
Mester Nándor | 2024. április 18. 15:01
A Világbank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tavaszi ülését használja fel az ukrán vezetés, hogy megszerezze a gazdaság stabilizálásához szükséges pénzt vagy annak egy részét. Közben amerikai befektetőkkel is tárgyal az újjáépítési projektekről.
Makro / Külgazdaság Rekordmagas szinten a csehországi személyautó-gyártás
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 14:29
Az első negyedévben éves szinten 11,5 százalékkal 394 443 darabra nőtt a személyautó-gyártás Csehországban - közölte a cseh autóipari szövetség csütörtökön Prágában. A közlemény szerint ez az eddigi legmagasabb első negyedévi termelési adat.
Makro / Külgazdaság Fizethetjük majd a gigantikus kamatokat
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 12:33
A meghirdetett mennyiségnél 20 milliárd forinttal nagyobb összegben, 50 milliárd forintért értékesített 3, 5 és 10 éves lejáratú államkötvényeket, emelkedő átlaghozam mellett csütörtöki aukcióján az Államadósság Kezelő Központ.
Makro / Külgazdaság A háborúnak van egy eddig nem látott veszélye is
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 11:57
Környezeti károkat okozhatnak a rossz kondíciójú, biztosítással nem rendelkező, homályos orosz tulajdoni hátterű árnyékflotta tankerei.
Makro / Külgazdaság Szeretne új autót? Itt vannak az európai piac statisztikái!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 11:28
Csökkent a forgalomba helyezett új autók száma márciusban az egy évvel korábbihoz képest az Európai Unióban az európai autógyártók szakmai képviseleti szervezete, az ACEA honlapjára csütörtökön fölkerült adatok szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb inflációs adatok érkeztek, nézze csak!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 10:38
Az OECD-országokban februárban átlagosan 5,7 százalék volt az éves infláció, míg az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított maginfláció 6,4 százalékra csökkent.
Makro / Külgazdaság Itt van V. Naszályi Márta válasza a Várnegyed fideszes kerületi lapjára
Kormos Olga | 2024. április 18. 08:11
Budapest I. kerületében már jóval az önkormányzati választások kampányhajrája előtt dúlt a harc. A Várnegyed irányításáért már most négyen jelezték indulásukat, miközben V. Naszályi Márta, a Budavári Önkormányzat polgármestere úgy döntött: a kormánypárt kezébe került kerületi lap ellenében saját hírlevelet indít, és feljelenti Sára Botond főispánt. Sorozatunkban a június 9-i önkormányzati választások legérdekesebbnek ígérkező összecsapásait mutatjuk be.
Makro / Külgazdaság Vigyázat! Hatalmas benzinár-emelés közeleg
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 10:17
A 95-ös oktánszámú üzemanyag bruttó 7 forinttal kerül többe péntektől, a gázolaj ára viszont 6 forinttal csökken, így utóbbi lesz már olcsóbb.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG