Oroszország gazdasági helyzete drasztikusan megváltozott, miután Moszkvát február 24-én Ukrajna ellen indított inváziója miatt átfogó nyugati szankciók sújtják, beleértve devizatartalékainak részleges befagyasztását is.
Az orosz gazdaság idén 7,1 százalékkal zsugorodik a június végi elemzői konszenzus szerint, ami kedvezőbb, mint a májusi felmérésben szereplő 7,6 százalékos visszaesésről szóló előrejelzés
– derült ki a Reuters csütörtöki felméréséből. Az elemzők előrejelzései fokozatosan javulnak, hiszen áprilisban még voltak 12 százalékos visszaesésre vonatkozó számítások is. (Ez utóbbi az 1990-es évek közepe óta a legnagyobb visszaesés lett volna.)
A rubel várhatóan gyengülni fog az elkövetkező hónapokban, miután június végén több mint hétéves csúcsra erősödött – jelenleg is alig több mint 50 rubelt kérnek egy dollárért –, köszönhetően az orosz nyersanyagexport magas árainak és az import csökkenése miatt kialakult rekord folyó fizetési mérleg többletnek.
A Reuters előrejelzése szerint a rubel egy év múlva várhatóan 75,73-on áll majd a dollárral szemben, míg május végén 77,8-as árfolyamot jósoltak.
Az infláció, amely az orosz háztartások egyik fő aggodalma, a felmérés szerint a 2021-es 8,4 százalékról 14,5 százalékra gyorsul - a múlt havi 16,4 százalékos éves fogyasztói árnövekedési várakozás alatt maradva.
Az inflációs várakozások csökkenése teret adhat a központi banknak a további kamatcsökkentésre, hogy olcsóbb hitelezést biztosítson a pangó gazdaságnak.
„Az erős rubel hozzájárul az infláció további lassulásához. Ez lehetővé teszi az orosz jegybank számára, hogy a július 22-i ülésen 8-9 százalékra csökkentse az irányadó kamatlábat" - mondta Mihail Vasziljev, a Sovcombank vezető elemzője.
Az elemzői konszenzus szerint a jegybank júliusban a jelenlegi 9,5-ről 9 százalékra, év végére pedig 8 százalékra csökkenti a kamatlábat.
Januárban, az ukrajnai háború előtt az elemzők 2,5 százalékos gazdasági növekedést vártak, 5,5 százalékos év végi inflációval.