1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A végtörlesztés kapcsán a jegybank januárban 707 millió eurót fizetett ki a kereskedelmi bankoknak, amely jelentős megugrást mutat a korábbi hónapokhoz képest. Októbertől januárig tartó időszak alatt a végtörlesztéshez kapcsolódó eurótendereken 1,56 milliárd eurót adott az MNB a devizatartalékokból a kereskedelmi bankoknak.

Az MNB statisztikai mérlege szerint januárban a bankrendszer forintlikviditása csökkent, amelyet a kéthetes MNB-kötvény teljes átlagállományának jelentősebb és az egynapos betétek átlagállományának kisebb mértékű csökkenése mutat. A külföldiek MNB-kötvény átlagállománya növekedett, míg a belföldi szereplők tulajdonában lévő kötvény átlagállomány jelentősen csökkent az előző hónaphoz képest.

A forintlikviditás csökkenésének hátterében nagyobb részben a jegybank hitelintézetekkel szembeni swapállományának emelkedése és a központi kormányzathoz befolyó tételek, kisebb részben a forgalomban lévő készpénzállomány növekedései állnak. A swapállomány emelkedése elsősorban a három hónapos eszköz nagyobb igénybevételének volt köszönhető. Az év végi swappiaci feszültségek enyhítése érdekében az MNB december 28-án egyhetes swap eszközt hirdetett meg, ez azonban érdemben nem befolyásolja a decemberi és a januári átlagos állomány különbségét, jóllehet az év végi állomány megugrásában szerepet játszott. A végtörlesztéshez kapcsolódó swapok havi átlagos állománya 262 milliárd forint volt.

A külföldi követelések átlagállományában látható növekedés mögött a decemberi EU-átutalások kiugróan magas mértékének áthúzódó hatása áll, míg a hónap végi külföldi követelések állományának csökkenése mögött a végtörlesztésekhez kapcsolódó euroeladási tendereken allokált devizaállományok hitelintézetek részére történő kifizetései húzódnak meg.

Végtörlesztéshez kapcsolódó euróeladási tendereken elfogadott ajánlatok és kifizetések összege
Euróeladási tendereken elfogadott ajánlatok összege Megvalósult végtörlesztések alapján ténylegesen kifizetett deviza összege
millió euró millió forint millió euró millió forint
2011. október 890 262 235 69
2011. november 320 98 291 86
2011. december 390 119 336 101
2012. január 744 232 707 216
Összesen 2344 711 1569 472

Az MNB 2011. október 3. óta hetente tartja a végtörlesztésekhez kapcsolódó euróeladási tendereit. Januárban a korábbi hónapokhoz képest jelentősen megugrott a kereskedelmi bankok igénye az MNB euró forrásaira. Januárban 707 millió eurónyi forrást kaptak a bankok a jegybanktól. A végtörlesztéssel kapcsolatban a jegybank összesen 1,56 milliárdnyi eurót adott a devizatartalékokból a kereskedelmi bankoknak.

A bankrendszer MNB-nél vezetett bankszámláinak átlagos egyenlege kismértékben haladta meg a tartalékkötelezettség összegét, a túltartalékolás 6,5 milliárd forint volt, amely továbbra is elenyésző a 461,5 milliárd forintos kötelezettséghez képest.

Az egynapos bankközi kamatláb (HUFONIA) a hónap során szinte végig a kamatfolyosó alja közelében tartózkodott, a hó közepén átmenetileg kissé 6 százalék alá is került. A pénzügyi válság miatti ingadozások következtében a szezonális igazítás eredményei a szokásosnál több bizonytalanságot hordoznak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG