1p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Bush-adminisztráció hivatalba lépése óta az USA elvesztette egykori roppant befolyásának döntő részét a kelet-közép-európai országokban - állapította meg Charles Gati
A Bush-adminisztráció 2001-es hivatalba lépése óta az Egyesült Államok elvesztette egykori roppant befolyásának döntő részét a kelet-közép-európai országokban, köztük Magyarországon is - állapította meg Charles Gati magyar származású amerikai politológus friss elemzésében.

A térség új demokráciái, amelyek mindegyike csatlakozott a NATO-hoz és az Európai Unióhoz az utóbbi egy évtizedben, továbbra is legalább szívélyes viszonyt ápolnak Washingtonnal - tette hozzá a Johns Hopkins Egyetem professzora az írásban, amely a The American Interest című kéthavi politikai-kulturális folyóirat novemberi-decemberi számában jelent meg.
   
A "Megfakult románc" című, "Hogyan szeretett ki Közép-Európa Amerikából" alcímű elemzésben a politológus rámutat: sok térségbeli ország többet tett a szívélyes viszonynál, részt vettek az Egyesült Államok és a NATO (vagy az Európai Unió) vezette katonai akciókban Irakban, Afganisztánban, Boszniában és Koszovóban. Politikusaik és diplomatáik ennek ellenére inkább az Európai Unió felé hajlanak; állampolgáraik mindennapjaira sokkal inkább hatással vannak az európai, semmint az amerikai kötődések. "A földrajzi fekvés, a pénz és a közös európai értékek játszottak ebben szerepet" - írta.
   
A politológus ennél sokkal meglepőbbnek tartja azt, hogy Oroszország és Kelet-Közép-Európa egyes államai között - Bulgáriát, Magyarországot, Szlovákiát és Lettországot emeli ki - javult a viszony, főleg az orosz energiaforrások iránti igényük miatt. A kutató úgy látja, amennyiben a grúziai krízis nem hoz alapvető változást, a közép-európai régió szerelmi vonzódása az Egyesült Államokhoz véget ér.
   
Charles Gati rámutat: a közép- és kelet-európai országok az 1990-es években, sőt még 2001-ben is kivétel nélkül Washingtonhoz fordultak útmutatásért. Megbecsülték az észak-atlanti szövetség jelentőségét, előnyeit, és a NATO-csatlakozás mellett döntöttek. Abban az időben az Egyesült Államoknak, amely a megvetett Szovjetunióval szemben a közelmúltban megnyerte a hidegháborút, nem kellett bármit is kétszer kérnie a térségbeli kormányoktól. Akkor még elképzelhetetlen lett volna, hogy Lengyelország jelentős engedményeket kérjen Washingtontól cserébe azért, hogy amerikai védelmi rakétákat telepítsenek területére - írta. Megállapította: más európai nemzetekhez hasonlóan ma már a lengyelek meglepően nagy többsége is megkérdőjelezi, hogy Amerika alkalmas a vezető szerepre a hidegháború utáni környezetben.
   
A politológus szerint az amerikai befolyás térségbeli csökkenését szinte elkerülhetetlenné tette az országok EU-csatlakozása. Washington például nem tudott versenyezni az unióval abban, hogy 85 milliárd eurós regionális fejlesztési segítséget ajánljon fel Lengyelországnak a 2007-2013-as időszakban. Az amerikai befolyás apadásában szerepet játszott a Bush-adminisztráció közel-keleti politikája is: Közép-Európa például továbbra is téves prioritásnak tekinti Irakot. Azt pedig, hogy Washington csak a beavatkozásról hozott döntés után tanácskozott velük az ügyben, bizonyítéknak látták arra, hogy Amerika alárendelt vazallusként kezeli új partnereit - érvelt a Johns Hopkins Egyetem professzora.

November 17-től nem kell vízum
Nagyot "koppanhat" Obama
Chávez: Palin csak egy szépségkirálynő
Vége a kapitalizmusnak, halott a közgazdaságtan?
Csődöt mondott az amerikai "szabadság"
Bush mondhat, amit akar, senkit nem érdekel

MTI

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG