"A program folytatódó, határozott megvalósítása előfeltétele" annak, hogy könnyítsenek a Portugáliának nyújtott pénzügyi segítség visszafizetésének feltételein - közölte az EU végrehajtó szerve vasárnap éjszaka. A portugál kormány szeretné, ha az eredetileg kitűzött határidőnél később, hosszabb futamidővel fizethetné vissza a 2011-ben a "trojkától" - az Európai Központi Banktól, az Európai Uniótól és a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) - kapott 78 milliárd eurós hitelt.
Portugália a hitelcsomag fejében vállalta az államháztartási hiány lefaragását célzó drasztikus intézkedések megtételét.
Passos Coelho és Van Rompuy 2011 őszén |
Marad a 14. havi nyugdíj
A portugál kormány el is fogadott egy ötmilliárd eurós megszorító csomagot, de ennek több elemét az alkotmánybíróság alkotmányellenesnek minősítette pénteki határozatában. Így többek között maradhat a nyugdíjasok 14. havi ellátmánya, akárcsak a közszférában dolgozók 14. havi fizetése is - ezt csak alkotmánymódosítás árán vághatná meg a kormány, ehhez azonban nem valószínű, hogy az ellenzék is hozzájárulna.
A döntés becslések szerint legalább 900 millió eurós, legfeljebb 1,3 milliárd eurós rést ütött Portugália idei költségvetésén. Pedro Passos Coelho portugál kormányfő ezért vasárnap újabb megszorításokat jelentett be. A lefaragások elsősorban a közszférát érintik, többek között a társadalombiztosítást, az egészségügyet és az oktatást. A népszerűtlen intézkedések mellett azonban a kormányfő jelezte: adóemelések nem lesznek idén.
Ha nem lépnek, csak rosszabb lesz
"Az Európai Bizottság üdvözli, hogy a portugál kormány az alkotmánybíróság döntése után megerősítette a korrekciós program (teljesítése) iránti elkötelezettségét, beleértve a pénzügyi célokat és határidőket" - áll a vasárnap éjjel Brüsszelben kiadott közleményben. A brüsszeli testület megjegyezte, a hitelprogram feltételeitől való bármilyen eltérés semmissé tenné a befektetők Portugália iránti, ismét növekvő bizalmát, és meghosszabbítaná a kiigazítással járó kínokat.