A születések számának várható változása. Ahol magasabb a bevándorlás, ott magasabb a termékenységi ráta is. |
Elkészült a 2016-os Európai Demográfiai Adatbázis, amely az aktuális demográfiai folyamatok mellett felvázolja az európai országokra vonatkozó trendeket is, és előrejelzést ad arra is, hogyan alakul a népesség 2050-re. Az Alkalmazott Rendszerelemzés Nemzetközi Intézete és a Bécsi Demográfiai Intézet által összeállított adatbázis a termékenységi, halálozási mutatókon kívül a népesség szerkezetére utaló adatokat is tartalmaz.
Az adatbázisban új módszer szerint vették figyelembe a várható élettartam növekedését is, a kutatást vezető Sergei Scherbov szerint ez drasztikusan megváltoztatja az idősödő Európáról alkotott képet. Az új módszertan szerint a kelet-európai országokban öregszik a leggyorsabb ütemben a társadalom.
Bevándorlók nélkül elfogy Európa
Az új adatok megmutatják, hogyan járul hozzá a migráció a népesség számának változásához - egyes országokban a növekedéshez, más országokban a csökkenéshez. Az Európai Uniót egyben nézve azt látjuk: a bevándorlást figyelembe véve 6,6 százalékkal növekszik majd a népesség 2050-re, migráció nélkül viszont 5,4 százalékos csökkenés várható. Néhány európai országban akár 30 százalékos is lehet a növekedés a bevándorlással együtt.
A kutatók felhívják a figyelmet: a migráció gyökeresen átalakítja a népesedési trendeket számos európai országban: a növekedés motorja sokkal inkább a bevándorlás, mint a termékenységi mutatók. Ausztria, Svájc vagy Spanyolország meglehetősen gyenge termékenységi mutatókkal rendelkező országok, mégis komoly népességnövekedés ment végbe náluk az elmúlt évtizedekben a bevándorlás hatására.
Ezzel szemben Kelet-Európa több országa, mint mondjuk Románia vagy Litvánia gyorsuló ütemben veszít népességéből, mivel rengetegen vándorolnak ki Európa gazdagabb országaiba. Ha az országokat rangsoroljuk aszerint, hogy 2050-re mennyivel változik a népesség a bevándorlás hatásait figyelmen kívül hagyva, Magyarország az utolsó 5 ország között szerepel:
A népesség várható alakulása 2015-re, bevándorlók nélkül - szélsőségek |
Így néz ki most a korfa - nem túl biztató a helyzet
Magyarországon a felmérés szerint 2015-ben a népesség 4,8 százaléka volt külföldi születésű. A korfán jól látszik: a legnépesebb generáció a 35-39-eseké, a 19 év alattiak generációja elszomorítóan szűk.
Félmillió a különbség, de így is - úgy is kevesebben leszünk
Ami a népesség várható alakulását illeti: 2050-re 8,6 millióra csökken a 2015 elején még 9,9 milliós létszám. Ha a bevándorlást nem számítjuk (vagy nem jönnek bevándorlók), akkor még félmillióval kevesebben élnek majd Magyarországon.
Ez azt jelenti, hogy a 12,4 százalékos csökkenés a migráció hatása nélkül 17,7 százalékos is lehet - a bevándorlás ugyanis az előrejelzés szerint 5,2 százalékkal növelné a magyar lakosság létszámát.