1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A társadalmi mobilitás Nagy-Britanniában kisebb, mint bármely más fejlett országban. A gazdagság és szegénység közti határvonalat szinte lehetetlen átlépni.
Az OECD adatai szerint a társadalmi mobilitás Nagy-Britanniában kisebb, mint bármely más fejlett országban.

A brit Munkáspárt célja - alapelvei szerint - "olyan közösség, amelyben a hatalom, a vagyon és a lehetőség a sokak és nem a kevesek kezében van". Hogy egy gyermek mennyire lesz sikeres az életben, inkább a képességein és kevésbé a családi hátterén kellene múlnia. Valami elromlott - írta nemrég a Newsweek című amerikai magazin.

Mint az erősödő Konzervatív Párt szereti hangoztatni, 11 évi Labour-kormányzás után a gazdagok és a szegények közti különbségek legalább ötven éve nem látott mértékűek. Míg a nagyon gazdagok reáljövedelme tavaly is nőtt, a legszegényebb 20 százalékkal csökkent.

Ami még rosszabb, a módosak és a nincstelenek közti határvonalat sem könnyebb átlépni. Az OECD adatai szerint a társadalmi mobilitás Nagy-Britanniában kisebb, mint bármely más fejlett országban. Egy független kutatóintézet tavalyi jelentése azt állapította meg, hogy az 1970-ben született gyerekek kisebb valószínűséggel jutottak feljebb a gazdasági létrán, mint az 1950-es években születettek, s e tekintetben sem volt javulás az elmúlt években.

Az ilyen adatoknak bizonyára nem örül Gordon Brown munkáspárti kormányfő, az egyenlő lehetőségek szószólója. Azt ígérte nyáron, hogy az év végéig egy sor új javaslattal áll elő a problémák orvoslására. A várható reformok egyike, hogy nagyobb támogatást kapnak első iskolaéveikben a hátrányos helyzetű gyermekek.

Brownnak nincs vesztegetnivaló ideje: a közvélemény-kutatásokban egyre rosszabbul áll, és a párt több hagyományos fellegvárában elszenvedett vereség a közelmúltbeli pótválasztásokon azt jelzi, hogy a Labour üzenetei nemigen találnak visszhangra.

Eközben a konzervatívok, akik az egyenlőtlenséget eddig csupán a hatékony kapitalizmus fájdalmas melléktermékének tekintették, hangnemet váltottak, hogy tőkét kovácsoljanak a Munkáspárt kudarcaiból. David Cameron új arculatú pártja a társadalmi igazságosság bajnokának mutatja magát. "A múltban talán nem mindig ismertük fel a társadalmi kihívások nagyságát - mondja Chris Grayling, a tory árnyékkormány munka- és nyugdíjügyi minisztere. Nem mehetünk csak úgy át az utca túloldalára. Megpróbáljuk alkalmassá tenni a konzervatív eszményeket és filozófiát haladó célok elérésére."

Egy augusztus elején kiadott tory politikai dokumentum komor képet fest egy szegregált országról, ahol egyszerre terjed a szupergazdagság és a kirívó szegénység, de nincs átjárás egy-egy város lepusztult, bűnözés sújtotta kerületei és milliomosnegyedei között. A következtetés: Nagy-Britannia "megosztott nemzet".

Ezzel eléggé nehéz vitatkozni: legalábbis a felszínen az látható, hogy a Brown vezette országban élete végéig előnyt élvez, aki jó helyre születik. A legjobb példa az iskola. A magasba szökő tandíjak dacára - átlagban 40 százalékos emelkedés öt év alatt, ami az infláció több mint kétszerese - a szülők ádáz versenyt vívnak a magániskolák helyeiért, s a számok mutatják, hogy ez továbbra is jó befektetés. A gyerekeknek csupán 7 százaléka jár költségtérítéses iskolába, de egy tavalyi felmérés szerint az ország vezetői bíráinak 70 százaléka magániskolában tanult, s ez az arány húsz év alatt alig változott.

Ki a felelős e különbségekért és a mobilitás merev korlátaiért? Szociológusok első helyen néhány olyan nagy gazdasági trendre mutatnak rá, amelyek nagyrészt kívül esnek a kormány hatókörén. Az 1960-as évektől az 1980-asokig robbanásszerűen nőtt a fehérgalléros munkahelyek száma, miközben az öreg, füstös gyáripar zsugorodott, megkönnyítve tehetséges fiatalok feljutását a középosztályba. Ez az irányzat azonban kifulladt, nem sok lehetőséget hagyva a munkásosztály számára. Ugyanakkor a középosztálybeli diákok aránytalanul sok helyet foglalnak el az ország erősen bővülő egyetemein, s kevesebb marad a szegényeknek.

Mindezen túlmenően a konzervatívok és a Labour egymásra mutogatnak. A toryk az 1960-as évek munkáspárti politikáját okolják, a nyolcosztályos "szelektív gimnáziumok" többségének bezárását, amelyek pedig színvonalas és ingyenes oktatást biztosítottak a jó fejű munkásgyerekeknek.

A munkáspárti miniszterek ma azt hangoztatják, hogy a tartós különbségekért legalább részben felelősség terheli a konzervatívokat és Margaret Thatcher 1980-as évekbeli kormányát is. Brown "a Thatcher-gyerekek elveszett nemzedékéről" beszél, akik úgy nőttek fel, hogy szüleik munkanélküliek voltak. A kormány szívesen hivatkozik egy sor közelmúltbeli munkáspárti kezdeményezésre, amellyel a legszegényebbek boldogulását igyekeznek elősegíteni.

Ám időközben a vagyonosok még vagyonosabbak lettek, s tovább nőtt a különbség gazdagok és szegények között. Amióta a Labour 1997-ben átvette a kormányzást, nagyrészt úgy hagyta az adókat, ahogy a konzervatívok idején voltak, nehogy elidegenítse magától a középosztálybeli szavazókat. Ennek következtében a lakosság tíz százalékának részesedése a teljes nemzeti jövedelemből ma ugyanakkora, mint az 1940-es években. És a dúsgazdagok jártak a legjobban: az ország ezer leggazdagabb emberének összvagyona tavaly 15 százalékkal nőtt.

Most, hogy mindkét párt középpontba állítja programjában a társadalmi mobilitást, úgy tűnik, egyre közelebb kerülnek egymáshoz. A toryk hangosan háborognak olyan, a baloldalt régóta aggasztó jelenségek miatt, mint a kettéosztott társadalom, a munkáspárti kormány pedig nemrég olyan csomagtervvel állt elő, amelyet a legnagyobb forradalomként hirdetnek a jóléti állam 1940-es évekbeli megteremtése óta. A munkanélkülieknek például két év után dolgozniuk kellene a segélyért, a szakképzetlenektől pedig megkövetelnék, hogy vegyenek részt képzésen. Egyszer Tony Blair is beszélt ilyesmiről, de nem lett belőle semmi. Brown üzenete most az, hogy a sokak nem kerülhetnek a kevesek közé egyéni erőfeszítés nélkül - s ez olyan elv, amellyel bármely konzervatív egyetérthet.

Megállt a brit gazdaság 16 év után
Már senkit nem hoz lázba egy brit munka

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG