
A testület ez év júliusa óta nem változtatott az alapkamat 2,1 százalékos szintjén. A júliust megelőző kétéves kamatcsökkentési ciklus eredményeként a jegybanki alapkamat összességében 490 bázisponttal mérséklődött.
Matolcsy György jegybankelnök ez év július 22-én tartott sajtótájékoztatóján bejelentette: az MNB "tartós tartásra", vagyis arra rendezkedik be, hogy a jegybanki alapkamat 2015 végéig a jelenlegi, 2,1 százalékon marad.
Mit mondanak az elemzők?
![]() |
Bebesy Dániel |
Bebesy Dániel szerint az elmúlt hetekben a piacon az alacsonyabb hazai inflációs adatok és a romló növekedési kilátások miatt fokozatosan erősödtek a további kamatcsökkentésre vonatkozó várakozások. "A benzinár zuhanása nagyságrendekkel hozta lejjebb az inflációs pályát a szeptemberi jelentéshez képest, a jegybank legfrissebb jelentésében jelentős revízióra számítunk" - írta gyorselemzésében a Budapest Alapkezelő portfoliómenedzsere.
Az Equilor is arra hívja fel a figyelmet, hogy jelenleg a decemberi inflációs jelentés prognózisa áll az érdeklődés középpontjában. Az októberi és novemberi infláció jelentősen a várt alatt alakult. Az MNB legutóbbi közleménye szerint a tartósan alacsony külpiaci infláció, a nyersanyagárak, az alacsony bérdinamika továbbra is dezinflációs hatásúak.
Mikor folytathatják a vágást?
Bár Londoni elemzők konszenzusos előrejelzése szerint az MNB jövőre ismét kamatcsökkentésekbe kezd, sőt volt olyan londoni elemzői vélemény, amely már keddre sem zárta ki egy jelképes mértékű enyhítést.
A Reuters hírügynökség által az elmúlt négy napban megkérdezett mind a 22 elemző szerint 2,1 százalékon hagyja alapkamatát a jegybank. Az elemzői álláspont a következő évvel kapcsolatban már nem volt egységes: egyesek szerint nőtt az esélye, hogy 2015-ben kamatot csökkent az MNB, mert alacsony a magyar infláció.