A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrisebb adatai szerint a munkanélküliek száma 2016. szeptember-novemberben az egy évvel korábbihoz képest 76 ezer fővel, 208 ezerre, a munkanélküliségi ráta 1,7 százalékponttal, 4,5 százalékra csökkent. Az előző három hónapos periódusban a munkanélküliség 4,7 százalékos volt. A 15-74 éves munkanélküli férfiak száma egy év alatt 42 ezerrel, 110 ezerre, munkanélküliségi rátájuk 1,7 százalékponttal, 4,4 százalékra csökkent. A munkanélküli nők száma 34 ezer fővel 98 ezerre, munkanélküliségi rátájuk 1,7 százalékponttal 4,6 százalékra mérséklődött. Részletek >>>>
Baj a munkaerőhiány - hogy találnak dolgozót a céget?
Az adatokra reagálva Virovácz Péter, az ING makrogazdasági elemzője kommentárjában azt írja: a novemberi munkanélküliségi ráta a 15-64 éves korosztályban éves összevetésben 1,7 százalékponttal csökkent és így jelenleg a soha nem látott 4,5 százalékos mélyponton áll. A munkanélküliek száma így már közelíti a 200 ezer fős lélektani határt. A piacot némiképp meglepte a kedvező adat, tekintettel arra, hogy igen jelentős munkaerőhiánnyal küzd a magyar gazdaság. Ezzel szemben úgy tűnik, hogy egyelőre még a vállalatok találtak kellő számú szabad munkaerőt.
Kevesebb a közmunkás
A munkaerő iránti kereslet tehát továbbra is emelkedik, ennek hatására éves összevetésben közel 153 ezer fővel dolgoztak többen az elsődleges munkaerőpiacon, vagyis számuk már elérte a 4,076 millió főt novemberben. Mindeközben a közfoglalkoztatottak száma a tavalyi év azonos időszakához képest 16 ezer fővel kevesebb, de még így is közel 221 ezren dolgoztak ilyen formában. A külföldön munkát vállalók száma továbbra is emelkedik. Az aktivitási ráta nem mozdult el az előző hónapban megfigyelt 70,7 százalékos szintről, így továbbra is jelentős lemaradást mutat az EU-átlaghoz képest - írja Virovácz Péter.
Bepörög a gazdaság
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a foglalkoztatás dinamikus növekedése élénk gazdasági növekedést tükröz, így a GDP növekedése a negyedik negyedévben újra gyorsulhat. A foglalkoztatás és a reálbérek kiemelkedő növekedése pedig a fogyasztás és a lakossági beruházások további gyorsulását támogatják. A foglalkoztatás ütemének növekedését a közeljövőben ugyanakkor fékezheti az egyre több ágazatban jelentkező szakemberhiány, ami azonban támogathatja a köztisztviselői állomány tervezett csökkentését, így a munkaerőpiac szerkezete kedvező irányba mozdulhat.
A következő hónapokban a foglalkoztatottak száma szezonális hatások miatt átmenetileg 4,4 millió alá csökkenhet, így az idei év elején szintén szezonális hatások miatt átmenetileg újra 5,5-5,7 százalék közelébe emelkedhet a munkanélküliségi ráta. Jövőre folytatódhat a foglalkoztatottak számának növekedése, ill. a munkanélküliek számának csökkenése, ezért jövő év közepére már 4 százalék közelébe süllyedhet a munkanélküliségi ráta. Idén 4,8 százalékra csökkenhet az átlagos munkanélküliségi ráta a várakozásuk szerinti tavalyi 5,2 százalékról.