Felcsút önkormányzata nem kevés pénzt nyert az állam által, önkormányzati feladatellátást szolgáló fejlesztések támogatására kiírt pályázaton - derül ki a kormany.hu-ra feltöltött listából. Az önkormányzatok háromféle feladatra igényelhettek támogatást a magyar államtól. Kérhettek pénzt
- kötelező önkormányzati feladatot ellátó intézmények fejlesztésére, felújítására,
- óvodai, iskolai és utánpótlás sportinfrastruktúra-fejlesztésre, felújításra vagy új sportlétesítmény létrehozására,
- valamint belterületi utak, járdák, hidak felújítására.
Felcsút csak utóbbi célra, utak felújítására nyújtott be pályázatot és a maximálisan megítélhető összeg felét, kereken 20 millió forintot kapott is erre a feladatra.
A jelek szerint a Fejér megyei településen 2020-ban nagy hangsúlyt fektetnek a belterületi utak állapotának javítására. Mint arról beszámoltunk, még a veszélyhelyzet ideje alatt döntött a képviselő testület és folytatott le közbeszerzési eljárást útfelújításra vonatkozóan. A tender során egyedül a Duna Aszfalt tudott az erre a célra rendelkezésre álló forrás alá ígérni, így ő nyerte el a jogot a munka elvégzésére. Bár ez a közbeszerzés, mint említettük, szintén belterületi utak felújítására irányult, a most elnyert 20 millió forint nem ezeket a munkákat fogja fedezni. A közbeszerzési kiírásból ugyanis kiderült, hogy javarészt az önkormányzat saját forrásból fogja kiegyenlíteni a Duna Aszfalt által kiállított, nettó 103,9 millió forintos számlát, kisebb részben pedig a Magyar Falu Program pályázati támogatásból.
9 milliárd forintot osztott szét Pintér Sándor tárcája
A közzétett döntési listából kiderül, 449 önkormányzat között összesen majdnem 9 milliárd forintot osztott szét a Belügyminisztérium. Ebből az összegből a legnagyobb rész,
- mintegy 5,5 milliárd forint belterületi utak felújítását fogja fedezni 283 településen,
- majdnem 3 milliárd forintból 135 település a kötelező önkormányzati feladatot ellátó intézményeit fejleszti,
- és mindössze 499 millió forint szolgálja valamilyen sportlétesítmény felújítását vagy új létrehozását 34 településen.
Mindez azt is jelenti, hogy
- belterületi utak felújítására átlagosan 19,4 millió forintot kaptak a nyertes települések,
- intézményfejlesztésre 22,2 milliót,
- sportlétesítményekkel kapcsolatos feladatokra pedig 14,6 milliót.
A legnagyobb támogatás, amit egy önkormányzat megkaphatott, 40 millió forint volt. A 449 település közül 19-en jutottak ennyi támogatáshoz Pintér Sándor döntése nyomán. A pályázatokat egyébként július 10-ig lehetett benyújtani és szeptember 18-án döntött a belügyminiszter a támogatásokról. Zömében egyébként olyan feladatokra kaptak pénzt a tárcán keresztül az idei költségvetésből, melyek nem hatósági engedélykötelesek. Azon települések azonban, amelyek engedélyköteles tevékenységre kaptak támogatást, csak akkor kapják meg a támogatói okiratot, ha megvan a szükséges engedély, vagy igazolják, hogy benyújtották az illetékes hatósághoz az engedély kiadása iránti kérelmet.