7p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Nem várt ajándék várta az idei IPW résztvevőit Las Vegasban. Amerika legjelentősebb turisztikai vásárának első napján jelentették be ugyanis, hogy novembertől jórészt feloldják a beutazási korlátozásokat: az Európai Unióból és Kínából is érkezhetnek turisták az USA-ba, így az év utolsó két hónapja a kilábalásról szólhat.

Térdre kényszerítette a pandémia az amerikai turisztikai iparágat is. Az elmúlt másfél évben felére-harmadára csökkent a turizmus, a külföldi beutazások pedig még ennél jobban estek vissza. Ez nem csoda, hiszen a legjelentősebb küldő országok, régiók - így például Kína és az Európai Unió - előtt bezárultak a kapuk. A 2020. tavasza óta életben levő tilalom különös módon olyan országokra nem volt érvényes, mint Oroszország és Szerbia vagy éppen Mexikó, ahol az átoltottság sokkal alacsonyabb volt, mint az USA-ban - ez jelenleg 76 százalék!

A mostani bejelentés szerint a WHO és az amerikai hatóságok által elfogadott oltással és PCR teszttel lehet majd belépni az országba. Ez persze azt is jelenti, hogy a kínaiak számára szimbolikus az engedély, hiszen őket kizárólag kínai vakcinával oltják be. Nem elfogadott az AstraZeneca vakcina sem - legalábbis egyelőre, és ismerve az engedélyeztetés folyamatát ez egy darabig így is marad.

Nem tudni, hogy melyik vakcinát fogadják el valóban

A bejelentést követően a US Travel Association elnöke, Roger Dow háromféle oltásról beszélt. Az azóta megjelent hírekben viszont a WHO által elismert oltásokról ( így két kínai vakcináról) is állítják hogy PRC teszttel együtt belépésre jogosíthat az USA-ba. Miután a hivatalos előírás még nem látott napvilágot, így továbbra sem lehet tudni, hogy melyik vakcinákkal lehet az országba belépni.

Az ünnepek előtti hagyományos légiforgalom így részben visszatérhet, és ez mentőöv lehet az amerikai légitársaságoknak - amelyek havi 700 millió dollárt vesztenek a korlátozások miatt - valamint a szállodáknak, éttermeknek, a showműsoroknak - vagyis a turisztikai iparágnak. Las Vegasban már a bejelentés napján a British Airways és Virgin is "belengette" hogy heteken belül újraindítják közvetlen járataikat a szerencsejáték fővárosába. (Jelenleg csak a német Condor üzemeltet ilyen járatot Münchenből.)

Las Vegas ismét fogadhatja a vendégeket (Fotó: Szakonyi Péter)
Las Vegas ismét fogadhatja a vendégeket (Fotó: Szakonyi Péter)

Veszteséglista, összesítés nélkül

Hogy az elmúlt másfél év milyen nagyságrendű kiesést jelentett az amerikai turisztikai szektornak, arról még nincs összesítő adat. Az IPW résztvevőitől azonban érdekes adatokat kaptunk - ezek legalább érzékeltetik ennek nagyságrendjét. A pandémia hónapjai alatt az addig népszerű nagyvárosok repterei szinte elnéptelenedtek, a vidéki célpontok, nemzeti parkok viszont jó évet zártak.

New Yorkba tavaly mindössze 22 millióan látogattak el - ez épp harmada a 2019-es rekordévi 66,6 milliós turista "cunaminak". Az elmaradó külföldi turisták harmadára csökkentették az innen származó bevételt is - a szállodák közel fele bezárt, az éttermeket megtizedelte a járvány, a világhíres Broadway színpadjai pedig üresen maradtak.

Nem volt jobb helyzet a nyugati parton levő Los Angelesben sem: 2019 rekordévnek számított, hiszen 38 milliárd dollárt tettek ki a turizmusból eredő bevételek - ekkor még több mint félmillióan dolgoztak a szektorban. Tavaly minden harmadik ember elvesztette állását és a bevételek is ilyen arányban zuhantak - a kieső bevételek nagysága egy év alatt 15 milliárd dollárra rúgott.

Még ennél is drámaibb helyzet állt elő Las Vegasban, amely köztudottan szinte kizárólag az idegenforgalomból él. A szállodák több mint fele zárt be, eltűntek a korábban oly népszerű kongresszusok és üresen ásítoztak a játéktermek is.

A turisztikai bevételek tavaly 53,5 százalékkal (34 milliárd dollárral) zuhantak - ez minden idők negatív csúcsa!

Ebben az évben 125 ezren vesztették el munkahelyüket a városban.

Las Vegas számára óriási csapás volt a vendégek eltűnése (Fotó: Szakonyi Péter)
Las Vegas számára óriási csapás volt a vendégek eltűnése (Fotó: Szakonyi Péter)

Floridában kitették a "Megtelt" táblát

A nagyvárosokkal ellentétben a kisebb településeket nem érintette ilyen súlyosan a válság - már csak azért sem, mert a turizmus jelentősége nem olyan nagy, mint az előzőekben említett helyeken. Helyzetükön az is könnyített, hogy a zsúfolt nagyvárosokból elindult az elvándorlás a kevésbé fertőzött részek felé. Florida például kifejezetten jól járt, az iparág dübörgött a járvány legkeményebb hetei alatt is. Sőt, hiány alakult ki hotelszobákból, így megesett, hogy a legfelkapottabb helyeken - Miami Beach, Key West - ezer dollárt is elkértek egy normál szoba egy napjáért.

A nemzeti parkok - ebből mintegy 240 található az USA területén - iránt olyannyira megnőtt az érdeklődés, hogy a legnépszerűbbnek számító Yellowstone és Yosemite parkokba csak előzetes regisztrációval és foglalással lehetett bejutni tavaly.

Nem volt ilyen szerencsés Kalifornia, ott ugyanis nagyon kemény korlátozásokat kellett bevezetni 2019-ben, aminek meg is volt a következménye. A turisztikai bevételek a felére olvadtak 2020-ban: 124 milliárd dollárról 65,1 milliárd dollárra. A drámai zuhanás legfőbb oka a beutazó turizmus elmaradása volt. A külföldi turisták ugyan csak ötödét tették ki az összes turistának, de elmaradásuk apasztotta legjobban a bevételeket. Tavaly 30 millióan vesztették el állásukat az államban - jórészt a turisztikai szektorban.

Érdekesen reagált a bérautó piac a válságra. Az Avis, Herz, Alamo és társaik flottacsökkentéssel és kedvezményekkel igyekeztek a víz felszínén maradni. Nem sok sikerrel, a Herz például tavaly csődöt jelentett.

Az árak lemorzsolódása idén tovább tartott: míg tavaly májusban egy autó átlagos napi bérleti díja adók nélkül 123 dollár volt, idén májusban mindössze 50!

A legnagyobb városokban - San Francisco, Los Angeles, New York - a flották egyharmadát felszámolták. A bejelentés hatására bizonyára élénkül majd ez a piac is , de problémát jelent, hogy az autógyártók a közismert chipszállítási problémák miatt gyorsan nem tudják pótolni a redukált flottákat.

Mit hoz a karácsony New Yorkba? (Fotó: Privátbankár)
Mit hoz a karácsony New Yorkba? (Fotó: Privátbankár)

Karácsonyi roham előtt

A turizmus újraindulása talán még segíthet nulla közelébe kihozni az idei évet. Az év utolsó két hónapja eddig is roppant népszerű volt. Az ismét megjelenő külföldi repülőjáratok és a belföldi turizmus fellendülése már most érezteti hatását. Las Vegasban ismét kinyitottak a szállodák - ha nem is mindegyik. Tele vannak az éttermek és kaszinók, New Yorkban újraindultak a Broadway színházai és folytatódnak a nagyarányú fejlesztések is. New York, Boston és Las Vegas is több tízmillió dolláros marketing kampányt indít - hangzott el az IPW fórumán, hogy visszahódítsák a látogatókat.

Arra azonban a legmerészebb elemzők sem vállalkoznak, hogy pontosan megmondják: mikorra éri el a pandémia előtti szintet az amerikai turisztikai iparág. A szakmai vásáron elhangzott vélemények szerint ez leghamarabb 2024-25-ben történhet meg – feltéve, hogy nem jön egy újabb, erősebb hullám.

Hosszútávon optimizmusra ad okot a Joe Biden elnök által hónapokkal előbb bejelentett és a kongresszus által is elfogadott infrastruktúra fejlesztési terv. Az 1 trillió dolláros mega projekt ugyanis a közlekedési infrastruktúra fejlesztésére fókuszál. Az autópályák felújítása, nagysebességű vasút kapcsolatok kiépítése, a repterek korszerűsítése mind a turizmusnak kedvez, ezt segíti. De legyen bármilyen ambiciózus a Biden-projekt, ennek hatása csak néhány év múlva lesz érzékelhető.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kínában kezdenek bepöccenni, a vámok mellett Panama miatt is
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 12:14
„Mélységesen elégedetlen” Kína Trump húzásaival, panaszt is tesznek.
Makro / Külgazdaság Sajnálni fogja, ha nem tankol még szerdán!
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 11:17
Csütörtöktől drágább lesz.
Makro / Külgazdaság Hatalmas pofont kapott a Temu és a Shein, de az amerikai vásárlók is dörzsölhetik az arcukat
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 07:09
Megszüntettek egy kiskaput, a posta pedig nem továbbítja a Kínából és Hongkongból érkező csomagokat.
Makro / Külgazdaság Irigykedhetünk a csehekre? Megtudtuk, hogyan élnek
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 06:13
A cseh családok 90 százalékának nem jelentenek gondot a rendszeres havi kiadások, de hányan tudnak félretenni? És mennyiből?
Makro / Külgazdaság Trump tett egy ajánlatot Zelenszkijnek
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 17:39
Ritkaföldfémekért cserébe segítenék Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgokat mondott Varsóban a magyar külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 16:42
Az elmúlt évek kudarcos európai uniós gazdaságpolitikájából azt a következtetést kellene levonni, hogy Brüsszelnek vissza kell adnia a tagállamoknak a gazdaságpolitika menedzselését – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Varsóban. A tárcavezető arról számolt be a kereskedelmi ügyekkel foglalkozó európai uniós miniszterek informális tanácsülését követően, hogy abban egyetértés volt a résztvevők között, hogy a közösség nagyon súlyos kihívások előtt áll gazdasági szempontból, és sokat veszített a versenyképességéből az utóbbi években, ennek okait és a lehetséges kiutat illetően azonban már eltérnek a vélemények.
Makro / Külgazdaság Odacsapna Magyarországnak az Európai Néppárt jogállamisági felelőse
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 10:04
Erős kritikával illette Magyarországot Michal Wawrykiewicz.  
Makro / Külgazdaság Extra nyugdíjkiegészítést kaphatnak az idősek a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 08:55
Romániában a jelentős költségvetési hiány miatt részben megszorító költségvetést terjeszt a kormány a parlament elé.
Makro / Külgazdaság Kína „amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten” üzemmódra kapcsolt
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:47
A Kínával szemben bevezetett 10 százalékos amerikai büntetővám annak rendje és módja szerint életbe lépett, így az ázsiai ország is megtette a tőle telhetőt az USA megdorgálására.
Makro / Külgazdaság Új terve van Putyinnak: elárulta, mi a legfontosabb orosz erőforrás
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:07
Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke szeretne haladni a korral. Kijelentette, hogy országa fejlesztésének kulcsa a mesterséges intelligencia felhasználásában rejlik.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG