7p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Nem várt ajándék várta az idei IPW résztvevőit Las Vegasban. Amerika legjelentősebb turisztikai vásárának első napján jelentették be ugyanis, hogy novembertől jórészt feloldják a beutazási korlátozásokat: az Európai Unióból és Kínából is érkezhetnek turisták az USA-ba, így az év utolsó két hónapja a kilábalásról szólhat.

Térdre kényszerítette a pandémia az amerikai turisztikai iparágat is. Az elmúlt másfél évben felére-harmadára csökkent a turizmus, a külföldi beutazások pedig még ennél jobban estek vissza. Ez nem csoda, hiszen a legjelentősebb küldő országok, régiók - így például Kína és az Európai Unió - előtt bezárultak a kapuk. A 2020. tavasza óta életben levő tilalom különös módon olyan országokra nem volt érvényes, mint Oroszország és Szerbia vagy éppen Mexikó, ahol az átoltottság sokkal alacsonyabb volt, mint az USA-ban - ez jelenleg 76 százalék!

A mostani bejelentés szerint a WHO és az amerikai hatóságok által elfogadott oltással és PCR teszttel lehet majd belépni az országba. Ez persze azt is jelenti, hogy a kínaiak számára szimbolikus az engedély, hiszen őket kizárólag kínai vakcinával oltják be. Nem elfogadott az AstraZeneca vakcina sem - legalábbis egyelőre, és ismerve az engedélyeztetés folyamatát ez egy darabig így is marad.

Nem tudni, hogy melyik vakcinát fogadják el valóban

A bejelentést követően a US Travel Association elnöke, Roger Dow háromféle oltásról beszélt. Az azóta megjelent hírekben viszont a WHO által elismert oltásokról ( így két kínai vakcináról) is állítják hogy PRC teszttel együtt belépésre jogosíthat az USA-ba. Miután a hivatalos előírás még nem látott napvilágot, így továbbra sem lehet tudni, hogy melyik vakcinákkal lehet az országba belépni.

Az ünnepek előtti hagyományos légiforgalom így részben visszatérhet, és ez mentőöv lehet az amerikai légitársaságoknak - amelyek havi 700 millió dollárt vesztenek a korlátozások miatt - valamint a szállodáknak, éttermeknek, a showműsoroknak - vagyis a turisztikai iparágnak. Las Vegasban már a bejelentés napján a British Airways és Virgin is "belengette" hogy heteken belül újraindítják közvetlen járataikat a szerencsejáték fővárosába. (Jelenleg csak a német Condor üzemeltet ilyen járatot Münchenből.)

Las Vegas ismét fogadhatja a vendégeket (Fotó: Szakonyi Péter)
Las Vegas ismét fogadhatja a vendégeket (Fotó: Szakonyi Péter)

Veszteséglista, összesítés nélkül

Hogy az elmúlt másfél év milyen nagyságrendű kiesést jelentett az amerikai turisztikai szektornak, arról még nincs összesítő adat. Az IPW résztvevőitől azonban érdekes adatokat kaptunk - ezek legalább érzékeltetik ennek nagyságrendjét. A pandémia hónapjai alatt az addig népszerű nagyvárosok repterei szinte elnéptelenedtek, a vidéki célpontok, nemzeti parkok viszont jó évet zártak.

New Yorkba tavaly mindössze 22 millióan látogattak el - ez épp harmada a 2019-es rekordévi 66,6 milliós turista "cunaminak". Az elmaradó külföldi turisták harmadára csökkentették az innen származó bevételt is - a szállodák közel fele bezárt, az éttermeket megtizedelte a járvány, a világhíres Broadway színpadjai pedig üresen maradtak.

Nem volt jobb helyzet a nyugati parton levő Los Angelesben sem: 2019 rekordévnek számított, hiszen 38 milliárd dollárt tettek ki a turizmusból eredő bevételek - ekkor még több mint félmillióan dolgoztak a szektorban. Tavaly minden harmadik ember elvesztette állását és a bevételek is ilyen arányban zuhantak - a kieső bevételek nagysága egy év alatt 15 milliárd dollárra rúgott.

Még ennél is drámaibb helyzet állt elő Las Vegasban, amely köztudottan szinte kizárólag az idegenforgalomból él. A szállodák több mint fele zárt be, eltűntek a korábban oly népszerű kongresszusok és üresen ásítoztak a játéktermek is.

A turisztikai bevételek tavaly 53,5 százalékkal (34 milliárd dollárral) zuhantak - ez minden idők negatív csúcsa!

Ebben az évben 125 ezren vesztették el munkahelyüket a városban.

Las Vegas számára óriási csapás volt a vendégek eltűnése (Fotó: Szakonyi Péter)
Las Vegas számára óriási csapás volt a vendégek eltűnése (Fotó: Szakonyi Péter)

Floridában kitették a "Megtelt" táblát

A nagyvárosokkal ellentétben a kisebb településeket nem érintette ilyen súlyosan a válság - már csak azért sem, mert a turizmus jelentősége nem olyan nagy, mint az előzőekben említett helyeken. Helyzetükön az is könnyített, hogy a zsúfolt nagyvárosokból elindult az elvándorlás a kevésbé fertőzött részek felé. Florida például kifejezetten jól járt, az iparág dübörgött a járvány legkeményebb hetei alatt is. Sőt, hiány alakult ki hotelszobákból, így megesett, hogy a legfelkapottabb helyeken - Miami Beach, Key West - ezer dollárt is elkértek egy normál szoba egy napjáért.

A nemzeti parkok - ebből mintegy 240 található az USA területén - iránt olyannyira megnőtt az érdeklődés, hogy a legnépszerűbbnek számító Yellowstone és Yosemite parkokba csak előzetes regisztrációval és foglalással lehetett bejutni tavaly.

Nem volt ilyen szerencsés Kalifornia, ott ugyanis nagyon kemény korlátozásokat kellett bevezetni 2019-ben, aminek meg is volt a következménye. A turisztikai bevételek a felére olvadtak 2020-ban: 124 milliárd dollárról 65,1 milliárd dollárra. A drámai zuhanás legfőbb oka a beutazó turizmus elmaradása volt. A külföldi turisták ugyan csak ötödét tették ki az összes turistának, de elmaradásuk apasztotta legjobban a bevételeket. Tavaly 30 millióan vesztették el állásukat az államban - jórészt a turisztikai szektorban.

Érdekesen reagált a bérautó piac a válságra. Az Avis, Herz, Alamo és társaik flottacsökkentéssel és kedvezményekkel igyekeztek a víz felszínén maradni. Nem sok sikerrel, a Herz például tavaly csődöt jelentett.

Az árak lemorzsolódása idén tovább tartott: míg tavaly májusban egy autó átlagos napi bérleti díja adók nélkül 123 dollár volt, idén májusban mindössze 50!

A legnagyobb városokban - San Francisco, Los Angeles, New York - a flották egyharmadát felszámolták. A bejelentés hatására bizonyára élénkül majd ez a piac is , de problémát jelent, hogy az autógyártók a közismert chipszállítási problémák miatt gyorsan nem tudják pótolni a redukált flottákat.

Mit hoz a karácsony New Yorkba? (Fotó: Privátbankár)
Mit hoz a karácsony New Yorkba? (Fotó: Privátbankár)

Karácsonyi roham előtt

A turizmus újraindulása talán még segíthet nulla közelébe kihozni az idei évet. Az év utolsó két hónapja eddig is roppant népszerű volt. Az ismét megjelenő külföldi repülőjáratok és a belföldi turizmus fellendülése már most érezteti hatását. Las Vegasban ismét kinyitottak a szállodák - ha nem is mindegyik. Tele vannak az éttermek és kaszinók, New Yorkban újraindultak a Broadway színházai és folytatódnak a nagyarányú fejlesztések is. New York, Boston és Las Vegas is több tízmillió dolláros marketing kampányt indít - hangzott el az IPW fórumán, hogy visszahódítsák a látogatókat.

Arra azonban a legmerészebb elemzők sem vállalkoznak, hogy pontosan megmondják: mikorra éri el a pandémia előtti szintet az amerikai turisztikai iparág. A szakmai vásáron elhangzott vélemények szerint ez leghamarabb 2024-25-ben történhet meg – feltéve, hogy nem jön egy újabb, erősebb hullám.

Hosszútávon optimizmusra ad okot a Joe Biden elnök által hónapokkal előbb bejelentett és a kongresszus által is elfogadott infrastruktúra fejlesztési terv. Az 1 trillió dolláros mega projekt ugyanis a közlekedési infrastruktúra fejlesztésére fókuszál. Az autópályák felújítása, nagysebességű vasút kapcsolatok kiépítése, a repterek korszerűsítése mind a turizmusnak kedvez, ezt segíti. De legyen bármilyen ambiciózus a Biden-projekt, ennek hatása csak néhány év múlva lesz érzékelhető.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
Makro / Külgazdaság Nem lehet őszinte Orbán Viktor mosolya
Csabai Károly | 2024. november 19. 05:43
Az hagyján, hogy a kormányzati (siker)propagandában nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként emlegetett infláció októberben újra „kidugta a fejét”, s magasabb lett az előző havinál. Az igazi bosszúságot azonban az okozhatja a Karmelitában, hogy bár egy sor európai ország fogyasztóiár-indexe még a magyarnál is jobban emelkedett egy hónap alatt, s a Privátbankár Európai Inflációs Körkép kétéves történetében csak egyszer rontottak ennyien, még az sem volt elég ahhoz, hogy akár egyetlen helyet is előrelépjünk a ranglistán. Így viszont sovány vigasz, hogy a jegybanki alapkamatok és a reálkamatok összevetésében maradtunk az élmezőnyben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG